Architektura MuratorWydarzeniaZagrożone dziedzictwo Europy 2018

Zagrożone dziedzictwo Europy 2018

Zajmująca się ochroną i promocją europejskiego dziedzictwa organizacja Europa Nostra ogłosiła listę 7 najbardziej zagrożonych historycznych miejsc na kontynencie. Znalazło się na niej m.in. zabytkowe centrum Wiednia.

Zagrożone dziedzictwo Europy 2018

Na liście widnieją także: pobizantyńskie cerkwie w Voskopoje i Vithkuq (Albania), pomnik na górze Buzłudża (Bułgaria), klasztor i erem Dawit Garedża (Gruzja), Kasyno w Konstancy (Rumunia), grecki sierociniec Prinkipo na Wyspach Książęcych (Turcja) oraz fabryka lodu w Grimsby (Wielka Brytania). Wpis centrum Wiednia wiąże się z planowanymi w austriackiej stolicy wieżowcami, m.in. powiększeniem Hotelu Intercontinental, który zmieni historyczną panoramę miasta widzianą od strony Belwederu. Z kolei wysokościowce, które mogą być wznoszone na mocy wydanych w 2014 roku przez władze miasta dokumentów High-rise Concept i Glacis Master Plan, zaburzać będą urbanistyczny charakter słynnego Ringu. Od 2001 roku wiedeńska starówka znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale po bezowocnych negocjacjach tej organizacji z radą miasta w lipcu 2017 roku Wiedeń znalazł się też na Liście Zagrożonego Światowego Dziedzictwa (World Heritage in Danger).

Zagrożone dziedzictwo Europy 2018
Wnętrze pomnika na górze Buzłudża. Monumentalna konstrukcja, zbudowana w 1981, miała upamiętniać historię Bułgarskiej Partii Komunistycznej. Do stworzenia 510 m2 mozaik posłużyło 35 ton szkła. Fot. Mark Ahsmann Wikimedia Commons/CC 4.0/S.A

Publikacja listy Europa Nostra ma na celu zachęcenie mieszkańców Starego Kontynentu do odkrywania i ochrony własnego dziedzictwa. Poprzednie spisy zagrożonych obiektów były publikowane w 2013, 2014 i 2016 roku. Wskazane w tym roku miejsca zostaną wkrótce odwiedzone przez ekspertów Europa Nostra i European Investment Bank Institute, którym towarzyszyć będą partnerzy i lokalni współpracownicy. Pod koniec roku te wielodyscyplinarne zespoły wskażą techniczne i finansowe rozwiązania, które pomogą ochronić zagrożone zabytki.

Zabytki Dolnego Śląska. Renowacja w stylu eko Po raz trzeci rozstrzygnięty został polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran! Ma on podkreślać znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiej, wspólnej przestrzeni kulturowej oraz przyczyniać się do zrozumienia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem.
Zamek Helfštýn. Renowacja po czesku Wznoszący się wysoko nad doliną Bramy Morawskiej Helfštýn to drugi co do wielkości po Zamku Praskim taki obiekt w Czechach. Niedawno przeszedł renowację, którą z dużą architektoniczną wrażliwością przeprowadziła pracownia atelier-r z Ołomuńca.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Dom Kereta na liście Iconic Houses Warszawski Dom Kereta został wpisany na światową listę, na której znajdują się najlepsze, warte zwiedzenia dwudziestowieczne i współczesne domy.
Europejskie Dni Dziedzictwa z architekturą 8 września startuje w Polsce największe europejskie święto zabytków. W dwa wrześniowe weekendy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie bezpłatnie zwiedzić setki budynków i miejsc, które nie zawsze dostępne są dla szerszej publiczności.
Warszawskie spacery – plac Grzybowski W niedzielę - 26 czerwca - organizatorzy projektu Tu było, tu stało zapraszają na wycieczkę po placu Grzybowskim – miejscu związanym z żydowską Warszawą, które dziś odradza się między innymi dzięki rewitalizacji pobliskiej ulicy Próżnej.