Wystawa

Wystawa "Ruch Tektoniczny" we Wrocławiu o wyjątkowej architekturze województwa świętokrzyskiego

Wystawa "Ruch Tektoniczny" zawita do wrocławskiego Muzeum Architektury i zaprezentuje wyjątkowe realizacje z województwa świętokrzyskiego nawiązujące do tutejszego krajobrazu. Będzie ją można oglądać od 14 czerwca do 30 września 2024 roku, a towarzyszyć jej będą wycieczki, warsztaty i oprowadzanie kuratorskie.

Spis treści

  1. "Ruch Tektoniczny" - architektura i minerały. Wyjątkowe budynki Świętokrzyskiego na własnej wystawie we Wrocławiu
  2. Świętokrzyskie i Dolny Śląsk - co zaplanowano oprócz wystawy "Ruch Tektoniczny"?
Anna Cymer: architektura lat 90. była kiczowata, ale nasza

"Ruch Tektoniczny" - architektura i minerały. Wyjątkowe budynki Świętokrzyskiego na własnej wystawie we Wrocławiu

Mało znanym faktem jest, że to właśnie na terenie województwa świętokrzyskiego życie wyszło z wody na ląd, a formacje Gór Świętokrzyskich należą do najstarszych zachowanych na świecie. Nic więc dziwnego, że do tych ważnych momentów w historii nawiązuje wiele realizacji na terenie województwa - realizacji również mało znanych. Opowie o nich wystawa Ruch Tektoniczny, którą od 14 czerwca do 30 września 2024 roku będzie można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jej kuratorem jest Kacper Kępiński, autor książki-przewodnika o tym samym tytule. Wystawę współorganizuje Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

Zobacz także: Od kiosku po kosmiczny dworzec - socmodernizm w Kielcach. Architektura powojenna, którą warto tu zobaczyć

Na wystawie znajdą się fotografie ikonicznych budynków Kielc i innych miast i wsi województwa świętokrzyskiego, a także oryginalne rysunki i projekty, filmy oraz ceramiczne makiety. Ekspozycję uzupełnią fragmenty lokalnych skał wykorzystywanych w budownictwie i ceramiczne tetrapody - osobniki, które zapoczątkowały życie na lądzie.

Bogactwo architektury tego regionu nie wynika z liczby wybitnych budynków, czy ze znanych nazwisk projektantów. Najciekawsze w historii tutejszej architektury są jej ciągłość, współistnienie z krajobrazem i wykorzystywanie naturalnych bogactw. Czerpanie z tradycyjnych technik, praca w skomplikowanym terenie i walory krajobrazowe sprawiły, że architektura regionu wykształciła indywidualne cechy, z których dla współczesnych architektów i architektek płynie wielka lekcja pokory oraz szacunku dla bogactw naturalnych i dla tradycji budowlanych Kielecczyzny - mówi Kacper Kępiński, kurator wystawy. – To także region obfitujący w autorskie rozwiązania, często będące efektem twórczej współpracy architektów i artystów. Zaprojektowane przez Andrzeja Grabiwodę foyer Kieleckiego Centrum Kultury, z chromowanymi żyrandolami i niesamowitymi płaskorzeźbami Adama Wolskiego, stanowi dziś jeden z najcenniejszych przykładów architektury wnętrz z czasów PRL w skali Polski.

Świętokrzyskie i Dolny Śląsk - co zaplanowano oprócz wystawy "Ruch Tektoniczny"?

Wystawie towarzyszy nie tylko drukowany przewodnik Kacpra Kępińskiego Ruch Tektoniczny (wyd. NIAiU 2023). Uzupełni ją program wydarzeń skupiających się na motywach łączących architekturę woj. świętokrzyskiego i Dolnego Śląska, wśród których znajdzie się wycieczka w okolice Wrocławia, prezentująca dawne kamieniołomy i krajobrazy przekształcone przez człowieka oraz warsztaty ceramiczne. Odbędzie się również spotkanie autorskie wokół książki Ruch Tektoniczny Kacpra Kępińskiego oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Źródła: Muzeum Architektury we Wrocławiu, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Zobacz także: Kieleckie Centrum Kultury skrywa jedne z najpiękniejszych wnętrz z czasów PRL-u w Polsce