Architektura MuratorŻycie w Architekturze2012Leszek Kurnicki: ambitne projekty

TYLKO WYJĄTKOWA ARCHITEKTURA MA SZANSĘ BYĆ ZAUWAŻONA I PRZEJŚĆ DO HISTORII


Jaką rolę odgrywa Pana zdaniem architektura we współczesnym świecie?  Współczesna polska architektura – jaka jest, jak powinna być? Dlaczego architektura jest ważna?
Redakcja „Architektury-murator” zadała te pytania sponsorom konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE; kolejne odpowiedzi publikować będziemy na stronie konkursowej.

Tylko wyjątkowa architektura ma szansę być zauważona i przejść do historii, pozostając w pamięci kolejnych pokoleń. Aby tak się stało powinna wyznaczać kanony estetyki, ale też być niebanalna i odważna. I choć trudno o jednoznaczną definicję naszej współczesnej szkoły projektowania, to bez trudu odnajdziemy w Polsce wartościowe projekty i rozwiązania urbanistyczne, które zapewne stanowić będą architektoniczny symbol naszych czasów.
Nie tylko w opinii rynku, ale też zdaniem wielu ekspertów, jesteśmy firmą wyznaczającą trendy w biznesie. ORLEN jest liderem w swojej branży, i działa już nie tylko w Polsce, również na arenie międzynarodowej. I jako lider chce mieć pozytywny wpływ na otoczenie, nie tylko biznesowe, ale to rozumiane dosłownie. Dlatego właśnie realizując ambitne projekty, stawiamy również na odważne rozwiązania architektoniczne i designerskie. Przykładem tego może być nasza stacja paliw w Gdańsku, która powstała w oparciu o projekt najbardziej znanego polskiego designera Janusza Kaniewskiego. Gdański Meeting Point Stop Cafe to z pewnością udane połączenie wysokiej funkcjonalności oraz nowoczesnego designu z pakietem kompleksowych usług dla kierowców i tradycyjną ofertą stacji paliw. Dobra architektura może zagościć także na stacjach paliw, wyznaczając nowe trendy i czyniąc przestrzeń wokół nas bardziej przyjazną.
- Leszek Kurnicki

www.orlen.pl

Leszek Kurnicki. Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Politechniki Gdańskiej. Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Do sierpnia 2008 prezes zarządu luksemburskiego towarzystwa inwestycyjnego Green Venture SA odpowiedzialny za akwizycje i przekształcenia spółek oraz realizacje nowych projektów biznesowych. Obecnie Dyrektor Wykonawczy ds. Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej  PKN ORLEN SA. Członek Zarządu AB Ventus Nafta, Członek Rady Nadzorczej Orlen Deutschland A.G.