Jurand Jarecki

i

Autor: ARKADIUSZ GOLA POLSKA PRESS / EAST NEWS

"Śląski Le Corbusier"

Zmarł Jurand Jarecki, architekt powojennych Katowic

2024-03-15 12:10

Urodził się w Krakowie, wychował – w Zakopanem. Ale zawodową karierę związał z Katowicami. Zmarł Jurand Jarecki, projektant Skarbka i Biblioteki Śląskiej.

Spis treści

  1. Nie żyje Jurand Jarecki
  2. Jurand Jarecki: architekt, narciarz, skoczek
  3. Jurand Jarecki: pogrzeb 20 marca

Nie żyje Jurand Jarecki

Jurand Jarecki zmarł w nocy z 13 na 14 marca w wielu 92 lat.

Urodził się w 1931 roku w Krakowie. Studiował na tamtejszej Politechnice, potem wyjechał na praktyki do Francji, u Georgesa Candilisa, gdzie poznał m.in. Le Corbusiera. Po powrocie znalazł zatrudnienie w katowickim Miastoprojekcie. Jego debiutem było kino Kosmos (1965), które projektował razem ze Stanisławem Kwaśniewiczem. Jak wspominał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, modernistyczny budynek wyróżniał się na tle socrealistycznej zabudowy i zwiastował odwilż w architekturze.

Przełomowym budynkiem był dla niego dom towarowy Zenit. To tu próbował pierwszy raz wykorzystać to, czego nauczył się we Francji i tu zderzył się boleśnie z PRL-owską rzeczywistością. Szklane drzwi okazały się tak cienkie, że nie wytrzymywały naporu klientów, cieplne kurtyny – nie dość wydaje. „Jedna z gazet napisała potem o mnie, że młody architekt przyjechał z Francji i myśli, że Francję zaprojektuje w Katowicach"- wspominał w rozmowie z portalem Ślązak.pl Jarecki.

Jurand Jarecki: architekt, narciarz, skoczek

Ale władzy zależało na budowaniu wizerunku nowoczesnego państwa, więc dostawał kolejne zlecenia. Przy budowie Skarbka postawił na aluminiowe łuski na elewacji, które też podpatrzył we Francji. Sprowadzono je płacąc… węglem.

Jarecki był też projektantem osiedla Paderweskiego, Haperowca, Biblioteki Śląskiej i wielu innych budynków składających się na architekturę powojennych Katowic. Prywatnie był zaś miłośnikiem samolotów, które chciał projektować jako dziecko, a także zapalonym narciarzem i… skoczkiem (trenował u Leopolda Tajnera ojca Apoloniusza, prezesa PZN). Zaprojektował zresztą skocznie w Bielsku Białej.

Zmiana ustroju postawiła go w nowej roli – obrońcy własnego dorobku. Powojenna architektura była przedmiotem krytyki i co raz nawoływano do jej wyburzania. Jarecki bronił Zenitu, Skarbka i wielu innych.

Jurand Jarecki: pogrzeb 20 marca

Jak podaje Ślązak.pl, pogrzeb Juranda Jareckiego odbędzie się w środę, 20 marca 2024 roku, o godz. 11.00 na Cmentarzu Komunalnym przy al. Murckowskiej w Katowicach. Będzie miał świecki charakter

CZYTAJ WIĘCEJ: