Architektura MuratorWydarzeniaWykład z cyklu MISTRZOWIE ARCHITEKTURY: David Trottin/Périphériques Architectes

Wykład z cyklu MISTRZOWIE ARCHITEKTURY: David Trottin/Périphériques Architectes

Périphériques Architectes to kolektyw założony w 1996 roku w Paryżu. Praca nad ich projektami przebiega w formie warsztatów, gdzie dwa biura konfrontują swoje pomysły. Périphériques wierzą, że architektura może poprawiać jakość życia, stać się przestrzenią spotkania.

25.05.2010 /wtorek/ godz. 18.00
miejsce: Centrala ING Bank Śląski, Katowice, ul. Sokolska 34

Périphériques Architectes to kolektyw założony w 1996 r. w Paryżu. Dziś współtworzą go dwa biura prowadzone przez Emmanuelle Marin- Trottin i David Trottin oraz drugie przez Anne-Françoise Jumeau.
Praca nad projektami przebiega w formie warsztatów, gdzie oba biura konfrontują swoje pomysły, a następnie wspólnie uzgodniony rezultat prezentowany jest inwestorowi. Realizacje pracowni łączy użycie tanich, prostych materiałów oraz zamiłowanie do intensywnych barw.
Périphériques wierzą, że architektura może poprawiać jakość życia ludzi, może stać się przestrzenią kontaktu i spotkania.
Zespół zaangażowany jest także w inne aktywności, wraz z wydawnictwem Birkhauser publikuje cykl IN-EX, promując w nim własną wizję architektury na przykładach projektów z całego świata. Współpracuje również z French Touch — grupą non-profit, popularyzującą francuską architekturę. Najbardziej znane realizacje zespołu to Café Musiques w Savigny-le-Temple, Jussieu Atrium w Paryżu, Maison GO w Thionville oraz Lucent Tower Kaleidoscopic Garden w Nagoya w Japonii. W 2008 roku Périphériques byli kuratorami francuskiej ekspozycji na Biennale Architektury w Wenecji.

więcej o pracowni: www.peripheriques-architectes.com

W związku z ograniczoną ilością miejsc prosimy o zgłaszanie uczestnictwa mailem: biuro@sarp.katowice.pl

kurator cyklu: arch. Wojciech Małecki
organizator: SARP O/Katowice
współorganizator: Miasto Katowice
patronat medialny: "Architektura-murator", "ARCHIVOLTA", BRYŁA
sponsor wykładu: RIDI - producent opraw i systemów oświetleniowych www.ridi.de

fotka z /zdjecia/Peripheriques_Architectes.JPG
Villa M w Paryżu Zastosowanie zielonej fasady ograniczyło zyski ciepła wewnątrz budynku, a także wpłynęło pozytywnie na komfort termiczny na zewnątrz, zapobiegając efektowi wyspy ciepła. O realizacji Triptyque Architecture pisze Wiktor Kowalski.
Modernizacja Bourse de Commerce według projektu Tadao Ando Wyzwaniem formalnym oraz technicznym było połączenie odtworzonej formy zabytkowego budynku z minimalistycznym betonowym cylindrem wypełniającym centralną część dziedzińca. O nowej realizacji Tadao Ando w Paryżu pisze Radosław Stach.
Polak zaprojektował meble miejskie dla paryskiej La Défense W słynnej paryskiej dzielnicy biznesowej La Défense znajdują się meble miejskie zrealizowane według koncepcji Pawła Grobelnego. Polski projektant zaproponował drewniane platformy, które mogą być wykorzystywane jako miejsca pracy na świeżym powietrzu.
Cztery kolory - paryskie boisko do gry w koszykówkę Boisko Pigalle Duperré zaprojektowano jako wielkoformatową, geometryczną kompozycję w kilku intensywnych kolorach. Za realizację odpowiadają studio Ill i projektant mody Stéphane Ashpool.
Korespondencja z Paryża, część II: Forum des Halles i Place de la République W pierwszej części korespondencji z Paryża znalazła się relacja z wystawy Franka Gehry'ego w Centre Pompidou oraz jego najnowsza realizacja - siedziba Fondacion Louis Vuitton. W drugiej przedstawiamy dwie inwestycje publiczne: udaną przebudowę ruchliwego ronda na miejski plac oraz budowę Les Halles - pisze Barbara Gadomska.
Korespondencja z Paryża, część I: La Fondation Louis Vuitton i wystawa Franka Gehry'ego w Centre Pompidou Marzę, by dać Paryżowi wspaniały statek, symbolizujący głębokie oddanie Francji sprawom kultury – te słowa Franka Gehry’ego widnieją wypisane na ścianie holu w jego najnowszej realizacji - galerii sztuki Fondation Louis Vuitton. Otwarciu gmachu towarzyszy przeglądowa wystawa twórczości Franka Gehry’ego, czynna w Centre Pompidou do 26 stycznia 2015 roku - pisze Barbara Gadomska.