Wzornik

Eterzy, androzaury, tęczokształtni i statkopodobni. Portrety Androidów i dizajn kosmiczny

2024-11-28 7:05

Kosmiczne rzeźby z kolekcji Portrety Androidów to drewniane instalacje wykonane z materiałów odzyskiwanych z odpadów stolarskich. Praca z architekturą i projektowaniem wnętrz przez lata skłoniła autorów, Katarzynę i Pawła Pałkusów (Tauart) do ucieczki w tworzenie dzieł sztuki, ale takich, które kojarzyłyby się z zabawą.

Spis treści

  1. Twórcy studia Tauart
  2. Eterzy
  3. Androzaury
  4. Tęczokształtni
  5. Statkopodobni
  6. Dziwolążki Bioniczne 
Rozmowy Architektury: Maciej Jakub Zawadzki, MJZ Studio

Twórcy studia Tauart

Katarzyna i Paweł Pałkusowie to duet projektantów, twórcy studia Tauart, które zajmuje się tworzeniem niestandardowych dzieł sztuki, z pogranicza dizajnu kosmicznego. Ich sztuka ma bawić, zaciekawiać i wprowadzać kolory w monotonię szarych przestrzeni. Wszystkie drewniane instalacje Tauart powstają z materiałów odzyskiwanych z odpadów stolarskich pochodzących z zaprzyjaźnionych warsztatów,w pracownia Tauart mieszczącej się w kamienicy kolektywnej Instytucji Kultury Prześwit na warszawskim Nowym Mieście.

W kolekcji rzeźb Portrety Androidów Katarzyna i Paweł stworzyli niezwykły świat fascynujących gatunków Androidów, każdy ze swoimi unikalnymi cechami i historiami. Wszystkie prace z kolekcji można znaleźć w albumie Portrety Androidów, do którego płaskorzeźby sfotografował Tomasz Augustyn wykładowca Wrocławskiej Szkoły Fotografii PHO-BOS/AFA w zjawiskowych wnętrzach XVI-wiecznego Pałacu w Gorzanowie, dawnej siedzibie rodu Herberstein, który dzięki Fundacji Pałac Gorzanów odzyskuje swój blask. Prowadzone są tu prace rekonstrukcyjne i renowacyjne ściennych dekoracji, drewnianych polichromii czy unikatowej sztukaterii. W pałacu odbywają się rezydencje, festiwale artystyczne i projekty teatralne czy muzyczne.

Wprowadzenie do albumu stanowi opowiadanie Waldka Szymańskiego, które uzupełnia tauartowską fantazję o Mechaistotach: Tęczokształtnych, Eterach, Androzaurach, Statkopodobnych, Tęczkoształtnych i Dziwolążkach Bionicznych. Tworzone przez nich rzeźby przenoszą nas w magiczny fantastyczny świat kosmosu. Bardzo dawno temu penetrowaliśmy najdalsze zakamarki znanego nam z teleskopowych obserwacji, zaledwie niewielkiego fragmentu kosmosu. Oddaliliśmy się od Ziemi na odległość wielu lat świetlnych. Od dawna znajdowaliśmy się w stanie hibernacji i tak naprawdę to nasz kosmiczny statek po prostu dryfował przenosząc nas z galaktyki na galaktykę bez udziału naszej woli. Automatyczne wybudzanie naszych ciał włączy się w czasie, który sobie zaplanowaliśmy - rozpoczyna swoje opowiadanie Waldek Szymański.

Wśród prac odnaleźć można m.in. takie gatunki androidów

Portrety Androidów

i

Autor: Tomasz Augustyn

Eterzy

nadandroidy o absolutnej inteligencji, która pozwala im kontrolować materię i zjawiska. jako jedyni wykorzystują 100% energii rdzenia. Ich nieskończony stan podświadomości pozwolił im pozbyć się swojej fizycznej postaci i egzystować rozproszonymi w czasoprzestrzeni. Najwyżej rozwinięta forma metadanych.

Portrety Androidów

i

Autor: Tomasz Augustyn

Androzaury

Predatorzy w świecie androidów. Gatunek żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych. Osobniki niezwykle zwinne i szybkie, zagrażające pozostałym gatunkom androidów. Ich bezcenną cechą jest Ultra kamuflaż pozwalający im przybrać formę androida każdego gatunku, wyłączając Eterów

Portrety Androidów

i

Autor: Tomasz Augustyn

Tęczokształtni

To gatunek Opticusów z rodziny Rzszczepieńców. Androidów można zaobserwować w wyjątkowych chwilach dyspresji, lecz rzadko w dyfrakcji. Przeważnie żyją samotnie, niekiedy tworzą luźne kolonie. Są to samodzielnie się podtrzymujące populacje. Tęczokształtni uchodzą raczej za obserwatorów w świecie Utau i są gatunkiem nieinwazyjnym.

Portrety Androidów

i

Autor: Tomasz Augustyn

Statkopodobni

To gatunek ogromnego Mecahtronicusa z rodziny Gigantulusów (GIGHANTHOLUSS). Tworzą starszyznę populacji, są najliczniejszą grupą androidów na planecie Utau. Żyją w małych koloniach liczących kilka rodzin, w systemie matriarchalnym. Zależne są tylko od dziwolążków bionicznych, które dbają o ich higienę mechaniczną, wielce istotną do swobodnej egzystencji statkopodobnych.

Portrety Androidów

i

Autor: Tomasz Augustyn

Dziwolążki Bioniczne 

To gatunek małego Bioniculusa z rodziny mikulusów (MICROLOSOSS). Żywi się zanieczyszczeniami statkopodobnych. Stacje sanitarne liczą od kilku do kilkunastu dorosłych osobników. Samice są zdolne do zmiany płci (hermafrodytyzm).

Grzegorz Piątek. Słuszne piękno architektury
Należy przestać udawać, że budynek jest takim skończonym, zaprojektowanym drobiazgowo produktem, który się wyjmuje z pudełka jak lalkę Barbie albo zestaw Lego - mówi Grzegorz Piątek i wspólnie z Arturem Celińskim zastanawiają się nad tym, jak nie dać się oszukiwać fotografii, tworzyć dobrą opowieść i otwierać architekturę na nową estetykę, niespodzianki i dysonanse.
Architektura-murator. Podcast 30/30