Architektura MuratorWydarzeniaWystawa „Mnie tu nie ma” we wrocławskim Muzeum Architektury

Wystawa „Mnie tu nie ma” we wrocławskim Muzeum Architektury

Wstrzymana z powodu pandemii wystawa „Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury” otwiera się w Muzeum Architektury. Ekspozycja podsumowuje dotychczasowy dorobek pracowni SRDK Archicom Studio Śródka i proponuje podróż w czasie po rozpoznawalnych miejscach we Wrocławiu.

Wystawa „Mnie tu nie ma” we wrocławskim Muzeum Architektury
Dorota Jarodzka-Sródka i Kazimierz Śródka - główni architekci SRDK Archicom Studio Śródka, organizatorzy wystawy „Mnie tu nie ma", fot. materiały prasowe

Wystawa „Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury” została przygotowana, by opowiedzieć o ostatnich trzech dekadach, w trakcie których kształtował się Wrocław, a także by przyjrzeć się społecznej roli architekta. Do 6 września ekspozycję można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jej współorganizatorami są: SRDK Architekci Studio Śródka i Camera Nera, a „Architektura-murator” objęła nad nią patronat medialny.

Wystawa „Mnie tu nie ma” - miasto a człowiek

Wystawa „Mnie tu nie ma” przedstawia ponad trzydziestoletni dorobek jednej z pierwszych w Polsce prywatnych pracowni architektonicznych, SRDK Archicom Studio Śródka, założonej przez Dorotę Jarodzką-Sródkę i Kazimierza Śródkę. Oprowadza widzów po adaptacjach historycznych kamienic oraz wiernych modernistycznym ideom założeniach osiedlowych o różnej skali. Usytuowany w zabytkowych kamienicach Art Hotel, nowatorski Renaissance Business Centre, wzorowane na wrocławskich willach miejskich Ogrody Hallera, nadodrzańskie portowe osiedle społeczne Olimpia Port oraz pierwsze w stolicy Dolnego Śląśka ekskluzywne Lofty Platinum na terenie dawnej destylarni braci Wolffów – to charakterystyczne punkty na mapie współczesnego Wrocławia. Fotografie ukończonych inwestycji, projekty zrealizowane i te, które pozostały jedynie na papierze, uzupełniają na wystawie multimedialne instalacje, filmy, animacje i dźwięki. Narrację architektów dopełniają anegdoty ilustrowane przez Pawła Jarodzkiego oraz wypowiedzi ekspertów, m.in. historyka sztuki Rafała Eysymontta, historyczki architektury Anny Cymer, krytyka architektury Jakuba Głaza czy socjolożki Katarzyny Kajdanek.

Ekspozycja „Mnie tu nie ma” to okazja, by przyjrzeć się ostatnim trzem dekadom, podczas których kształtowało się oblicze miasta. Zmieniająca się dynamicznie rzeczywistość przełomu lat 80. i 90. formowała reguły wolnego rynku oraz konieczność dostosowania się do potrzeb klienta i stanowiła o ówczesnych problemach. Dziś pojawiły się kwestie, które stawiają nowe wyzwania. To zainaugurowana na początku lat 90. renowacja rynku i przedwojennych kwartałów, stopniowa suburbanizacja i zajęcie centrum miasta przez kompleksy biurowe i galerie handlowe, ograniczona rola samorządu, a co za tym idzie dyktat prywatnych inwestorów. Czy i w jaki sposób doświadczenie zdobyte w trakcie kilkudziesięciu lat pracy może uchronić architekta od służebnej wobec inwestora roli? I gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla mieszkańców miasta, osiedla, bloku? Wystawa oraz towarzyszące wydarzeniu spotkania, debaty i wycieczki po Wrocławiu spróbują doprowadzić do odpowiedzi.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie  „Mnie tu nie ma”


1. 30.06 – Historia bloków. Kiedy nasz świat podzielił się na osiedla? - wykład online Anny Cymer

(transmisja na profilu Muzeum Architektury na Facebooku),

2. 13.07 – Wirtualny spacer po wystawie: prowadzenie Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka

(transmisja na profilu Muzeum Architektury na Facebooku),

3. 25.07 – Próba pandemii w urbanistyce i architekturze – Strefa Radia RAM, goście: Dorota

Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka , Agata Gabiś, Grzegorz Piątek (emisja na antenie Radia RAM),

4. 08.08 – Przywrócenie do życia – spacer po zrewitalizowanych Browarach Wrocławskich,

prowadzenie: Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka,

5. 18.08 – Społeczna odpowiedzialność – rozmowa online, goście: Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz

Śródka, Iwona Borowik, Agata Twardoch; moderacja: Mateusz Kokoszkiewicz, Gazeta Wyborcza

Wrocław (transmisja na profilu Muzeum Architektury na Facebooku).


Wystawa: MNIE TU NIE MA Ludzki wymiar architektury
Kiedy: 16.06 – 06.09.2020
Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Organizatorzy: SRDK Archicom Studio Śródka, Muzeum Architektury we Wrocławiu i Camera Nera

Autor: (Red.)
Osiedla Werkbundu ze Znakiem Dziedzictwa Europejskiego Choć jest ich zaledwie sześć, zmieniły sposób myślenia o architekturze mieszkaniowej XX wieku. Osiedla Werkbundu z Polski, Niemiec, Czech i Austrii otrzymały właśnie prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label).
Topografia ruin. Wystawa zdjęć Josefa Sudka 14 marca 2019 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945.
Wielkie dni Wrocławia. Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku Wysiłek architektów i plastyków złożył się na trwającą sto dni ekspozycję, którą odwiedziło 1,5 miliona ludzi. Od 12 kwietnia Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę.
Sergei Tchoban. Kontrastowa harmonia miasta - wystawa Od miejskich wizji po dekoracje sceniczne - Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprezentuje prace na papierze rosyjskiego architekta, rysownika i scenografa.
Lwów modernistyczny – wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu Jak zauważa kurator ekspozycji Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm, historyk sztuki i wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski w towarzyszącej jej obszernej monografii, wśród polskich badaczy o modernistycznym Lwowie pisali dotąd szerzej nieliczni. Tymczasem pytanie o tożsamość lwowskiego modernizmu jest jednocześnie pytaniem o tożsamość nowoczesności w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – twierdzi. Do współpracy przy publikacji, która powstawała równolegle z wystawą, zaproszeni zostali eksperci z Polski i Ukrainy, którzy specyfikę lwowskiego modernizmu definiują jako silnie antropocentryczną, opartą na kontynuacji, nie negacji zastanej architektury, dzięki czemu nowa zabudowa świetnie dopełniała historyczną tkankę i była dość łatwo akceptowana przez mieszkańców – recenzja Tomasza Żylskiego.
Bronislav Fuchs - czeski modernista we Wrocławiu W Muzeum Architektury we Wrocławiu trwa wystawa Bronislava Fuchsa, jednego z najbardziej znanych czeskich architektów XX wieku. Pośród trzynastu zaprezentowanych na ekspozycji obiektów znalazły się takie budynki jak hotel Avion i Pawilon Miasta Brna.