Architektura MuratorWydarzeniaWiedza tajemna. Spotkanie z Juliuszem Sokołowskim

Wiedza tajemna. Spotkanie z Juliuszem Sokołowskim

Filolog z wykształcenia i nauczyciel z zawodu, Juliusz Sokołowski od lat z powodzeniem rozwija życiową pasję, którą jest fotografia. O odrębności jego spojrzenia oraz doskonałości warsztatu świadczyć mogą wielokrotne publikacje na łamach miesięcznika „Architektura-murator" oraz bliska współpraca z pracowniami, takimi jak JEMS Architekci. W ramach spotkania w Muzeum Architektury we Wrocławiu Sokołowski opowie o swoim rzemiośle i podejściu do fotografii.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
Fot. Juliusz Sokołowski

Zmieniająca się dynamicznie w latach dziewięćdziesiątych polska architektura stała się interesującym tematem dla fotograficznych działań, których celem była rejestracja równolegle biegnących procesów – degradacji postpeerelowskiej zurbanizowanej przestrzeni i rozkwitu betonowo-szklanych biznesowych centrów. Juliusz Sokołowski jest w tym przedsięwzięciu uważnym i wrażliwym obserwatorem-portrecistą miast i ich mieszkańców. Nie stylizuje rzeczywistości i nie poddaje się krótkotrwałym trendom. Zawsze na ulicy oglądam się za obiektami zdegradowanymi, świadczącymi o sile jakichś nowych trendów ekonomicznych, społecznych, architektonicznych. To, co odrzucane, żąda od fotografa uwiecznienia. Rozpad to ostatnia oznaka świetności - mówi. Impulsem do spotkania z Juliuszem Sokołowskim we wrocławskim Muzeum Architektury jest wystawa „JEMS Architekci. (Re)kolekcje”, na której znalazły się jego zdjęcia czterech zrealizowanych przez pracownię obiektów.

Wieloletnia współpraca fotografa z JEMS-ami jest otwarta eksperymenty. Jej podstawą jest nie tyle standardowa dokumentacja, ale przede wszystkim autorska interpretacja architektonicznych osiągnięć pracowni. O rzemiośle i o magii fotografii z Juliuszem Sokołowskim rozmawia Adam Mazur – historyk sztuki, wykładowca (m.in. w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i Akademii Fotografii w Warszawie, na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu), redaktor naczelny magazynu „Szum” oraz autor publikacji: Historie fotografii w Polsce 1839-2009 (2009), Kocham fotografię: wybór tekstów1990-2009 (2009), Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po 2000 roku (2012).

Wiedza tajemna. O fotografii architektury z Juliuszem Sokołowskim rozmawia Adam Mazur
8 czerwca 2017, godz. 17.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu

KADRY Architektury: ogólnopolski konkurs fotograficzny Wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie fotograficznym KADRY Architektury. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie autorskiej wypowiedzi na temat szeroko rozumianej miejskiej solidarności.
Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architectural Photography Awards 2018 – Polak wśród finalistów międzynarodowego konkursu na najlepsze zdjęcie architektury Zdjęcie polskiego fotografa Pawła Paniczko przedstawiające Long Museum West Bund w Szanghaju znalazło się wśród 20 finalistów konkursu Architectural Photography Awards 2018 towarzyszącego 11. edycji World Architecture Festival. Do 30 listopada na wybrane fotografie może też głosować publiczność.
Nowy styl zakopiański – fotoreportaż Marcina Czechowicza Równo 120 lat temu Stanisław Witkiewicz ukończył Willę pod Jedlami – wzorcowy przykład stylu zakopiańskiego. Stworzył go w oparciu o góralskie budownictwo i rzemiosło, które uznał za pradawną sztukę Polaków. Dziś, w drugim dziesięcioleciu XXI wieku, ponownie przyglądamy się Zakopanemu i jego architekturze, od zawsze poszukującej własnej, osobnej drogi. Co zatem znaleźli i czego nadal szukają pod Tatrami polscy architekci?
Architecture porn, czyli bydgoski modernizm na archiwalnych fotografiach Henryka Nahorskiego Do 3 października w Galerii Farbiarnia w Bydgoszczy można oglądać wystawę fotografii Henryka Nahorskiego, który przez wiele lat dokumentował architekturę regionu.
Zdjęcie MCK w Katowicach nagrodzone w prestiżowym konkursie Fotografia ukazująca fragment zielonego dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach otrzymała jedną z głównych nagród w konkursie fotograficznym Grand Press Photo. Autorką zdjęcia jest pochodząca z Gliwic fotografka Beata Zawrzel.