Warsztaty w Białymstoku

i

Autor: Archiwum Architektury

Warsztaty poświęcone modernizacji sali Placu Zabaw w białostockiej Galerii Arsenał

2012-06-05 20:31

Galeria Arsenał w Białymstoku od 2006 roku prowadzi program edukacyjny „Plac Zabaw”. Cykl spotkań organizowanych pod kuratelą Magdaleny Godlewskiej promuje różne dziedziny sztuki, w tym architekturę i wzornictwo poprzez wykłady, spotkania ze znanymi artystami, warsztaty projektowe, projekcie filmów i promocje książek poświęconych sztuce a także organizacje innych, okazjonalnych wydarzeń specjalnych. Większość z nich odbywa się w sali edukacyjnej Galerii Arsenał przy ul. Mickiewicza 2.

Warsztaty w Białymstoku

i

Autor: Archiwum Architektury

W dniach 11-13 maja studio projektowe AZE Design zorganizowało we współpracy z firmą Pfleiderer warsztaty projektowe, otwierające pierwszy etap modernizacji sali edukacyjnej Galerii Arsenał. W czasie ich trwania młodzi projektanci-amatorzy, w większości uczuniowie, studenci i pasjonaci designu, podjęli się zaprojektowania przestrzeni i mebli dla remontowanej sali. Młodzi projektanci mieli za zadanie była konieczność zaprojektowania nowego wyposażenia przy użyciu płyt drewnopochodnych, stanowiących podstawowy materiał.  Pomimo założonego ograniczenia, uczestnicy warsztatów wykazali się kreatywnością. Efekty ich pracy skomentował Artur Puszkarewicz z AZE Design: Jestem zaskoczony poziomem tego, co proponowali uczestnicy. Powstało wiele projektów mocno osadzonych w rzeczywistości i odpowiadających na realne potrzeby. Wierzymy, że ograniczenia wyzwalają kreatywność, więc w zadaniu projektowym zaproponowaliśmy jedynie wykorzystanie płyty MFP®. Okazało się, że można pozbyć się projektowych przyzwyczajeń i zaprojektować proste, inteligentne i ponadczasowe rozwiązania mając do dyspozycji tylko płytę budowlaną. Wyniki warsztatów można było poznać w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów podczas specjalnej wystawy w Galerii Arsenał.

Projekty zostaną wykorzystane przy modernizacji sali edukacyjnej, którą podjęła się sfinansować firma Pfleiderer.(oprac. M. Nitychoruk)