Architektura MuratorWydarzeniaZnamy pięciu finalistów Mies van der Rohe Award 2013!

Znamy pięciu finalistów Mies van der Rohe Award 2013!

31 stycznia Fundacja Mies van der Rohe Award ogłosiła listę finalistów tegorocznej edycji konkursu; wśród autorów zakwalifikowanych do finału obiektów znaleźli się między innymi architekci z pracowni BIG Bjarke Ingels Group, Aires Mateus Arquitectos, Olafur Eliasson...

W dniach 25-27 stycznia 2013 roku odbył się I etap obrad jury Mies van der Rohe Award 2013. Jurorzy - Wiel Arets, Pedro Gadanho, Antón García-Abril, Louisa Hutton, Kent Martinussen, Frédéric Migaryou, Ewa P. Porębska – wybrali pięciu finalistów konkursu oraz 35 obiektów, które znalazły się na tzw. “krótkiej liście” spośród 335 nominacji z całej Europy.

5 finalistów Mies van der Rohe Award 2013

City hall/ Wielofunkcyjny obiekt z halą targową, Gandawa, Belgia
Autorzy: Robbrecht en Daem architecten; Marie-José Van Hee architecten

Superkilen/ Wielofunkcyjna przestrzeń publiczna Superkilen w Kopenhadze (Czerwony Plac, Czarny Rynek, Zielony Park), Dania
Autorzy: TOPOTEK1; SUPERFLEX; BIG Bjarke Ingels Group


Reykjavik Concert Hall and Conference Centre/ Sala koncertowa i centrum konferencyjne w Rejkiawiku, Rejkiawik, Islandia
Autorzy: Batteríid architects; Studio Olafur Eliasson; Henning Larsen Architects

House for Elderly People/ Dom starców, Alcácer do Sal, Portugalia
Autorzy: Aires Mateus Arquitectos

Metropol Parasol/ Wielofunkcyjny budynek na placu La Encarnación (m.in. tarasy widokowe z systemem ścieżek, restauracja, targ, muzeum), Sewilla, Hiszpania
Autorzy: J. Mayer H. Architects, Jürgen Mayer-Hermann

Na ostateczne rezultaty oraz informację, czy na “krótkiej liście” znalazły się polskie realizacje spośród kilkunastu nominowanych do nagrody, musimy jeszcze poczekać.

Kolejne obrady, w trakcie których jury zwiedzi zaliczone do finałowej piątki obiekty i podejmie ostateczne decyzje, odbędą się pod koniec kwietnia.

Wręczenie Grand Prix 2013 Nagrody im. Miesa van der Rohe planowane jest na początek czerwca 2013 roku; odbędzie się w Barcelonie. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, 35 najlepszych obiektów które znalazły się na tzw. “krótkiej liście” zaprezentowane zostanie na wystawie pokonkursowej, eksponowanej w największych miastach Europy oraz w towarzyszącym wystawie katalogu.
Jury przyzna także wyróżnienie dla młodych architektów w wysokości 20 tys. euro, Emerging Architect Special Mention.

Nagroda im. Miesa van der Rohe jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym za współczesne realizacje architektoniczne w Europie. Ustanowiona została w 1987 roku dzięki wspólnej inicjatywie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie.
Nagroda przyznawana jest co dwa lata; stanowi ją 60 tys. euro oraz statuetka przedstawiająca Pawilon Niemiecki w Barcelonie projektu Ludwiga Miesa van der Rohe. Budynek ten mieści obecnie siedzibę fundacji imienia architekta.

Nagroda ma na celu propagowanie najlepszych wzorców architektury i wspieranie rozwoju tej dziedziny poprzez promowanie wybitnych architektów oraz wspieranie rozwoju młodych adeptów zawodu. Kandydaci do nagrody zgłaszani są przez niezależnych ekspertów z całej Europy, jak również przez członków organizacji branżowych, które stanowią część Europejskiej Rady Architektów oraz innych europejskich stowarzyszeń

335 obiektów zgłoszonych do tegorocznej edycji Mies van der Rohe Award zobaczyć można na stronie fundacji
Wystawa Mies van der Rohe Award 2011
Wyniki Mies van der Rohe Award 2011
Mies van der Rohe Award 2009

Jury Mies van der Rohe Award 2013

Wiel Arets
przewodniczący jury, założyciel multidyscyplinarnej pracowni Wiel Arets Architects, dziekan Illinois Institute of Technology w Chicago
Pedro Gadanho
kurator Działu Architektury i Dizajnu w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku
Antón García-Abril
dyrektor Ensamble Studio
Louisa Hutton
dyrektor i współzałożycielka Sauerbruch Hutton Architects, Berlin
Kent Martinussen
dyrektor Danske Arkitekter Center (DAC) w Kopenhadze
Frédéric Migaryou
dyrektor działu Architektury i Dizajnu w Centre Pompidou w Paryżu
Ewa P. Porębska
redaktor naczelna miesięcznika “Architektura-murator”

Sekretarzem konkursu jest Giovanna Carnevali, dyrektor Fundacji Mies van der Rohe.


Mies van der Rohe Foundation
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych Już 11 maja kolejne ogólnoeuropejskie spotkanie poświęcone roli architektury w mediach i przyszłości branżowych magazynów i portali. W ramach konferencji redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Iwanem Baanem, jednym z najbardziej znanych i najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie.
EU Mies Award Polska Po raz pierwszy w histori Fundacja Miesa van der Rohe współorganizuje wystawę, która jest poświęcona tylko jednemu krajowi. Na ekspozycji zobaczymy wszystkie polskie realizacje biorące udział w konkursie od 1996 roku.
Willa Wolfa w Gubinie W Niemczech toczy się debata na temat rekonstrukcji pierwszego, nowoczesnego budynku Miesa van der Rohe, jedynej realizacji architekta na terenie obecnej Polski – przytaczamy głosy zwolenników i przeciwników odbudowy obiektu.
Kto się boi kolumn? Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego Rozstrzygnięto konkurs na projekt tymczasowej rekonstrukcji kolumn, które górowały nad słynnym pawilonem Miesa van der Rohe w Barcelonie w 1929 roku. Pierwszą nagrodę przyznano hiszpańskiemu architektowi, który wyraził jeden z najbardziej palących problemów współczesności, jednocześnie podkreślając tymczasowy charakter instalacji.