Architektura MuratorWydarzeniaWarszawa w Budowie 2018 – znamy program 10. edycji festiwalu

Warszawa w Budowie 2018 – znamy program 10. edycji festiwalu

Jak dyskutowaliśmy podczas tegorocznego spotkania Młodzi do Łodzi, imigracja młodych architektów i innych specjalistów do Polski to proces, który już się rozpoczął. Większość pochodzi zza naszej wschodniej granicy. Organizatorzy 10., jubileuszowej edycji festiwalu Warszawa w budowie chcą bliżej przyjrzeć się temu zjawisku i prześledzić, jak funkcjonuje idea sąsiedztwa w kontekście współczesnej urbanistyki, sztuki i debaty publicznej.

Warszawa w Budowie 2018 – znamy program 10. edycji festiwalu
Pawilon Cepelii, proj. Zygmunt Stępiński, 1966; zbiory NAC

Tegoroczna edycja festiwalu Warszawa w Budowie po raz pierwszy odbędzie się w dwóch miastach: od 28 sierpnia do 23 września w Kijowie, a od 13 października do 11 listopada w Warszawie. Pomysł ten wiąże się z głównym tematem wydarzenia, które poświęcone będzie szeroko rozumianej kategorii „sąsiada”. Idea sąsiedztwa, w kontekście festiwalu rozumiana jako kategoria wspólna dla współczesnej urbanistyki, sztuki i debaty publicznej, pozwala na wprowadzenie różnych skal i punktów widzenia, począwszy od własnego mieszkania, przez pokój w akademiku czy robotniczy barak, kończąc na ujęciu geopolitycznym i perspektywie skonfliktowanych państw narodowych. Znaczenie szybko rosnącej społeczności ukraińskiej w Polsce wykracza poza suche dane statystyczne. Choć powinni oni być klasyfikowani jako migranci zarobkowi, są instrumentalizowani w celu uchylenia się przed określanymi przez Unię Europejską kwotami migracyjnymi. W ten sposób „milion uchodźców z Ukrainy” stał się wspólnotą niemalże mityczną, pomimo że polska gospodarka w dużym stopniu polega na wykonywanej przez nich niskopłatnej pracy – czytamy w informacji prasowej.

Program festiwalu podzielono pomiędzy stolice dwóch wschodnioeuropejskich krajów, które po upadku ZSRR obrały zupełnie różne ścieżki rozwoju. O ile Warszawę przedstawiano jako modelowe miasto „sukcesu polskiej transformacji”, o tyle w Kijowie prywatyzacja i upadek planowania przestrzennego przybrały ekstremalne formy. Proces ten dobrze reprezentują lokalizacje, w których odbędą się wydarzenia festiwalowe. Na Ukrainie będzie to zdegradowana i opuszczona ulica Petrivska, u nas  pawilon Cepelii przy skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej (proj. Zygmunt Stępiński, 1966). Niegdyś duma architektury modernistycznej i miejskiego planowania przestrzennego, obecnie pawilon Cepelii ilustruje bolączki polskiej transformacji – zakryty przeskalowanymi reklamami, do niedawna służył jako siedziba salonu gier. Niczym otwarta rana w centralnym punkcie miasta, niemalże w stanie ruiny oczekuje na rewitalizację deweloperską – tłumaczą organizatorzy. Tegoroczny festiwal kuratorowany jest przez kijowski kolektyw VCRC (Visual Culture Research Center), który od 2008 roku zajmuje się działaniami na styku praktyk artystycznych, refleksji społecznej i urbanistyki. VCRC było organizatorem School of Kyiv – Kyiv Biennial 2015 and The Kyiv International – Kyiv Biennial 2017.

 

Warszawa w Budowie 10.

Kuratorzy: Visual Culture Research Center

Kijów: 28 sierpnia – 23 września 2018
lokalizacja: opuszczona ulica Petrivska

Warszawa: 13 października – 11 listopada 2018
lokalizacja: pawilon Cepelii, Marszałkowska 99/101

Jaka przyszłość pawilonu BWA w Katowicach? Część pawilonu wystawowego projektu Stanisława Kwaśniewicza wystawiona została na sprzedaż. Kolektyw Miastoprojekt zabiega o uchronienie budynku przed ewentualnym zniszczeniem.
Nowe życie Cepelii – przebudowa pawilonu Zygmunta Stępińskiego? Media obiegła ostatnio informacja, że w dawnej Cepelii na rogu Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej w Warszawie ma powstać McDonald’s 2.0. Tymczasem Mazowiecki Konserwator Zabytków rozpoczął właśnie postępowanie o wpis pawilonu do rejestru zabytków. Żaden projekt niszczący jego architekturę nie zostanie przeze mnie zatwierdzony - informuje Jakub Lewicki.