Architektura MuratorWydarzeniaWarszawa – netto, brutto, tara, czyli jak projektować miasto

Warszawa – netto, brutto, tara, czyli jak projektować miasto

Na spotkanie z Małgorzatą Kuciewicz, Krzysztofem Banaszewskim, Simone De Iacobis z Centrali zaprasza w sobotę 4 lutego galeria Projekt Kordegarda. Spotkanie towarzyszy dobiegającej końca  wystawie „Hipertekst. 10 lat Centrali”.

 Latający dach plenerowy, projekt: Centrala, lato 2010
Fot.: Simone De Iacobis

Po wystawie oprowadzać będą sami projektanci; to ostatnia szansa, by zobaczyć zobaczyć ekspozycję Centrala to kooperatywa działająca na polu architektury budynków i wnętrz, urbanistyki i krytyki architektonicznej. W 2001 roku grupę założyli Krzysztof Banaszewski, Małgorzata Kuciewicz i Jakub Szczęsny, dla których projektowanie to proces twórczy odbywający się w powiązaniu ze współczesną myślą filozoficzną oraz innymi dziedzinami sztuki. Obok projektów ściśle architektonicznych i urbanistycznych Centrala tworzy projekty artystyczne służące krytycznej wypowiedzi na temat lokalnej przestrzeni. Rozpoznawalność – poza wygranymi konkursami na pawilon tymczasowy Muzeum Historii Żydów Polskich, Instytut Cervantesa w Warszawie i halę sportową w Bieruniu – przyniosły im prowokacje prasowe dotyczące rewitalizacji Dworca Centralnego, Rotundy i Pawilonu Chemii.

Prace zebrane

Wystawa w Projekcie Kordegarda powstała w związku z dziesięcioleciem istnienia Centrali i prezentuje projekty grupy oraz główne wątki jej działalności: dążenie do zatarcia granicy między architekturą i projektowaniem krajobrazu w projektach urbanistycznych, ochrona budynków powojennej awangardy modernistycznej, ingerencje w przestrzeń publiczną mające na celu pobudzanie aktywności lokalnej, instalacje sensoryczne, eksperymenty z nowymi materiałami, działania edukacyjne oraz projektowanie mebli, małych obiektów i zindywidualizowanych wnętrz. Stworzenie przeplatających się linii tematycznych (Budowanie tożsamości Warszawy, Przyjemność: projekty sensoryczne, Wielkoskalowe przemiany, Wisła, Radykalna indywidualizacja przestrzeni, Miękkie struktury, Partycypacja) oraz aranżacja przestrzeni wystawowej, przypominająca strukturę połączeń neuronowych w mózgu, stanowi nawiązanie do odmiennych sposobów pojmowania przestrzeni miejskiej, a zarazem oddaje różnorodność postaw członków grupy.

10 lat Centrali
1.12.2011-5.02.2012
spotkanie z projektantami: 4.02.2012
galeria Projekt Kordegarda
ul. Gałczyńskiego 3, Warszawa
wstęp wolny

Galeria Kordegarda i fundacja Archeologia Fotografii zapraszają na wystawę: Zbigniew Dłubak. Stadion '55 Od 9 marca będzie można oglądać w galerii Kordegarda nie wystawiany dotąd publicznie cykl klasyka polskiej fotografii, Zbigniewa Dłubaka. Wykonane w 1955 roku zdjęcia dokumentują ostatnią fazę budowy Stadionu Dziesięciolecia.