FINALIŚCI
ŻYCIE W ARCHITEKTURZE VII EDYCJA
NAJLEPSZY POLSKI BUDYNEK 2000-2012

W VII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE  zgłoszono rekordową liczbę 1064 prac z całej Polski. Jury pod przewodnictwem profesora Dariusza Kozłowskiego po zapoznaniu się z  wszystkimi projektami wybrało 120 obiektów, w tym 65 realizacji w kategorii budynki użyteczności publicznej, 20 w kategorii budynki wielorodzinne, 22 w kategorii budynki jednorodzinne i 13 w kategorii przestrzenie publiczne. 

Po obejrzeniu ponad tysiąca projektów z całego kraju mogę stwierdzić, że coraz więcej dobrej architektury powstaje w mniejszych miastach, poza głównymi ośrodkami – mówi przewodniczący jury profesor Dariusz Kozłowski. Wybór był bardzo trudny, lecz dzięki temu, że każdy z członków jury ceni sobie nieco inny styl projektowania i trochę inaczej definiuje architekturę początku XXI wieku, myślę, że udało nam się stworzyć naprawdę szerokie spektrum polskich realizacji ostatnich lat.

Najwięcej, bo 45 realizacji, reprezentowało województwo mazowieckie, w tym tak popularne obiekty jak Centrum Nauki Kopernik, dom handlowy Wolf Bracka, siedziba Agory, Centrum Chopinowskie czy przystanek osobowy Warszawa Stadion. Na drugim miejscu uplasowała się Małopolska z 16 projektami, są to m.in. stadion Cracovii, Muzeum Lotnictwa Polskiego i MOCAK, a tuż za nią województwo śląskie, z którego wybrano 15 obiektów, w tym: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka oraz Sąd Okręgowy z Katowic czy Bolko Loft z Bytomia. Nominacje zdobyło ponadto 12 realizacji z terenu województwa dolnośląskiego, m.in.  dom handlowy Renoma z Wrocławia oraz plac przed dworcem Wrocław Główny, 8 budynków z województwa lubelskiego, w tym nowo otwarty terminal lotniczy w Lublinie, i po 6 z województwa wielkopolskiego i opolskiego, m.in. Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu . Spośród inwestycji powstałych w województwie pomorskim jury doceniło 3 obiekty, w tym Stadion PGE Arena w Gdańsku, a w województwie łódzkim – 2. Po 1 obiekcie nominowano z terenu województwa kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego.

Zobacz 120 finalistów konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000-2012