jazdow2

i

Autor: Archiwum Architektury

"Weekend dla odbudowy" dla osiedla na Jazdowie

2018-03-02 18:22

Powojenne osiedle na Jazdowie to prawdziwa ciekawostka urbanistyczna w śródmieściu Warszawy. W weekend 2-4 marca grupa społeczników chce zebrać funduszę na odbudowę jednego z domków fińskich, który spłonął w grudniu 2017.

jazdów

i

Autor: Archiwum Architektury

Domki fińskie na warszawskim Jazdowie powstały jako tymczasowe założenie w latach powojennych. Szereg prefabrykowanych konstrukcji, przekazanych przez rząd fiński ZSRR jako reparacje wojenne, stanęło za Parkiem Ujazdowskim. Osiedle szybko stało się domem dla naukowców i artystów; w okrojonej formie przetrwało do dzisiaj.

Około osiem lat temu okazało się, że miasto zamierza wyburzyć całość istniejącego założenia. Po protestach decyzję odwołano, a część domków stało się domem dla różnych organizacji kulturalnych. Pod koniec zeszłego roku jeden z domków spłonął, w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Władze miasta udzieliły pozwolenia na jego odbudowę w formie najbliższej oryginalnej konstrukcji. Fundacja Otwarty Jazdów chce w zrekonstrukowanym budynku urządzić przestrzeń przyjazną dla artystów, która będzie mogła służyć jako miejsce warsztatów i studio nagrań.

W piątek wieczór odbędzie się seria koncertów folkowych, połączonych z warszatami tanecznymi. W sobotę natomiast odbędą się szereg warsztatów. Przez cały weekend będzie można także zobaczyć wystawę ŻAR - której ambicją jest ukazanie przypadkowego piękna elementów budynku, które pozostały po pożarze.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych imprez można odnaleźć na stronie wydarzenia.