Architektura MuratorWydarzeniaWestival Architektury w Szczecinie: przegląd najciekawszych wydarzeń

Westival Architektury w Szczecinie: przegląd najciekawszych wydarzeń

Już w najbliższy piątek 27 października rusza kolejna edycja Westivalu Architektury w Szczecinie, tym razem pod hasłem Reset. Wraz z planowanym nowym zagospodarowaniem Łasztowni przewartościowaniu ulec ma bowiem cała struktura przestrzenna miasta.

Westival Architektury w Szczecinie: przegląd najciekawszych wydarzeń

Tegoroczny Westival odbywa się pod hasłem Reset. Organizatorzy chcieli w ten sposób nawiązać do rozstrzygniętego niedawno konkursu na zagospodarowanie Łasztowni, która ma się stać nowym sercem Szczecina (pierwszą nagrodę zdobyła Maćków Pracownia Projektowa, więcej o projekcie tu). Reset, czyli moment, w którym zaczynamy od nowa, korzystając z zastanych możliwości. Pretekstem do westivalowego resetu będzie rozstrzygnięcie konkursu na zagospodarowanie Łasztowni. Będziemy resetowali przestrzenie, budynki i idee, poddając je krytycznemu recyklingowi. Jak sprawić, by nowe otwarcie Łasztowni przyniosło Szczecinowi rozwój? Czego potrzeba, by poprzemysłowe brownfields zamienić w tętniącą życiem dzielnicę przy samym historycznym centrum miasta? Jakie wnioski płyną z doświadczeń londyńskiego King’s Cross Central, amsterdamskich Borneo i Javy, lyońskiego Confluence, genueńskiego Porto Antico, szanghajskiego Pudong? Które z tamtejszych rozwiązań sprawdzą się w Szczecinie? Przekonamy się już w czasie Westivalu – piszą kuratorzy Natalia Szcześniak i Radosław Gajda.

Festiwal rozpocznie się 27 października o godz.19.00 na terenie Starej Rzeźni. Otworzy go wernisaż wystawy RESET – czyli jak ożywić zdegradowane przestrzenie? W Sali „Róży wiatrów” wokół stołu o kształcie Łasztowni zaprezentowane zostaną różne udane „resety” przestrzeni – wielkie rewitalizacje zaniedbanych obszarów, które udało się przywrócić mieszkańcom. Tego samego dnia o 20.00 będzie miała miejsce premiera filmu „Bloki” w reżyserii Konrada Królikowskiego. Dokument poświęcono budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 1956 do współczesności. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami – najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami.

Drugiego dnia organizatorzy zapraszają na spacer architektoniczny i warsztaty dla dzieci. Po południu w Starej Rzeźni odbędzie się cykl wykładów.  Rozpocznie go wystąpienie architekt Anny Nowokuńskiej Człowiek w wielkim mieście – rola oznakowania graficznego w przestrzeni architektonicznej.

Na niedzielę 29 października zaplanowano z kolei wystawę pokonkursową Łasztownia – Nowe serce miasta. W dyskusji udział wezmą przedstawiciele władz miasta, członkowie jury konkursowego i zwycięzcy konkursu.

Organizatorem Westivalu jest Oddział Szczeciński Stowarzyszenia Architektów Polskich, pomysłodawcą – Tadeusz Szklarski, a kuratorami założyciele platformy Architecture is a good idea: Radosław Gajda i Natalia Szcześniak. Szczegółowy program dostępny tu.

Nowa Łasztownia w Szczecinie W konkursie na zagospodarowanie obszaru Łasztowni w Szczecinie zwyciężyła Maćków Pracownia Projektowa.