314 obiektów zgłoszonych na konkurs Życie w Architekturze
Aż 316 zgłoszeń wpłynęło na konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje powstałe w Polsce w latach 2013-2014. O nagrody główne w pięciu kategoriach i Grand Prix Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury 2013-2014 walczyć będzie 104 gmachy użyteczności publicznej, 51 budynków wielorodzinnych, 42 domy jednorodzinne, 28 przestrzeni publicznych i 89 projektów wnętrz.
Konkurs Życie w Architekturze jest specyficzny, bo dotyczy obiektów, które właściwie już odniosły sukces – zostały zrealizowane, żyją w nich ludzie i żyją ludzie pomiędzy nimi. Po raz drugi Grand Prix przyzna w nim prezydent Polski Bronisław Komorowski, co tylko pokazuje, że najwyższe władze w naszym kraju uznają rolę architektury w życiu codziennym i traktują ją jako część kultury. A przecież architektura, oddziałując na nas wszystkich, jest jedną z najlepszych form rozwoju wrażliwości – mówi architekt i urbanista Magdalena Staniszkis, jeden z jurorów konkursu.
Już 19 lutego spośród nadesłanych realizacji jury wybierze 50, które weźmie udział w internetowym głosowaniu na Ulubieńca Polski. W drugim etapie sędziowie wyłonią 15 realizacji, które nominowane będą do nagród głównych. Autorzy tych obiektów zaprezentują je podczas otwartej dla publiczności prezentacji w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie 11 i 12 marca 2015 roku. Również 11 marca na stronie www.zyciewarchitekturze.pl rozpocznie się plebiscyt na Ulubieńca Polski.
Ostatecznych zwycięzców, w tym laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury 2013-2014, poznamy podczas finałowej gali 17 kwietnia 2015 roku.
Obrady jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze
Obrady jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze. Fot. Konrad Kalbarczyk
Mariusz Ścisło, fot. Konrad Kalbarczyk
Przemo Łukasik, Antoni Domicz, Mariusz Ścisło, fot. Konrad Kalbarczyk
17 kwietnia poznaliśmy wszystkich laureatów VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje powstałe w Polsce w latach 2013-2014. Grand Prix Prezydenta RP otrzymała filharmonia w Szczecinie, która wkrótce potem zdobyła najważniejszą nagrodę architektoniczną Unii Europejskiej – Mies van der Rohe Award. W tym numerze podsumowujemy ostatnią edycję konkursu, publikujemy fotoreportaż z gali finałowej, a także przypominamy wszystkich tegorocznych finalistów i laureatów: zdobywców Grand Prix, nagród głównych i nagród specjalnych.
W dniach 11-12 marca 2015 roku w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyło się otwarte dla publiczności posiedzenie jury. Autorzy nominowanych realizacji prezentowali swoje projekty, próbując przekonać sędziów, że to właśnie one zasługują na zwycięstwo.
W 2014 roku miesięcznik „Architektura-murator” obchodził jubileusz 20-lecia istnienia, w tym – mija 20 lat od zorganizowania przez redakcję I edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Od tego czasu odbyło się w sumie siedem kolejnych edycji konkursu, w których wzięły udział 2764 realizacje. W 2000 roku nagrody główne wręczał premier Jerzy Buzek, a w 2012 roku – Grand Prix prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wyłonił też zwycięzcę. Była to pierwsza nagroda w dziedzinie architektury przyznana w Polsce przez głowę państwa. W zakończonej właśnie VIII edycji konkursu o statuetkę ARCHITEKTURY walczyły obiekty oddane do użytku w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury po raz drugi wybrał prezydent Bronisław Komorowski.
Spośród 314 obiektów zgłoszonych do konkursu jury w II etapie obrad wybrało 47 finalistów. Brali oni udział w plebiscycie na Ulubieńca Polski. To także spośród nich jury wybrało 15 nominacji. Poniżej prezentujemy 47 obiektów w podziale na kategorie (kolejność losowa): 10 budynków użyteczności publicznej, 10 wnętrz użyteczności publicznej, 10 budynków wielorodzinnych, 10 domów jednorodzinnych i 7 przestrzeni publicznych.
To na pewno najważniejszy konkurs architektoniczny w Polsce - powiedział Antoni Domicz, przewodniczący sądu konkursowego VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE, w której nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Prezentujemy wideorelację z Gali Finałowej oraz wywiady z laureatami konkursu.