Architektura MuratorŻycie w ArchitekturzeBudynki Varso 1 i 2 w Warszawie

Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie

Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.

Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie
Budynki Varso 1 i Varso 2 w Warszawie, proj. HRA Architekci
Budynki biurowo-usługowe Varso 1 i 2Warszawa, ul. Chmielna 69
AutorzyHRA Architekci
KonstrukcjaBuro Happold
Generalny wykonawcaHB Reavis Poland
InwestorHB Reavis Poland
Powierzchnia całkowita78000.0 m²
Projekt2016
Data realizacji (koniec)2020

Budynki Varso 1 i 2 to część kompleksu biurowo-usługowego Varso Place, powstającego przy ulicy Chmielnej w centrum Warszawy. Stanowią one funkcjonalną i estetyczną całość z ponad 50-piętrową wieżą Varso Tower, którą zaprojektował zespół Foster + Partners. Za projekt Varso 1 i Varso 2 odpowiada pracownia HRA Architekci. Budynki o szklanych fasadach wpuszczających maksimum światła dziennego mają odpowiednio 19 i 21 kondygnacji i są połączone przeszklonym łącznikiem. Podstawę tej części kompleksu stanowi kilkupiętrowe podium o nowoczesnej fasadzie, którą wyłożono wapieniem. Jego wysokość to tzw. wysokość warszawska, wynosząca około 30 metrów. Podium nie jest monolityczne, składa się z wielu brył – wydzielenie fasad i niewielkie różnice w wysokości sprawiają, że całość nawiązuje do tradycyjnie zabudowanej miejskiej pierzei.

Główną ideą projektu jest przywrócenie należytej rangi zachodniej części ulicy Chmielnej i nadanie miastotwórczej roli zespołowi Varso Place. Zadbano o przestrzeń publiczną – w ramach inwestycji przeprowadzono rewitalizację ulicy Chmielnej, poszerzono chodniki, posadzono około 80 drzew, ustawiono ławki, stojaki na rowery i nowe latarnie. Parter jest otwarty dla wszystkich – na tym poziomie zaplanowano ciąg wewnętrznych ogólnodostępnych dziedzińców. Nad jednym z nich, od strony zachodniej, znalazł się spektakularny świetlik ze szkła i aluminium. Podobnie jak fasady, został skonstruowany w oparciu o systemy Reynaers Aluminium. Efektywność energetyczna budynków Varso 1 i Varso 2 w połączeniu z dbałością o komfort i zdrowie użytkowników przełożyły się na najwyższą z możliwych ocenę „Outstanding” w certyfikacji BREEAM oraz WELL Core&Shell na poziomie „Gold”.

Zastosowane systemy: system okienny MasterLine 8, ściana osłonowa CW 50-HI Reynaers Aluminium
Producenci ślusarki aluminiowej: Aluprojekt (Varso 1), Widok (Varso 2)

Pobierz najnowszy katalog „Aluminiowe rozwiązania dla budownictwa” oraz „Reference Book” z przykładami domów jedno- i wielorodzinnych oraz budynków publicznych projektu wiodących pracowni z całego świata.

belka zwa 2020
Szacunek, lojalność, innowacyjność: rozmowa z Ewą Rafalską z firmy Reynaers Aluminium Ogromną wartością jest dla nas ścisła współpraca z architektami na każdym etapie projektu. Zdajemy sobie sprawę, że najbardziej spektakularne realizacje wymagają indywidualnego podejścia – o zmianach na rynku budowlanym, jakie wywołuje pandemia, najnowszych rozwiązaniach w dziedzinie systemów aluminiowych i wartościach, istotnych nie tylko w architekturze rozmawiamy z Ewą Rafalską, kierownik Marketingu i Komunikacji w Reynaers Aluminium.
Swoboda projektowania otwartych przestrzeni z Reynaers Aluminium Niezależnie od tego, jaki projekt realizujesz – dom, biuro, duży obiekt komercyjny, rozbudowę budynku czy ogród zimowy – odpowiedni wybór systemów okienno-drzwiowych sprawi, że efekt będzie unikalny. Inwestorzy zwykle biorą pod uwagę podstawowe, uniwersalne czynniki – funkcjonalność, dostęp do światła i estetykę a warto pamiętać, że wysoka szczelność oraz izolacyjność termiczna okien i drzwi powinny spełniać wymogi stolarki domów energooszczędnych. Jak więc połączyć design z praktycznym i niezawodnym systemem? Mamy na to odpowiedź.
Aluminium w polskiej architekturze. Biurowce na miarę przyszłości Czym jest architektura przyszłości? Reynaers Aluminium odpowiada na to pytanie i pokazuje jak wyprzedzać trendy i tworzyć nowoczesne i niezawodne okna i drzwi z ekologicznym podejściem.
Nowy system MasterPatio. Więcej niż drzwi podnoszono-przesuwne Reynaers Aluminium wprowadza na rynek system drzwi podnoszono-przesuwnych MasterPatio, który łączy w sobie minimalistyczny, dopracowany w każdym szczególe design i funkcjonalność z izolacyjnością termiczną na poziomie domów pasywnych. MasterPatio jest kompatybilny z systemem okienno-drzwiowym MasterLine 8, co istotnie poszerza możliwości projektowe.
Siedziba Pivexin Technology Kluczowym elementem projektu jest wyrazista, ciemna fasada, zbudowana w oparciu o kontrast pomiędzy przeszklonymi i pełnymi elementami.
Wejście w wielkim stylu, czyli drzwi pivotowe MasterLine 8 W pełni przeszklone drzwi wejściowe, chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewniające bezpieczeństwo? Funkcjonalne i wygodne? Zdecydowanie możliwe, jeśli wybierze się drzwi pivotowe MasterLine 8 Reynaers Aluminium. Poznajmy nowe rozwiązania, przyjrzyjmy się wariantowi XL i sprawdźmy konfigurację Landscape, która pozwala łączyć nieograniczoną liczbę otwieranych obrotowo skrzydeł.