1.okladka-P

i

Autor: Archiwum Architektury

We wstecznym lusterku. Książka Łukasza Wojciechowskiego

2014-12-19 12:48

Najnowsza książka Łukasza Wojciechowskiego to spojrzenie na XX-wieczny kult samochodu, który wywarł znaczący wpływ na architekturę i urbanistykę ubiegłego stulecia.

"We wstecznym lusterku" to tytuł najnowszej książki Łukasza Wojciechowskiego, poświęconej wpływowi samochodów na architekturę i urbanistykę XX wieku. Projektanci odpowiadali na nowe potrzeby, a zainspirowani pojazdami proponowali nowe formy i typy funkcjonalne. Autor przygląda się nie tylko nowym typom budynków, które powstały wraz z nastaniem ery automobilu (garaże, stacje serwisowe), lecz także autostradom i wizjom urbanistycznym kształtującym miasta w ubiegłym stuleciu. Osobny rozdział poświęca projektowanym przez architektów prototypom samochodów, takim jak m.in. Diament Gio Pontiego, opływowy Bisiluro projektu Carlo Molliniego oraz pojazdom z funkcją mieszkalną.

Wraz z wzrastającą świadomością ekologiczną, popularnością rowerów, minimalizowaniem pojemności silników i decyzyjności kierowców, kult samochodu dobiega końca. Bogato ilustrowana książka to w zamierzeniu autora ukradkowe spojrzenie we wsteczne lusterko.

Łukasz Wojciechowski, "We wstecznym lusterku"Wydawca: Unpubleashed, SARP Wrocław

Zdjęcia poniżej:

Auto Pałac w Nijmegen, proj. B.J. Meerman, Johan van der PijllGarage Marbeuf w Paryżu, 1928, proj. Albert Laparde, Leon-Emile BazinGaraż floty stołecznej Służby Zdrowia w Warszawie, 1956, architekci Janusz Czajkowski, Wiesław Żochowski, inżynier Edward Czajkowski (technolog komunikacyjny) z Centralnego Biura Studiów i Projektów Transportu Drogowego i Lotniczego w WarszawieParking Victor Hugo w TuluzieSamochód Bisiluro, 1955, proj. Carlo Mollini