Targi Kielce

i

Autor: Archiwum Architektury

Stal w najnowszej polskiej architekturze

2015-03-05 16:01 Materiał sponsorowany

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka", budynki Kieleckich Targów, czy największa w kraju hala sportowa Tauron Kraków Arena, to przykłady obiektów zgłoszonych do konkursu Życie w Architekturze, w których wykorzystano trapezy konstrukcyjne i kasetony elewacyjne firmy Blachy Pruszyński. Funkcjonalność, wytrzymałość oraz możliwości osiągnięcia zróżnicowanych walorów estetycznych, sprawiają, że współcześni architekci doceniają właściwości stali.

Estetyka i wytrzymałość zastosowanych materiałów budowlanych mają ogromne znaczenie dla każdej inwestycji. Firma Blachy Pruszyński, producent stalowych pokryć dachowych i elewacyjnych, wychodzi w tym względzie naprzeciw oczekiwaniom architektów.

Życie w Architekturze to ogólnopolski konkurs, promujący osiągnięcia architektów poprzez wyłonienie najciekawszych obiektów powstałych na terenie naszego kraju. Jesteśmy dumni, że również w tegorocznej – VIII już edycji – możemy wskazać parę obiektów, przy budowie których wykorzystane zostały nasze materiały – mówi Eliza Gissel z firmy Blachy Pruszyński. Są to m.in. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora ,,Cricoteka’’, budynki Kieleckich Targów, czy największa w kraju hala sportowa Tauron Kraków Arena. Materiałami, które firma Pruszyński dostarczyła na te obiekty są przede wszystkim trapezy konstrukcyjne i kasetony elewacyjne – produkty, cieszące się coraz większym zainteresowaniem architektów.

Kasetony elewacyjne – prostota i nowoczesność

Od paru lat niesłabnącą popularnością wśród architektów i projektantów nowoczesnych budynków cieszą się właśnie kasetony elewacyjne. Jest to niezwykle proste rozwiązanie – fragment stali z odpowiednio wyprofilowanymi krawędziami i zamkami – który daje jednak wprost nieograniczone możliwości projektowania. Szeroka gama kolorów i kształtów zależy od decyzji projektanta i geometrii budynku. Kasetony tworzone są z blachy ocynkowanej i powlekanej. Grubość materiału dobierana jest do wielkości kasetonu, przy uwzględnieniu rozszerzalności termicznej stali i parcia, ssania wiatru – kontynuuje Eliza Gissel.

Najczęściej używa się blachy o grubości 1,2 mm; 1,25 mm i 1,5 mm. Przy grubości 1,2 mm najczęściej stosowana jest powłoka organiczna poliester standard o grubości 25 mikronów. Dla tej samej grubości stosuje się też inną powłokę - PRISMA – to materiał premium. Rdzeń stalowy jest tu zabezpieczony powłoką Galvalloy™, na którą składają się 95% cynku i 5% aluminium oraz powłoka organiczna o grubości 50 mikronów. Taki skład gwarantuje bardzo dobre zabezpieczenie antykorozyjne, które pozwala na zastosowanie produktów z powłoką PRISMA nawet w tak niesprzyjającym środowisku jak nadmorskie.

Z blachy o grubości 1,5 mm produkowane są najczęściej kasetony lakierowane proszkowo. Blacha ocynkowana i powlekana lakierem o grubości 15 mikronów trafia do lakierni gdzie dobierany jest kolor z palety RAL i nakładana powłoka o grubości 50-60 mikronów. Ze względu na indywidualny charakter projektów Dział Inwestycji firmy Blachy Pruszyński pomaga i nadzoruje inwestycje na każdym etapie realizacji.

Trapezy konstrukcyjne – solidność i trwałość

Trapezy konstrukcyjne znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie przemysłowym. Wysokość profilowań waha się tu od 50 do 160 mm, a przy jej dobieraniu pod uwagę bierze się obciążenie oraz schemat statyczny konstrukcji. Jeśli budynek nie wymaga szczególnych zabezpieczeń ze względu na agresywność środowiska stosowane są trapezy powleczone zwykłą, poliestrową powłoką. Gdy jednak budynek narażony jest na niesprzyjające warunki (np. środowisko nadmorskie), lub ma wyjątkowe przeznaczenie (np. jako oczyszczalnia) muszą zostać zastosowane trapezy ze specjalnych materiałów. HPS 200 to w tym kontekście produkt "do zadań specjalnych", który poza zabezpieczeniem powłoką Galvalloy™ posiada warstwę organiczną o grubości aż 200 mikronów. Dzięki temu sprawdza się nawet na obiektach położonych w najbardziej agresywnym środowisku o kategorii korozyjności C5.

Współcześni architekci doceniają właściwości stali - jej trwałość i szerokie możliwości projektowe. Kasetony mogą być i są łączone z innymi materiałami, takimi jak drewno, kamień, aluminium czy szkło, nadając elewacjom oryginalny i indywidualny charakter. Funkcjonalność i wytrzymałość trapezów konstrukcyjnych z kolei czyni uniwersalnym i trwałym produktem, powszechnie stosowanym w większości nowoczesnych budynków.