Architektura MuratorŻycie w ArchitekturzeHotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu

Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu

Sieć PURO od lat stawia  na wyraziste rozwiązania architektoniczne oraz współpracę z uznanymi projektantami i artystami. Za projekt hotelu PURO Łódź odpowiada pracownia ASW Architekci z Poznania.

Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu
Hotel PURO Łódź, proj. ASW Architekci; fot. Tomasz Zakrzewski – Archifolio
Hotel PURO ŁódźŁódź, ul. Ogrodowa 16
AutorzyASW Architekci, Michał Ankiersztajn, Dariusz Stankiewicz, Jarosław Wroński
Współpraca autorskaMichał Karykowski, Martyna Antczak-Galant, Hanna Sawicka, Maria Swarowska, Anna Matylla-Włodarczyk
InwestorGENFER HOTEL Łódź
Projekt (data)2017
Data realizacji (koniec)2018

Hotel PURO to kolejny wyrazisty obiekt Łodzi. Budynek powstał na placu miejskim, naprzeciwko dawnego Pałacu Poznańskich. Za jego projekt odpowiada zespół z poznańskiej pracowni ASW Architekci. Zadaniem autorów było zaproponowanie wyrazistej bryły, która swoją formą wpisze się jednocześnie w urbanistyczny układ okolicy oraz nawiąże do przemysłowej historii miasta. Do industrialnej przeszłości architekci odnieśli się m.in. projektując obiekt o prostej, oszczędnej formie i detalach, by wymienić tylko okna przypominające luksfery w fabrycznych budowlach. Jak pisała Katarzyna Waloryszak na łamach „Architektury-murator”, hotel w sposób nieoczywisty pozwala odczuwać miasto, zaskakując nawet mieszkańców („A-m” 08/2019).  

Elewacja pokryta jest płytami włókno-cementowymi EQUITONE [linea] LT20 i doskonale wpisuje się w surowy, a jednocześnie elegancki projekt budynku. Ryflowana powierzchnia fasady włókno-cementowej o naturalnym, mineralnym charakterze prezentuje głębię i dynamiczną grę światła i cienia w zależności od natężenia i barwy światła.

Tagi:
Brama Miasta Łódź: projekt medusa group w Nowym Centrum Łodzi Brama Miasta została oddana do użytku. Za projekt dwóch budynków na głównej osi Nowego Centrum Łodzi odpowiada śląska pracownia medusa group
Biuro firmy Clariant w łódzkim Monopolis: projekt The Design Group W łódzkim Monopolis, w historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego, powstało biuro szwajcarskiego koncernu chemicznego Clariant. Za projekt aranżacji odpowiada warszawska pracownia The Design Group.
Przedszkole Kobro: w Łodzi powstanie przedszkole projektu Katarzyny Kobro Łódzka ASP dysponuje już działką, na której powstanie funkcjonalistyczne przedszkole Kobro. Projekt na podstawie archiwalnych zdjęć makiety opracował zespół z Biura Architekta Miasta Łodzi.
Pierwsza synagoga w powojennej historii Łodzi Nowa synagoga w Łodzi projektu Design Lab Group będzie pierwszym obiektem tego typu zrealizowanym w mieście po II wojnie światowej. Kamień węgielny pod budowę bożnicy wmurowano pod koniec sierpnia.
Patchwork Łódź – konkurs na projekt przestrzeni na terenie zakładów Scheiblera Firma Echo Investment ogłasza konkurs studencki na zaprojektowanie przestrzeni publicznych dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera w Łodzi. Do wygrania miesięczne praktyki w renomowanych pracowniach.
Polska dojrzałość: jak w ciągu ostatnich 25 lat zmieniła się Łódź Bezprecedensowe projekty rewitalizacyjne, pierwszy w Polsce woonerf i budowane prawie od podstaw Nowe Centrum. W ramach jubileuszu 25-lecia prezentujemy cykl filmów przedstawiających transformacje, jakie zaszły w architekturze polskich miast na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Zobaczcie, jak w tym czasie zmieniła się Łódź.