Architektura MuratorWydarzeniaWspółczesna architektura Hiszpanii – innowacje w odpowiedzi na kryzys

Współczesna architektura Hiszpanii – innowacje w odpowiedzi na kryzys

Dla młodego pokolenia hiszpańskich architektów kryzys nie jest problemem, ale bodźcem i zachętą, by zapewnić możliwie najlepsze odpowiedzi na poprawę miejsc do życia – mówią jurorzy tegorocznej edycji Hiszpańskiego Biennale Architektury i Urbanistyki w Madrycie. Prezentujemy realizacje nagrodzone w konkursie głównym tej prestiżowej imprezy.

Współczesna architektura Hiszpanii
Industria-montajes-electricos, José María Sánchez García, fot. Roland Halbe

Do 12 października w pałacu Karola V w Granadzie można oglądać  wystawę „Alternatywy/Alternatywy” prezentującą najnowsze dokonania hiszpańskich architektów. Na ekspozycji zobaczyć można 22 realizacje nagrodzone podczas tegorocznego Hiszpańskiego Biennale Architektury i Urbanistyki (BEAU) w Madrycie, a także projekty wybrane spośród ponad 400 nadesłanych na ten prestiżowy konkurs. Organizatorzy starali się, aby stanowiły możliwie pełny przegląd hiszpańskiej architektury ostatnich lat, wskazując jednocześnie na innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska i zrównoważonego planowania miast. Hiszpańska architektura jest na świecie wysoko ceniona właśnie za innowacyjność, dlatego w tym roku chcieliśmy docenić zwłaszcza te realizacje, które daleko wykraczają poza standardowe projekty, współtworzą miasto niejako ponad miastem – mówi architekt Begoña Díaz-Urgorri, zastępca dyrektora biennale. Wśród nagrodzonych architektów zwraca uwagę duża reprezentacja młodego pokolenia, dla którego kryzys nie jest problemem, ale bodźcem i zachętą, by zapewnić możliwie najlepsze odpowiedzi na poprawę naszego miejsca do życia – dodają Juan Domingo Santos i Carmen Moreno Alvarez, również współpracownicy dyrektora tegorocznej imprezy.

Do konkursu można było zgłosić obiekty powstałe między 1 stycznia 2013 a 31 grudnia 2015 roku oraz plany i projekty urbanistyczne, które w tym terminie otrzymały już od władz wstępne pozwolenia na realizacje. W jury pod przewodnictwem Javiera Martina, zastępcy dyrektora generalnego departamentu architektury i budownictwa hiszpańskiego ministerstwa rozwoju, znaleźli się Alberto Alonso Saezmiera, Begoña Díaz-Urgorri, Juan Domingo Santos i Carmen Moreno Álvarez, Francisco Mangado, Ángela García de Paredes, Ignacio G. Pedrosa, José Luis Infanzón, Miriam García, Andrea Desplazes, Tony Fretton, María Corral, Ladislao Azcona oraz Javier Manterola.

Bienal Española de Arquitectura y Urbanismo (BEAU) odbywa się od 26 lat, stanowiąc przegląd nie tylko ostatnich tendencji w hiszpańskiej architekturze i urbanistyce, ale także projektów badawczo-rozwojowych w dziedzinie najnowszych technologii i produktów. Założeniem imprezy jest ponadto promocja młodych projektantów, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Od czasu pierwszej edycji biennale towarzyszą liczne wydarzenia organizowanych przez różne instytucje kulturalne oraz konkurs na najlepsze realizacje, którego finaliści prezentowani są następnie na podróżującej wystawie. Ekspozycję podsumowującą XIII biennale można oglądać w Grenadzie od 19 lipca do 12 października, później zawita jeszcze do innych hiszpańskich miast oraz do Nowym Jorku.

Fran Silvestre gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury Podczas najbliższego spotkania z cyklu Mistrzowie Architektury przeniesiemy się w klimaty śródziemnomorskie. Bohaterem wieczoru będzie hiszpański architekt Fran Silvestre, który od 2005 roku prowadzi w Walencji pracownię Fran Silvestre Arquitectos.
Hala sportowa Uniwersytetu Francisca de Vitorii w Madrycie Budynek mieści nie tylko akademickie centrum sportowe, ale też przestrzenie do nauki. To zróżnicowanie funkcji znalazło odzwierciedlenie w podziale bryły na dwa bloki oraz wykorzystaniu odmiennych materiałów na elewacjach.
Freshlatino2 - awangardowa architektura hiszpańska i latynoamerykańska w Krakowie 9 i 10 grudnia w Krakowie odbędzie się druga edycja projektu Freshlatino poświęconego młodej, hiszpańskiej i latynoamerykańskiej architekturze. W programie między innymi prezentacja 12 najbardziej znaczących i wyróżniających się pracowni z Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej oraz spotkanie z architektami Rodrigo Garcíą i Maciejem Siudą, którzy opowiedzą o wspólnych projektach.
Krematorium w Saragossie. Współczesna architektura Hiszpanii Współczesna architektura tworzona przez Fernando Bayo – oszczędna, operująca prostymi bryłami i zestawieniem materiałów, miedzi i betonu – odpowiada roli krematorium w Saragossie.
Najpiękniejsze dworce kolejowe na świecie: współczesna architektura i zabytki inżynierii Zabytkowe czy nowoczesne? Małe, czy ogromne? Najpiękniejsze dworce kolejowe na świecie - galeria