Architektura MuratorŻycie w Architekturze2015Stal w najnowszej polskiej architekturze

Stal w najnowszej polskiej architekturze

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka", budynki Kieleckich Targów, czy największa w kraju hala sportowa Tauron Kraków Arena, to przykłady obiektów zgłoszonych do konkursu Życie w Architekturze, w których wykorzystano trapezy konstrukcyjne i kasetony elewacyjne firmy Blachy Pruszyński. Funkcjonalność, wytrzymałość oraz możliwości osiągnięcia zróżnicowanych walorów estetycznych, sprawiają, że współcześni architekci doceniają właściwości stali.

Targi Kielce

Estetyka i wytrzymałość zastosowanych materiałów budowlanych mają ogromne znaczenie dla każdej inwestycji. Firma Blachy Pruszyński, producent stalowych pokryć dachowych i elewacyjnych, wychodzi w tym względzie naprzeciw oczekiwaniom architektów.

Życie w Architekturze to ogólnopolski konkurs, promujący osiągnięcia architektów poprzez wyłonienie najciekawszych obiektów powstałych na terenie naszego kraju. Jesteśmy dumni, że również w tegorocznej – VIII już edycji – możemy wskazać parę obiektów, przy budowie których wykorzystane zostały nasze materiały – mówi Eliza Gissel z firmy Blachy Pruszyński. Są to m.in. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora ,,Cricoteka’’, budynki Kieleckich Targów, czy największa w kraju hala sportowa Tauron Kraków Arena. Materiałami, które firma Pruszyński dostarczyła na te obiekty są przede wszystkim trapezy konstrukcyjne i kasetony elewacyjne – produkty, cieszące się coraz większym zainteresowaniem architektów.

Kasetony elewacyjne – prostota i nowoczesność

Od paru lat niesłabnącą popularnością wśród architektów i projektantów nowoczesnych budynków cieszą się właśnie kasetony elewacyjne. Jest to niezwykle proste rozwiązanie – fragment stali z odpowiednio wyprofilowanymi krawędziami i zamkami – który daje jednak wprost nieograniczone możliwości projektowania. Szeroka gama kolorów i kształtów zależy od decyzji projektanta i geometrii budynku. Kasetony tworzone są z blachy ocynkowanej i powlekanej. Grubość materiału dobierana jest do wielkości kasetonu, przy uwzględnieniu rozszerzalności termicznej stali i parcia, ssania wiatru – kontynuuje Eliza Gissel.

Najczęściej używa się blachy o grubości 1,2 mm; 1,25 mm i 1,5 mm. Przy grubości 1,2 mm najczęściej stosowana jest powłoka organiczna poliester standard o grubości 25 mikronów. Dla tej samej grubości stosuje się też inną powłokę - PRISMA – to materiał premium. Rdzeń stalowy jest tu zabezpieczony powłoką Galvalloy™, na którą składają się 95% cynku i 5% aluminium oraz powłoka organiczna o grubości 50 mikronów. Taki skład gwarantuje bardzo dobre zabezpieczenie antykorozyjne, które pozwala na zastosowanie produktów z powłoką PRISMA nawet w tak niesprzyjającym środowisku jak nadmorskie.

Z blachy o grubości 1,5 mm produkowane są najczęściej kasetony lakierowane proszkowo. Blacha ocynkowana i powlekana lakierem o grubości 15 mikronów trafia do lakierni gdzie dobierany jest kolor z palety RAL i nakładana powłoka o grubości 50-60 mikronów. Ze względu na indywidualny charakter projektów Dział Inwestycji firmy Blachy Pruszyński pomaga i nadzoruje inwestycje na każdym etapie realizacji.

