Architektura MuratorŻycie w Architekturze2015Aktualności 2015314 obiektów zgłoszonych na konkurs Życie w Architekturze

314 obiektów zgłoszonych na konkurs Życie w Architekturze

Aż 316 zgłoszeń wpłynęło na konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje powstałe w Polsce w latach 2013-2014. O nagrody główne w pięciu kategoriach i Grand Prix Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury 2013-2014 walczyć będzie 104 gmachy użyteczności publicznej, 51 budynków wielorodzinnych, 42 domy jednorodzinne, 28 przestrzeni publicznych i 89 projektów wnętrz.

Zdjęcia wszystkich nadesłanych obiektów wraz z opisami autorów i krótką charakterystyką można obejrzeć pod linkiem: http://architektura.muratorplus.pl/zycie-w-architekturze/2015/zglos-realizacje_4125.html.

Konkurs Życie w Architekturze jest specyficzny, bo dotyczy obiektów, które właściwie już odniosły sukces – zostały zrealizowane, żyją w nich ludzie i żyją ludzie pomiędzy nimi. Po raz drugi Grand Prix przyzna w nim prezydent Polski Bronisław Komorowski, co tylko pokazuje, że najwyższe władze w naszym kraju uznają rolę architektury w życiu codziennym i traktują ją jako część kultury. A przecież architektura, oddziałując na nas wszystkich, jest jedną z najlepszych form rozwoju wrażliwości – mówi architekt i urbanista Magdalena Staniszkis, jeden z jurorów konkursu.

Już 19 lutego spośród nadesłanych realizacji jury wybierze 50, które weźmie udział w internetowym głosowaniu na Ulubieńca Polski.
W drugim etapie sędziowie wyłonią 15 realizacji, które nominowane będą do nagród głównych. Autorzy tych obiektów zaprezentują je podczas otwartej dla publiczności prezentacji w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie 11 i 12 marca 2015 roku. Również 11 marca na stronie www.zyciewarchitekturze.pl rozpocznie się plebiscyt na Ulubieńca Polski.

Ostatecznych zwycięzców, w tym laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury 2013-2014, poznamy podczas finałowej gali 17 kwietnia 2015 roku.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE – rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu 17 kwietnia poznaliśmy wszystkich laureatów VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje powstałe w Polsce w latach 2013-2014. Grand Prix Prezydenta RP otrzymała filharmonia w Szczecinie, która wkrótce potem zdobyła najważniejszą nagrodę architektoniczną Unii Europejskiej – Mies van der Rohe Award. W tym numerze podsumowujemy ostatnią edycję konkursu, publikujemy fotoreportaż z gali finałowej, a także przypominamy wszystkich tegorocznych finalistów i laureatów: zdobywców Grand Prix, nagród głównych i nagród specjalnych.
VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z obrad jury W dniach 11-12 marca 2015 roku w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyło się otwarte dla publiczności posiedzenie jury. Autorzy nominowanych realizacji prezentowali swoje projekty, próbując przekonać sędziów, że to właśnie one zasługują na zwycięstwo.
VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z gali finałowej W 2014 roku miesięcznik „Architektura-murator” obchodził jubileusz 20-lecia istnienia, w tym – mija 20 lat od zorganizowania przez redakcję I edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Od tego czasu odbyło się w sumie siedem kolejnych edycji konkursu, w których wzięły udział 2764 realizacje. W 2000 roku nagrody główne wręczał premier Jerzy Buzek, a w 2012 roku – Grand Prix prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wyłonił też zwycięzcę. Była to pierwsza nagroda w dziedzinie architektury przyznana w Polsce przez głowę państwa. W zakończonej właśnie VIII edycji konkursu o statuetkę ARCHITEKTURY walczyły obiekty oddane do użytku w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury po raz drugi wybrał prezydent Bronisław Komorowski.
Finaliści VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Spośród 314 obiektów zgłoszonych do konkursu jury w II etapie obrad wybrało 47 finalistów. Brali oni udział w plebiscycie na Ulubieńca Polski. To także spośród nich jury wybrało 15 nominacji. Poniżej prezentujemy 47 obiektów w podziale na kategorie (kolejność losowa): 10 budynków użyteczności publicznej, 10 wnętrz użyteczności publicznej, 10 budynków wielorodzinnych, 10 domów jednorodzinnych i 7 przestrzeni publicznych.
Gala Finałowa VIII edycji Życia w Architekturze [FILM] To na pewno najważniejszy konkurs architektoniczny w Polsce - powiedział Antoni Domicz, przewodniczący sądu konkursowego VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE, w której nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Prezentujemy wideorelację z Gali Finałowej oraz wywiady z laureatami konkursu.
PLEBISCYT NA ULUBIEŃCA POLSKI 2013-2014 ULUBIENIEC POLSKI 2013-2014: PLEBISCYT INTERNAUTÓW ŻYCIE W ARCHITEKTURZE VIII EDYCJA NAJLEPSZY POLSKI BUDYNEK 2013-2014