Wystawa

Zupa z żółwia i specsłużby w lampie - tak wypoczywano w hotelach Gdańsku. Rusza nowa wystawa "Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX w."

W Dom Uphagena w Gdańsku zaczyna się wystawa "Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX w.". Zaprezentuje losy dziesięciu gdańskich hoteli działających w mieście jeszcze od XIX wieku - aż do 1989 roku. W którym można było zjeść zupę z żółwia, a w którym w lampie montowano podsłuchy komunistycznych specsłużb? Tę i inne historie opowiedzą eksponaty pochodzące częściowo z prywatnych zbiorów oraz nagrania.

Spis treści

  1. Luksusowe hotele i wczasy pracownicze. Hotelowy Gdańsk
  2. Wystawa "Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX w." w Dom Uphagena w Gdańsku
#MuratorOgroduje: Wysiew kwiatów - lewkonie, lwie paszcze i maki - zapowiedź

Luksusowe hotele i wczasy pracownicze. Hotelowy Gdańsk

Hotel Danziger Hof był w Gdańsku symbolem luksusu. Powstał końcem XIX wieku według projektu berlińskiego architekta Karla Gausego. Oprócz pięknej fasady, wyposażony był we wszystkie nowoczesne wtedy udogodnienia i rozwiązania - miał zatem centralne ogrzewanie, oświetlenie elektryczny oraz własną pralnię.

W chwili otwarcia budynek dysponował aż 120 pokojami. Hotelowa restauracja mogła pomieścić 100 gości, proponując im wykwintne dania. Dodatkowo funkcjonowały tu: cukiernia, kawiarnia, czytelnia i kilka sklepów, w tym perfumeria i… jubiler – mówi Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska, współkuratorka wystawy. – By spełnić oczekiwania elit i gości z wyższych sfer w projekcie uwzględniono salę balową na 400 miejsc wraz z estradą oraz salę konferencyjną na parterze. Przybyłym proponowano bogaty program artystyczny, w tym spektakle, koncerty czy występy kabaretowe. Gośćmi byli tu m.in. cesarz Wilhelm II, cesarzowa Augusta Wiktoria czy polscy artyści Wojciech Kossak i Ignacy Jan Paderewski.

Niestety, dziś nie zobaczymy go na żywo, choć wciąż pojawiają się głosy o jego odbudowie. Został zniszczony w 1945 roku, a z nielicznych pamiątek zachowała się m.in. karta niedzielnego menu z dn. 3 listopada 1912 roku, na której widnieje zupa z żółwia oraz dania z holsztyńskiego combra cielęcego garnierowanego w sosie grzybowym.

Zobacz także: Dom Technika w Gdańsku projektowała architektka Falowca. W środku piękne wnętrza

Luksusowych hoteli było tu oczywiście więcej - w przedwojennym Gdańsku były to m.in. Englisches Haus przy ul. Chlebnickiej czy Hotel du Nord przy Długim Targu.

Po 45. roku i wojennych zniszczeniach gdańska baza hotelowa znacznie się skurczyła. Zaczęto budować zakładowe ośrodki wypoczynkowe bardziej dostępne dla pracowniczych kieszeni.

W rzeczywistości jednak nie każdy mógł z nich skorzystać, a kolejki oczekujących były długie. Wielu Polaków decydowało się więc na wyjazdy prywatne i nocleg u rodziny, w wynajętym pokoju lub w namiocie na campingu, gdzie warunki były skromne – mówi Rita Lulińska z Muzeum Gdańska, współautorka wystawy. – Na korzystanie z hoteli mogli sobie pozwolić przede wszystkim goście zagraniczni, sporą grupą była także zamożna Polonia. Polskimi gośćmi hotelowym byli najczęściej artyści, intelektualiści oraz co nikogo nie zdziwi także przedstawiciele półświatka. Hotele, zwłaszcza orbisowskie, słynęły z wystawnych przyjęć i bankietów. W kontrze do nich stały hotele robotnicze o znacznie niższym standardzie. Przykładem jest tu gdański Jantar, działający przy Długim Targu do 1955 r., chociaż i on słynął z cotygodniowych dancingów.

Było to czasy, w których hotelowe pokoje były regularnie podsłuchiwane, a nawet podglądane. Na celownik Służb Bezpieczeństwa trafiały najczęściej, ma się rozumieć, hotele wybierane przez cudzoziemców - urządzenia umieszczano w lampach, a nagrania zachowały się do dziś. Jako uzupełnienie wywiadu werbowano pracowników hotelowych, taksówkarzy, prostytutki i cinkciarzy, a następnie zbierano raporty.

Wystawa Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX w. - zdjęcia

i

Autor: Muzeum Gdańska Plakat wystawy

Wystawa "Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX w." w Dom Uphagena w Gdańsku

Hotelowa wystawa to ok. 110 eksponatów pochodzących z różnych instytucji oraz muzeów, a także z prywatnych zbiorów pamiątek zgromadzonych podczas ogólnopolskiej zbiórki - w ten sposób zebrano 81 ilustracji oraz 38 obiektów. Część eksponatów przekazały również funkcjonujące do dziś hotele, których historię prezentuje wystawa, m. in. hotel Mercure Gdańsk Posejdon oraz Mercure Gdańsk Stare Miasto, czyli dawny Hevelius.

Wystawa rusza 22 czerwca w sobotę i zakończy się 3 listopada 2024 roku. Na październik przewidziano wydarzenia towarzyszące - wykłady i oprowadzanie kuratorskie.

Godziny otwarcia i cennik biletów

  • do 30 września 2024 (poniedziałek): poniedziałki - nieczynne; wtorek - niedziela: 10:00-18:00
  • do 3 listopada 2024 (niedziela): poniedziałki, wtorki - nieczynne, środa 10:00-16:00, czwartek 10:00-18:00, piątek - niedziela 10:00-16:00

Bilety można kupić najpóźniej 45 minut przed zamknięciem wystawy. Wernisaż wystawy odbędzie się 22 czerwca (sobota) - wstęp jest bezpłatny. 

Bilet normalny 25 zł
Bilet ulgowy 18 zł
Bilet rodzinny 67 zł
Źródło: Muzeum Gdańska

Zobacz także: Gdańsk miał mieć swoją Nową Hutę. Wystawa o Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej w Muzeum Gdańska