Do 12 października w pałacu Karola V w Granadzie można oglądać wystawę „Alternatywy/Alternatywy” prezentującą najnowsze dokonania hiszpańskich architektów. Na ekspozycji zobaczyć można 22 realizacje nagrodzone podczas tegorocznego Hiszpańskiego Biennale Architektury i Urbanistyki (BEAU) w Madrycie, a także projekty wybrane spośród ponad 400 nadesłanych na ten prestiżowy konkurs. Organizatorzy starali się, aby stanowiły możliwie pełny przegląd hiszpańskiej architektury ostatnich lat, wskazując jednocześnie na innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska i zrównoważonego planowania miast. Hiszpańska architektura jest na świecie wysoko ceniona właśnie za innowacyjność, dlatego w tym roku chcieliśmy docenić zwłaszcza te realizacje, które daleko wykraczają poza standardowe projekty, współtworzą miasto niejako ponad miastem – mówi architekt Begoña Díaz-Urgorri, zastępca dyrektora biennale. Wśród nagrodzonych architektów zwraca uwagę duża reprezentacja młodego pokolenia, dla którego kryzys nie jest problemem, ale bodźcem i zachętą, by zapewnić możliwie najlepsze odpowiedzi na poprawę naszego miejsca do życia – dodają Juan Domingo Santos i Carmen Moreno Alvarez, również współpracownicy dyrektora tegorocznej imprezy.
Do konkursu można było zgłosić obiekty powstałe między 1 stycznia 2013 a 31 grudnia 2015 roku oraz plany i projekty urbanistyczne, które w tym terminie otrzymały już od władz wstępne pozwolenia na realizacje. W jury pod przewodnictwem Javiera Martina, zastępcy dyrektora generalnego departamentu architektury i budownictwa hiszpańskiego ministerstwa rozwoju, znaleźli się Alberto Alonso Saezmiera, Begoña Díaz-Urgorri, Juan Domingo Santos i Carmen Moreno Álvarez, Francisco Mangado, Ángela García de Paredes, Ignacio G. Pedrosa, José Luis Infanzón, Miriam García, Andrea Desplazes, Tony Fretton, María Corral, Ladislao Azcona oraz Javier Manterola.
Bienal Española de Arquitectura y Urbanismo (BEAU) odbywa się od 26 lat, stanowiąc przegląd nie tylko ostatnich tendencji w hiszpańskiej architekturze i urbanistyce, ale także projektów badawczo-rozwojowych w dziedzinie najnowszych technologii i produktów. Założeniem imprezy jest ponadto promocja młodych projektantów, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Od czasu pierwszej edycji biennale towarzyszą liczne wydarzenia organizowanych przez różne instytucje kulturalne oraz konkurs na najlepsze realizacje, którego finaliści prezentowani są następnie na podróżującej wystawie. Ekspozycję podsumowującą XIII biennale można oglądać w Grenadzie od 19 lipca do 12 października, później zawita jeszcze do innych hiszpańskich miast oraz do Nowym Jorku.