Architektura MuratorWydarzeniaWłosi w greckim teatrze

Włosi w greckim teatrze

Scenografię do dwóch sztuk tegorocznego festiwalu dramatu antycznego w Syrakuzach, który odbywa się w ruinach greckiego teatru, stworzyli włoscy architekci Massimiliano i Doriana Fuksas. Doskonałe recenzje zebrała inscenizacja "Medei" Eurypidesa w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.

fotka z /zdjecia/fuksas(1).jpg

Massimiliano i Doriana Fuksas dla fundacji INDA zaprojektowali scenografię na sezon 2009 National Institute of Ancient Drama. Architektura Studia Fuksas stanowiła także oprawę do sztuki Sofoklesa Edyp w Kolonie w adaptacji Daniele Salvo. W obu przypadkach elementem inspiracji dla projektu był krajobraz - jego prosta linia, która mówi o Katharsis. Dekoracje zmieniają się wraz z upływem czasu trwania akcji, dlatego intencją architektów była odbudowa utraconego horyzontu na scenie poprzez zastosowanie prostego zabiegu optycznego "wklęsłego lustra", które odzwierciedla co dzieje się wokół.

"W rzeczywistości - komentuje Massimiliano Fuksas – czy to co widzimy w lustrze, znajduje odzwierciedlenie? Nie chcieliśmy rozwiązywać tego dylematu. Punktem wyjścia dla obrazu jest magia konieczna do zrozumienia genezy i podstawowych emocji".

45. Cycle Classic Performances
miejsce: Grecki Teatr w Siracusa

Medea, Euripidesa w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, przekład: Maria Grazia Ciani, kostiumy: Beatrice Bordone Bulgari, muzyka: Daniel D'Angelo, Elisabetta Pozzi w roli bohatera.
Edipo a Colono, Sofoklesa w reżyserii Daniele Salvo, przekład: Giovanni Cerri, kostiumy: Nicola Luccarini, muzyka: Marco Podda, z Giorgio Albertazzi w roli tragicznego bohatera.


www.indafondazione.org
www.fuksas.it

Historia scenografii polskiej. Wystawa w Zachęcie „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku” jest czwartą w historii Zachęty przeglądową wystawą poświęconą scenografii teatralnej. Tym razem można zobaczyć także prace architekta Jerzego Gurawskiego, współtwórcy opolskiego Teatru 13 Rzędów.
Prampolini kontra polska awangarda Wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi to okazja, by zobaczyć prace znanego włoskiego futurysty, dodatkowo po raz pierwszy zestawione z dziełami artystów polskiej awangardy, którzy podobnie jak on tworzyli nowatorskie projekty scenograficzne i teatralne.
EXPO 2008 Zwycięski projekt na scenografię i zagospodarowanie wnętrza oraz dekoracje fasady Pawilonu Polskiego na Wystawie EXPO 2008 w Saragossie. (KIPP Projekt Sp. z o.o.)