Architektura MuratorWydarzeniaWalter Pichler - architekt radykalny

Walter Pichler - architekt radykalny

Pneumatyczne konstrukcje, podziemne miasta i przenośne domy, to tylko niektóre koncepcje awangardowego austriackiego architekta Waltera Pichlera. Jego projekty można oglądać na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Salzburgu.

Walter Pichler - architekt radykalny

Walter Pichler to jeden z najbardziej oryginalnych austriackich architektów XX wieku. Tworzył radykalne projekty i utopijne wizje, które sytuują się na przecięciu architektury, dizajnu i sztuki. Swoją działalność rozpoczął w latach 60., zdominowanych z jednej strony przez entuzjazm związany z odkrywaniem kosmosu, a z drugiej lękiem powodowanym militarnym charakterem podboju kosmosu. Wiara w coraz większe możliwości człowieka mieszała się ze świadomością atomowego zagrożenia i lękiem o narażoną na ekologiczną katastrofę niebieską planetę.

W 1963 roku w ramach wystawy w galerii Naechst St. Stephan w Wiedniu, wraz z Hansem Holleinem zaprezentował antycypujące rychły kataklizm projekty i modele zawieszonych nad ziemią i schowanych głęboko pod powierzchnią gruntu miast przyszłości. Do jego najbardziej znanych i cenionych prac należy seria Prototypy, którą tworzył w latach 1966-1969. Obiekty wykonywał z nowoczesnych tworzyw takich jak szkło akrylowe, aluminium i poliester, jak również z elementów pneumatycznych z PVC, w które wkomponowywał elementy audiowizualne. Na wystawie przygotowanej wspólnie z archiwum zmarłego w 2012 roku Pichlera, można zobaczyć wiele niepokazywanych wcześniej materiałów. Zarówno utopijne wizje, jak i zrealizowane budynki.

Pichler. Radykalnie: Architektura i Prototypy
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Salzburgu
Kuratorki: Sabine Breitwieser, Christina Penersdorger
Do 5 czerwca 2017

Loft w Hali Czołgów Dzięki zakończonej w 2016 roku przebudowie powojskowa hala w Salzburgu stała się wielofunkcyjnym centrum dzielnicy. Oprócz hali targowej, biur i restauracji powstały tu również lofty. Najbardziej spektakularny zaprojektowała pracownia Smartvoll.
Szerszy niż dłuższy: most - plac w Austrii Nowy most na rzece Dornbirner Ach to przyjazna przestrzeń publiczna i ważny węzeł komunikacyjny w jednym. Autorem projektu jest architekt Hugo Dworzak.
W Wiedniu stanie pomnik Fryderyka Chopina Jury Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina rozstrzygnęło konkurs na projekt realizacji pomnika pianisty w Wiedniu. Zwycięzcą został Krzysztof M. Bednarski. Pomnik ma stanąć w Schweizer Garten, a jego odsłonięcie odbędzie się w październiku.
Atmosfera harmonii w austriackim pawilonie na Expo 2010 Biomorficznych kształtów pawilon pokrywa połyskująca skóra z porcelany. Austriacka prezentacja na Światowej Wystawie Expo 2010 w Szanghaju (od 1 maja do 31 października 2010) przybiera formę futurystycznego pawilonu opracowanego przez wiedeńskie biuro architektoniczne SPAN i Zeytinoglu Architects.