Architektura MuratorWydarzeniaZobacz film o Muzeum Katyńskim w Warszawie

Zobacz film o Muzeum Katyńskim w Warszawie

Z inicjatywy pracowni BBGK Architekci powstała filmowa opowieść o Muzeum Katyńskim w Warszawie. Obraz jest próbą oddania doświadczeń, jakich można doznać spacerując po muzealnym kompleksie.

Muzeum Katyńskie
Z zamykającego wystawę budynku działobitni odwiedzający prowadzeni są schodami w wysokiej i wąskiej szczelinie rozcinającej wał cytadeli na położony ponad 8 metrów wyżej plac przed wejściem do muzeum. Fot. Marcin Czechowicz

Zlokalizowane na terenie Cytadeli Warszawskiej Muzeum Katyńskie ("A-m" nr 1/2016) powstało według projektu BBGK Architekci, przy współpracy Jerzego Kaliny i Krzysztofa Langa. Placówka ma na celu upamiętnienie ponad 20 tysięcy polskich oficerów i urzędników zamordowanych przez NKWD w czasie II wojny światowej. Założeniem autorów było znalezienie wyważonego języka narracji dla obiektu martyrologicznego i wpisanie go w trudny i słabo powiązany z zagadnieniem kontekst Cytadeli. W odważny sposób weszliśmy w przestrzeń Kaponiery i jej okolic z własną architekturą, którą nie próbowaliśmy się upodabniać do historycznej zabudowy fortyfikacyjnej – wyjaśniają projektanci.

Architekturę budynku doceniło jury tegorocznej edycji nagrody Unii Europejskiej dla współczesnej architektury Mies van der Rohe Award. Muzeum Katyńskie znalazło się w finałowej piątce najlepszych budynków w Europie, dzięki czemu przyciągnęło uwagę światowych krytyków architektury, którzy często podkreślali wagę fizycznego doświadczenia przestrzeni. Zdając sobie sprawę z tego, że zdjęcia budynku nie oddają istoty i złożoności projektu, jego autorzy postanowili stworzyć filmową opowieść o muzeum. Do współpracy zaprosili warszawską agencję GoldenSubmarine. Za stronę merytoryczną odpowiada krytyk architektury Marcin Szczelina. Narrację tworzą wypowiedzi stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego oraz krytyków architektury Aarona Betsky’ego i Ewy P. Porębskiej.

Chcieliśmy stworzyć uniwersalną opowieść o przestrzeni, która łączy w sobie bolesną przeszłość i dynamiczne, współczesne czasy. W naszym filmie oferujemy pewnego rodzaju wycinek doświadczenia, jakiego można doznać spacerując po kompleksie muzealnym. Skupiając się na architektonicznych detalach, świetnie wkomponowanych w stary budynek Cytadeli, odkrywamy przed widzem całe spektrum ukrytych emocji i osobistych historii. Na tyle, by miał on ochotę przeżyć je w pełni na żywo - mówi Elżbieta Skowron z GoldenSubmarine.

Film powstał dzięki wsparciu Wienerberger Polska, PBMPołudnie, PERI Polska.

Muzeum Katyńskie najlepszym budynkiem publicznym Europy Środkowo-Wschodniej Muzeum Katyńskie w Warszawie projektu BBGK Architekci z kolejną prestiżową nagrodą. Obiekt zdobył tytuł najlepszego budynku publicznego w Europie Środkowej i Wschodniej w bieżącej edycji triennale architektury w Bukareszcie.
Szczytowe osiągnięcie polityki historycznej – o Muzeum Katyńskim Grzegorz Stiasny Zwiedzanie muzeum jest szczegółowo zaplanowanym i poruszającym spektaklem. Jawi się jako szczytowe osiągnięcie polityki historycznej. Niebagatelny wydaje się w tym udział Jerzego Kaliny, który od czterech dekad udowadnia, że swoją sztuką świetnie potrafi rozbudzać społeczne emocje. Krajobrazowe gesty są przy tym wyważone i spacer po zróżnicowanych przestrzeniach jest po prostu atrakcyjny – pisze architekt i krytyk architektury Grzegorz Stiasny.
Rozmowa z Konradem Grabowieckim, współautorem Muzeum Katyńskiego Jesteśmy skupieni nad tym, aby wraz z powiększaniem pracowni tworzyć coraz lepszą architekturę – o współpracy z Jerzym Kaliną, artystą zaangażowanym w wiele przedsięwzięć upamiętniających wydarzenia najnowszej polskiej historii, w tym katastrofę smoleńską, modernizacji i rozbudowie XIX-wiecznego pałacu Sobańskich w Guzowie oraz rewolucji w pracowni z Konradem Grabowieckim rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Wrażliwość dwóch pokoleń – o Muzeum Katyńskim Krzysztof Mycielski Muzeum łączy w sobie wrażliwość dwóch pokoleń. Zawiera zarówno podręcznikowy przekaz i elementy martyrologiczne, jak i współczesne abstrakcyjne przestrzenie odwołujące się do indywidualnej wyobraźni. Wystawę o charakterze edukacyjnym i symbolicznym zaprojektował siedemdziesięcioletni rzeźbiarz Jerzy Kalina, architekturę trzydziestolatkowie z pracowni Brzozowski i Grabowiecki – pisze architekt i krytyk architektury Krzysztof Mycielski.
Ekspresja muzeum – o projekcie Muzeum Katyńskiego Konrad Grabowiecki Historia zbrodni katyńskiej jest w swoim okrucieństwie i bezmiarze zła trudna do pojęcia. 15 tablic upamiętniających 21 768 ofiar umieszczonych w zabytkowej działobitni nasuwa pytania o znaczenie takich słów jak zło, dobro czy przebaczenie. W tym miejscu świadomie nadaliśmy architekturze mocny wyraz. Szczelina między wysokimi na 12 metrów ścianami prowadzi nas w dwóch kierunkach – w dół ku tablicom z nazwiskami ofiar, a w drugą otwiera się ku niebu i światłu – pisze jeden z głównych projektantów budynku Konrad Grabowiecki.
O historii Muzeum Katyńskiego Cytadela warszawska uznawana jest za jedno z ważniejszych miejsc polskiej martyrologii. Oprócz działającego od lat 60. muzeum X Pawilonu i otwartego niedawno Muzeum Katyńskiego, planowana jest tam również nowa siedziba muzeum Wojska i Historii Polski. Te cztery placówki miałyby tworzyć uzupełniającą się narrację o dziejach polskiego oręża i walk o niepodległość.