Architektura MuratorWydarzeniaWertykalne muzeum mody w Tokio. Projekt pracowni architektonicznej MUS Architects wyróżniony

Wertykalne muzeum mody w Tokio. Projekt pracowni architektonicznej MUS Architects wyróżniony

Projekt muzeum mody w Tokio - TKOFM został wyróżniony w tegorocznej edycji World Architecture Award – 20+10+X World Architecture Community Awards. Praca projektantów z pracowni architektonicznej MUS Architects znalazła się wśród dwudziestu nominowanych do finału zgłoszeńMUS Architects: projekt wertykalnego wieżowca

Wyróżnienie
Konkurs World Architecture Award – 20+10+X World Architecture Community Awards 20+10+X  organizowany jest cyklicznie; nagrody przyznawane są przez kilka tysięcy zarejestrowanych użytkowników serwisu World Architecture Community. Nazwa konkursu wiąże się ze sposobu przyznawania wyróżnień: 20 projektów wybierają członkowie honorowi – zaproszeni przez organizatorów konkursu krytycy architektury, wykładowcy, czynni architekci itp.; 10 – wszyscy użytkownicy, ponadto „X” projektów uznanych za najbardziej kontrowersyjne.
W najnowszej, jedenastej edycji konkursu do grona finalistów zakwalifikowała się śląska pracownia architektoniczna MUS Architects


Wertykalne muzeum w Tokio
100 metrów mody – projekt konkursowy muzeum
lokalizacja: Tokio, Japonia
teren opracowania: 0,045 ha
powierzchnia zabudowy: 452 m²
powierzchnia użytkowa: 5530 m²


Tkanina działki potraktowana została jako elastyczna tkanina, którą naciągając i wyciągając do góry, a następnie skręcając, możemy uformować w założony i wynikający z analiz programowych kształt – mówią o swojej pracy projektanci.  Tokio, jedno z najgęściej zabudowanych miast na świecie, narzuca inwestorom konieczność intensywnego wykorzystania dostępnego terenu. Niewielka powierzchnia wyznaczonej działki skłoniła projektantów do zaplanowania muzeum mody jako wysokiego budynku. Realizacja rozbudowanego programu placówki jest możliwa dzięki spiętrzeniu 22 poziomów, z których każdy ma przypisaną odrębna funkcję. Poziom przyziemia połączony został z miastem szeroką rampą, która według architektów kojarzyć się ma ze spływającą lawą wulkaniczną.
Stała ekspozycja uporządkowana ma być chronologicznie; odwiedzający muzeum gość rozpoczynać będzie  zwiedzanie od najwyższych poziomów wieży, na których zgromadzone zostaną eksponaty najstarsze, odnoszące się do mody sprzed wieku – z lat 20. XX stulecia. Schodząc, zwiedzający zbliżać się będzie ku współczesności i miastu rozciągającemu się poza murami muzeum.

Projekt śląskiej pracowni architektonicznej przewiduje pokrycie elewacji oplotem z grubych włókien, kojarzących się z charakterem muzealnych zbiorów.
Czytaj także: pracowania architektoniczna MUS Architects na Nowym Piętrze

Architektura i Krajobraz. Geneza Czarnej Skały Dom powiązany z krajobrazem i nawiązujący do widocznych na horyzoncie gór. Ta myśl stała się kluczem do projektu i podstawową klamrą spinającą planowaną kompozycję przestrzeni – o koncepcji domu Czarna Skała piszą Adam Zwierzyński, Anna Porębska z MUS Architects.
Siedziba Pivexin Technology koło Raciborza – nowa realizacja MUS Architects Zaprojektowany przez MUS Architects budynek firmy Pivexin Technology w Babicach koło Raciborza mieści przestrzeń biurową i magazynową, ale dzięki licznym przeszkleniom i charakterystycznym, rozrzeźbionym elewacjom to zróżnicowanie funkcji jest praktycznie niezauważalne.
Już dziś ostatnie przed wakacjami - Nowe Piętro, spotkanie z projektantami w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Młoda architektura, grafika i wzornictwo - cykl spotkań „Architektury-murator" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie zapraszamy w środę 20 czerwca 2012 roku do MSN w Warszawie. Gośćmi wieczoru będą:  MUS ARCHITECTS, Jacek Ryń oraz grafik Bartłomiej „Arobal” Kociemba