Muzeum Katyńskie

i

Autor: Archiwum Architektury Z zamykającego wystawę budynku działobitni odwiedzający prowadzeni są schodami w wysokiej i wąskiej szczelinie rozcinającej wał cytadeli na położony ponad 8 metrów wyżej plac przed wejściem do muzeum. Fot. Marcin Czechowicz

Zobacz film o Muzeum Katyńskim w Warszawie

2017-08-10 15:12

Z inicjatywy pracowni BBGK Architekci powstała filmowa opowieść o Muzeum Katyńskim w Warszawie. Obraz jest próbą oddania doświadczeń, jakich można doznać spacerując po muzealnym kompleksie.

Zlokalizowane na terenie Cytadeli Warszawskiej Muzeum Katyńskie ("A-m" nr 1/2016) powstało według projektu BBGK Architekci, przy współpracy Jerzego Kaliny i Krzysztofa Langa. Placówka ma na celu upamiętnienie ponad 20 tysięcy polskich oficerów i urzędników zamordowanych przez NKWD w czasie II wojny światowej. Założeniem autorów było znalezienie wyważonego języka narracji dla obiektu martyrologicznego i wpisanie go w trudny i słabo powiązany z zagadnieniem kontekst Cytadeli. W odważny sposób weszliśmy w przestrzeń Kaponiery i jej okolic z własną architekturą, którą nie próbowaliśmy się upodabniać do historycznej zabudowy fortyfikacyjnej – wyjaśniają projektanci.

Architekturę budynku doceniło jury tegorocznej edycji nagrody Unii Europejskiej dla współczesnej architektury Mies van der Rohe Award. Muzeum Katyńskie znalazło się w finałowej piątce najlepszych budynków w Europie, dzięki czemu przyciągnęło uwagę światowych krytyków architektury, którzy często podkreślali wagę fizycznego doświadczenia przestrzeni. Zdając sobie sprawę z tego, że zdjęcia budynku nie oddają istoty i złożoności projektu, jego autorzy postanowili stworzyć filmową opowieść o muzeum. Do współpracy zaprosili warszawską agencję GoldenSubmarine. Za stronę merytoryczną odpowiada krytyk architektury Marcin Szczelina. Narrację tworzą wypowiedzi stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego oraz krytyków architektury Aarona Betsky’ego i Ewy P. Porębskiej.

Chcieliśmy stworzyć uniwersalną opowieść o przestrzeni, która łączy w sobie bolesną przeszłość i dynamiczne, współczesne czasy. W naszym filmie oferujemy pewnego rodzaju wycinek doświadczenia, jakiego można doznać spacerując po kompleksie muzealnym. Skupiając się na architektonicznych detalach, świetnie wkomponowanych w stary budynek Cytadeli, odkrywamy przed widzem całe spektrum ukrytych emocji i osobistych historii. Na tyle, by miał on ochotę przeżyć je w pełni na żywo - mówi Elżbieta Skowron z GoldenSubmarine.

Film powstał dzięki wsparciu Wienerberger Polska, PBMPołudnie, PERI Polska.