Architektura MuratorŻycie w ArchitekturzeHotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu

Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu

Sieć PURO od lat stawia  na wyraziste rozwiązania architektoniczne oraz współpracę z uznanymi projektantami i artystami. Za projekt hotelu PURO Łódź odpowiada pracownia ASW Architekci z Poznania.

Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu
Hotel PURO Łódź, proj. ASW Architekci; fot. Tomasz Zakrzewski – Archifolio
Hotel PURO ŁódźŁódź, ul. Ogrodowa 16
AutorzyASW Architekci, Michał Ankiersztajn, Dariusz Stankiewicz, Jarosław Wroński
Współpraca autorskaMichał Karykowski, Martyna Antczak-Galant, Hanna Sawicka, Maria Swarowska, Anna Matylla-Włodarczyk
InwestorGENFER HOTEL Łódź
Projekt (data)2017
Data realizacji (koniec)2018

Hotel PURO to kolejny wyrazisty obiekt Łodzi. Budynek powstał na placu miejskim, naprzeciwko dawnego Pałacu Poznańskich. Za jego projekt odpowiada zespół z poznańskiej pracowni ASW Architekci. Zadaniem autorów było zaproponowanie wyrazistej bryły, która swoją formą wpisze się jednocześnie w urbanistyczny układ okolicy oraz nawiąże do przemysłowej historii miasta. Do industrialnej przeszłości architekci odnieśli się m.in. projektując obiekt o prostej, oszczędnej formie i detalach, by wymienić tylko okna przypominające luksfery w fabrycznych budowlach. Jak pisała Katarzyna Waloryszak na łamach „Architektury-murator”, hotel w sposób nieoczywisty pozwala odczuwać miasto, zaskakując nawet mieszkańców („A-m” 08/2019).

Czytaj też: Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi |

Elewacja pokryta jest płytami włókno-cementowymi EQUITONE [linea] LT20 i doskonale wpisuje się w surowy, a jednocześnie elegancki projekt budynku. Ryflowana powierzchnia fasady włókno-cementowej o naturalnym, mineralnym charakterze prezentuje głębię i dynamiczną grę światła i cienia w zależności od natężenia i barwy światła.

Tagi:
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.
Orientarium / Łódź Autorzy przenoszą nas w świat południowo-zachodniej Azji w sposób romantyczny i tajemniczy, pokazując go i na powierzchni ziemi, i pod wodą. O nowej realizacji biura Szlachcic Architekci pisze Ewa Kuryłowicz.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszystkie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.