Architektura MuratorŻycie w Architekturze2012ŻYCIE W ARCHITEKTURZE - finaliści

ZNAMY JUŻ 120 FINALISTÓW VII EDYCJI KONKURSU ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

Do tegorocznej edycji zgłoszono rekordową liczbę 1064 prac z całej Polski. Jury pod przewodnictwem profesora Dariusza Kozłowskiego po zapoznaniu się z  wszystkimi projektami wybrało 120 obiektów, w tym 65 realizacji w kategorii budynki użyteczności publicznej, 20 w kategorii budynki wielorodzinne, 22 w kategorii budynki jednorodzinne i 13 w kategorii przestrzenie publiczne.  Finaliści konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze obiekty architektury powstałe w latach 2000-2012 walczyć będą o uznanie internautów w plebiscycie na Ulubieńca Polski i pretendować do nagród głównych. Internetowe głosowanie na stronie www.zyciewarchitekturze.pl rusza 29 października i potrwa do 19 listopada

Po obejrzeniu ponad tysiąca projektów z całego kraju mogę stwierdzić, że coraz więcej dobrej architektury powstaje w mniejszych miastach, poza głównymi ośrodkami – mówi przewodniczący jury profesor Dariusz Kozłowski. Wybór był bardzo trudny, lecz dzięki temu, że każdy z członków jury ceni sobie nieco inny styl projektowania i trochę inaczej definiuje architekturę początku XXI wieku, myślę, że udało nam się stworzyć naprawdę szerokie spektrum polskich realizacji ostatnich lat.

Najwięcej, bo 45 realizacji, reprezentować będzie województwo mazowieckie, w tym tak popularne obiekty jak Centrum Nauki Kopernik, dom handlowy Wolf Bracka, siedziba Agory, Centrum Chopinowskie czy przystanek osobowy Warszawa Stadion. Na drugim miejscu uplasowała się Małopolska z 16 projektami, są to m.in. stadion Cracovii, Muzeum Lotnictwa Polskiego i MOCAK, a tuż za nią województwo śląskie, z którego wybrano 15 obiektów, w tym: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka oraz Sąd Okręgowy z Katowic czy Bolko Loft z Bytomia. Nominacje zdobyło ponadto 12 realizacji z terenu województwa dolnośląskiego, m.in. Stadion Miejski i dom handlowy Renoma z Wrocławia oraz plac przed dworcem Wrocław Główny, 8 budynków z województwa lubelskiego, w tym nowo otwarty terminal lotniczy w Lublinie, i po 6 z województwa wielkopolskiego i opolskiego, m.in. Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i budynek administracyjno-recepcyjny Muzeum Wsi Opolskiej. Spośród inwestycji powstałych w województwie pomorskim jury doceniło 3 obiekty, w tym Stadion PGE Arena w Gdańsku, a w województwie łódzkim – 2. Po 1 obiekcie nominowano z terenu województwa kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego.

Już 29 października lista finalistów zostanie opublikowana na stronie www.zyciewarchitekturze.pl. Tego dnia rozpocznie się też internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski. Aby wziąć udział w głosowaniu, wystarczy wejść na stronę konkursu i kliknąć w miniaturę wybranego obiektu. Ulubione budynki będzie można odnaleźć według konkursowych kategorii, po nazwach pracowni architektonicznych, które je zaprojektowały oraz po województwach, na terenie których się znajdują. Z jednego adresu IP będzie można oddać tylko jeden głos.

Redakcja miesięcznika „Architektura-murator” zaprasza też internautów do zamieszczania krótkich uzasadnień dokonanego wyboru. Autorzy najciekawszych komentarzy otrzymają albumy o architekturze i sztuce, a troje z nich zaproszenia na uroczystą galę rozdania nagród.

Niezależnie od internetowego głosowania na Ulubieńca Polski, już wkrótce spośród 120 projektów jury wybierze 12, które nominowane będą do nagród głównych. Autorzy tych wyróżnionych obiektów zaprezentują je podczas otwartej dla publiczności prezentacji, która odbędzie się 13 listopada w warszawskiej galerii Zachęta.

Ostatecznych zwycięzców, w tym laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce, nagrody przyznanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, poznamy podczas finałowej gali 5 grudnia 2012 roku.

Po zakończeniu konkursu redakcja miesięcznika „Architektura-murator” zamieści wszystkie 1064 nadesłane projekty na specjalnej podstronie internetowej, co pozwoli stworzyć pierwszą w naszym kraju przekrojową prezentację polskiej architektury początku XXI wieku.


Więcej informacji i zdjęcia do pobrania na stronie: www.zyciewarchitekturze.pl