Plany na przyszłość

i

Autor: Archiwum Architektury 130-metrowa mennica legacy tower, na rogu ulic prostej i żelaznej, powstaje na poprzemysłowej warszawskiej woli w miejscu wyburzonej socrealistycznej siedziby mennicy, projekt: Goettsch Partners, współpraca: Epstein Global, inwestor: Golub Gethouse, Mennica polska s.a., realizacja: 2016-2018

Warszawa znów patrzy w przyszłość

2016-07-29 12:25

Tegoroczne Plany na przyszłość pokazały, że nowe warszawskie inwestycje opierać się będą w dużej mierze na zagęszczaniu zabudowy. Plansze wystawione zostały w pawilonie SARP przy ul. Foksal, a niektóre także poza budynkiem, w ogrodzie na skraju skarpy wiślanej. Podobnie jak w ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji, wnętrze podzieliły rzędy stołów stylizowanych na rajzbrety. Dodano jednak nowe akcesoria kojarzące się z pracownią architektoniczną sprzed epoki komputerów – podsumowanie Krzysztofa Zięby.

Plany na przyszłość to tytuł dorocznej wystawy projektów architektonicznych i urbanistycznych, które mają być realizowane w stolicy. W 2016 roku Centrum Łowicka zorganizowało ją już po raz dwudziesty pierwszy. Między 20 maja a 7 czerwca znów można było zobaczyć wizualizacje biurowców, osiedli i szpitali, a także plany zagospodarowania i projekty studenckie, łącznie około stu prac. Plansze wystawione zostały w pawilonie SARP przy ul. Foksal, a niektóre także poza budynkiem, w ogrodzie na skraju skarpy wiślanej. Podobnie jak w ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji, wnętrze podzieliły rzędy stołów stylizowanych na rajzbrety (projekt: WWAA). Dodano nowe akcesoria kojarzące się z pracownią architektoniczną sprzed epoki komputerów – lampy kreślarskie, stołki (projekt ekspozycji: Łukasz Wawrynkiewicz, Dorota Katner, Joanna Maciejewska). Rozmiar wnętrza umożliwił prezentację kilkunastu makiet, a na ścianie szczytowej pawilonu wyświetlano filmy o nowych budynkach i ich projektantach.

Tegoroczne Plany na przyszłość pokazały, że nowe warszawskie inwestycje opierać się będą w dużej mierze na zagęszczaniu zabudowy. Targówek Fabryczny, w XX wieku dzielnica przemysłowa, ma wypełnić się nowymi budynkami mieszkalnymi otaczającymi lokalne centrum (projekt konkursowy: Dawos i Brzozowski Grabowiecki Architekci). Kolejne apartamentowce powstaną na terenie postindustrialnej praskiej Soho Factory (Rebel II, projekt: Konkret Architekci, WWAA). Na wystawie zwracały uwagę jednak także wizualizacje wieżowców. Zapowiada się wyścig o miejsce w centrum – jak zauważył dziennikarz Michał Wojtczuk, ze względu na zacienienie mieszkań przy ulicy Chmielnej, z dwóch ostatnio zaprezentowanych wież w sąsiedztwie Pałacu Kultury może powstać tylko jedna (wieżowce HB Reavis, którego projektant na razie nie jest znany i Golden Star Estate B.V. biura APA Wojciechowski). Mniej obleganą niszę na rynku zamierza zająć fundusz inwestycyjny WI Vivante FIZ AN, który chce wybudować w Otwocku kompleks mieszkalno-usługowy dla seniorów skłonnych płacić za pobyt kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie (projekt: Konsorcjum 10 Tokyo Shanghai NYC Warsaw).

Wśród projektów konkursowych, realizowanych przez publicznych inwestorów, wyróżniają się koncepcje przebudowy Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta (Paweł Dadok, Maria Roj, Mariusz Maury, Michał Rogowski) i siedziba Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Rakowieckiej 21 (Konior Studio). Po wystawie pozostał katalog. Kolejne tomy tego wydawnictwa to historia najnowszej architektury Warszawy, zresztą w dużej części „Warszawy niezaistniałej”. Przeglądając je można sobie przypomnieć jak wiele głośnych projektów nie doczekało się realizacji.