Architektura MuratorŻycie w ArchitekturzeHotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu

Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu

Sieć PURO od lat stawia  na wyraziste rozwiązania architektoniczne oraz współpracę z uznanymi projektantami i artystami. Za projekt hotelu PURO Łódź odpowiada pracownia ASW Architekci z Poznania.

Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu
Hotel PURO Łódź, proj. ASW Architekci; fot. Tomasz Zakrzewski – Archifolio
Hotel PURO ŁódźŁódź, ul. Ogrodowa 16
AutorzyASW Architekci, Michał Ankiersztajn, Dariusz Stankiewicz, Jarosław Wroński
Współpraca autorskaMichał Karykowski, Martyna Antczak-Galant, Hanna Sawicka, Maria Swarowska, Anna Matylla-Włodarczyk
InwestorGENFER HOTEL Łódź
Projekt2017
Data realizacji (koniec)2018

Hotel PURO to kolejny wyrazisty obiekt Łodzi. Budynek powstał na placu miejskim, naprzeciwko dawnego Pałacu Poznańskich. Za jego projekt odpowiada zespół z poznańskiej pracowni ASW Architekci. Zadaniem autorów było zaproponowanie wyrazistej bryły, która swoją formą wpisze się jednocześnie w urbanistyczny układ okolicy oraz nawiąże do przemysłowej historii miasta. Do industrialnej przeszłości architekci odnieśli się m.in. projektując obiekt o prostej, oszczędnej formie i detalach, by wymienić tylko okna przypominające luksfery w fabrycznych budowlach. Jak pisała Katarzyna Waloryszak na łamach „Architektury-murator”, hotel w sposób nieoczywisty pozwala odczuwać miasto, zaskakując nawet mieszkańców („A-m” 08/2019).

Czytaj też: Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi |

Elewacja pokryta jest płytami włókno-cementowymi EQUITONE [linea] LT20 i doskonale wpisuje się w surowy, a jednocześnie elegancki projekt budynku. Ryflowana powierzchnia fasady włókno-cementowej o naturalnym, mineralnym charakterze prezentuje głębię i dynamiczną grę światła i cienia w zależności od natężenia i barwy światła.

Tagi:
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.