Trapezy konstrukcyjne – solidność i trwałość

Trapezy konstrukcyjne znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie przemysłowym. Wysokość profilowań waha się tu od 50 do 160 mm, a przy jej dobieraniu pod uwagę bierze się obciążenie oraz schemat statyczny konstrukcji. Jeśli budynek nie wymaga szczególnych zabezpieczeń ze względu na agresywność środowiska stosowane są trapezy powleczone zwykłą, poliestrową powłoką. Gdy jednak budynek narażony jest na niesprzyjające warunki (np. środowisko nadmorskie), lub ma wyjątkowe przeznaczenie (np. jako oczyszczalnia) muszą zostać zastosowane trapezy ze specjalnych materiałów. HPS 200 to w tym kontekście produkt "do zadań specjalnych", który poza zabezpieczeniem powłoką Galvalloy™ posiada warstwę organiczną o grubości aż 200 mikronów. Dzięki temu sprawdza się nawet na obiektach położonych w najbardziej agresywnym środowisku o kategorii korozyjności C5.

Współcześni architekci doceniają właściwości stali - jej trwałość i szerokie możliwości projektowe. Kasetony mogą być i są łączone z innymi materiałami, takimi jak drewno, kamień, aluminium czy szkło, nadając elewacjom oryginalny i indywidualny charakter. Funkcjonalność i wytrzymałość trapezów konstrukcyjnych z kolei czyni uniwersalnym i trwałym produktem, powszechnie stosowanym w większości nowoczesnych budynków.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE – rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu 17 kwietnia poznaliśmy wszystkich laureatów VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje powstałe w Polsce w latach 2013-2014. Grand Prix Prezydenta RP otrzymała filharmonia w Szczecinie, która wkrótce potem zdobyła najważniejszą nagrodę architektoniczną Unii Europejskiej – Mies van der Rohe Award. W tym numerze podsumowujemy ostatnią edycję konkursu, publikujemy fotoreportaż z gali finałowej, a także przypominamy wszystkich tegorocznych finalistów i laureatów: zdobywców Grand Prix, nagród głównych i nagród specjalnych.
VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z obrad jury W dniach 11-12 marca 2015 roku w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyło się otwarte dla publiczności posiedzenie jury. Autorzy nominowanych realizacji prezentowali swoje projekty, próbując przekonać sędziów, że to właśnie one zasługują na zwycięstwo.
VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z gali finałowej W 2014 roku miesięcznik „Architektura-murator” obchodził jubileusz 20-lecia istnienia, w tym – mija 20 lat od zorganizowania przez redakcję I edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Od tego czasu odbyło się w sumie siedem kolejnych edycji konkursu, w których wzięły udział 2764 realizacje. W 2000 roku nagrody główne wręczał premier Jerzy Buzek, a w 2012 roku – Grand Prix prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wyłonił też zwycięzcę. Była to pierwsza nagroda w dziedzinie architektury przyznana w Polsce przez głowę państwa. W zakończonej właśnie VIII edycji konkursu o statuetkę ARCHITEKTURY walczyły obiekty oddane do użytku w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury po raz drugi wybrał prezydent Bronisław Komorowski.
Finaliści VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Spośród 314 obiektów zgłoszonych do konkursu jury w II etapie obrad wybrało 47 finalistów. Brali oni udział w plebiscycie na Ulubieńca Polski. To także spośród nich jury wybrało 15 nominacji. Poniżej prezentujemy 47 obiektów w podziale na kategorie (kolejność losowa): 10 budynków użyteczności publicznej, 10 wnętrz użyteczności publicznej, 10 budynków wielorodzinnych, 10 domów jednorodzinnych i 7 przestrzeni publicznych.
Gala Finałowa VIII edycji Życia w Architekturze [FILM] To na pewno najważniejszy konkurs architektoniczny w Polsce - powiedział Antoni Domicz, przewodniczący sądu konkursowego VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE, w której nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Prezentujemy wideorelację z Gali Finałowej oraz wywiady z laureatami konkursu.
PLEBISCYT NA ULUBIEŃCA POLSKI 2013-2014 ULUBIENIEC POLSKI 2013-2014: PLEBISCYT INTERNAUTÓW ŻYCIE W ARCHITEKTURZE VIII EDYCJA NAJLEPSZY POLSKI BUDYNEK 2013-2014