Architektura MuratorŻycie w ArchitekturzeNowy Werdon w Rudzie Śląskiej

Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej

Nowy Werdon to osiedle w Rudzie Śląskiej, które na zlecenie Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa zaprojektowało Biuro Projektowe Małeccy.  Nazwa inwestycji nawiązuje do znajdującego się po drugiej stronie ulicy Werdonu, zespołu domów robotniczych z początku XX wieku, którego lokatorami byli weterani bitwy pod Verdun.

Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej
Budynek wielorodzinny Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej, proj. Małeccy Biuro Projektowe  
Budynek mieszkalny Nowy WerdonRuda Śląska, ul. 1 Maja 261/263
AutorzyMałeccy Biuro Projektowe
Generalny wykonawcaBudmex Nowy Sącz
InwestorMGSM Perspektywa
Powierzchnia terenu1531.0 m²
Powierzchnia zabudowy501.0 m²
Powierzchnia użytkowa1572.0 m²
Powierzchnia całkowita1758.0 m²
Kubatura4890.0 m³
Projekt2016
Data realizacji (koniec)2019

Nowy Werdon: wyważona kompozycja

W jaki sposób nowy budynek na powstającym osiedlu Nowy Werdon łączy przeciwne sobie cechy? Zacznijmy od początku. W miejscu nowo zaprojektowanych budowli stały poprzednio tzw. familoki, przedstawiciele tradycyjnej śląskiej architektury. W 2016 roku dokonano ich wyburzenia. Nowy projekt zakładał nawiązanie do starego budownictwa będącego częścią tożsamości regionu. W efekcie powstał nowoczesny budynek, który jednocześnie nawiązuje do tradycji. Wyróżnia się, ale też harmonijnie wpisuje w otaczający krajobraz. Jego bryła jest prosta i czysta, a wygląd bardzo wyrazisty. Nowy Werdon to budynek z charakterem.

Elementy spójnej całości: Nowy Werdon

Do zabytkowych obiektów w okolicy Nowy Werdon nawiązuje między innymi gabarytami, spadzistym dachem pokrytym dachówką oraz elewacją z czerwonej cegły. O jego współczesnym charakterze świadczy minimalizm i prostota wykończenia. Wnętrza budynku Nowy Werdon zostały wypełnione naturalnym światłem, dzięki zastosowaniu dużych przeszkleń. Poddasze doświetlono trzema rodzajami okien dachowych FAKRO – dużymi oknami Duet proSky i zespoleniem okien kolankowych z dachowymi. Taki zestaw okien połaciowych podkreśla  nowoczesność budynku, współtworząc jego wyrazistą bryłę. Balkony, tarasy i okna wzbogacają estetykę, a wysmakowany styl idzie tu w parze z użytecznością.

Mieszkania dwu- i trzypoziomowe

Trzy pierwsze kondygnacje zajmują dwustronne lokale trzypoziomowe, z garażem i strefą wejściową w parterze, salonem, jadalnią i kuchnią na pierwszym piętrze oraz trzema sypialniami na drugim. Takich mieszkań zaplanowano pięć. Każde dysponuje również rozległym tarasem od strony podwórka. Powyżej znalazło się dziewięć lokali o zróżnicowanych powierzchniach, od małych 27-metrowych kawalerek, do dwupoziomowych, ponad 100-metrowych apartamentów z antresolą. Docelowo zespół Nowy Werdon składać się będzie z czterech budynków.

Zastosowane produkty FAKRO: 15 okien dachowych FTU-V P2;  15 okien kolankowych BVU P2; 8 okien o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym FDY-V/U U3 Duet proSky.

Pobierz najnowsze katalogi FAKRO w wersji .pdf, z przykładami innowacyjnych okien fasadowych, dachowych, w tym do dachów płaskich, a także schodów strychowych i markiz.

belka zwa 2020
Budynek N°10: penthouse w centrum Wiednia Z apartamentów na poddaszu oraz z tarasu na dachu roztacza się rozległy widok na historyczną część Wiednia. Sterowane elektrycznie okna dachowe zapewniają mieszkaniom dużą ilością naturalnego światła.
Dom wielorodzinny w Richmond projektu pracowni ADO Warunki zagospodarowania ograniczały wysokość budynku do dwóch pięter, dlatego istotne było takie zaprojektowanie obiektu, aby na poddaszu mogły znaleźć się dodatkowe mieszkania Architekci zdecydowali się na dach o kącie nachylenia 45° oraz wykorzystanie okien dachowych z dużą powierzchnią przeszklenia.
Światło, bryła, sztuka: życie w architekturze według FAKRO Codziennie spotykamy się z wyzwaniami, które stawiają przed nami architekci. Szczególnego zaangażowania wymagała realizacja świetlików modernizowanego dworca w Kielcach. W ofercie nie mieliśmy takiego produktu, jednak udało się wypracować odpowiednie rozwiązanie. W rezultacie powstało około 200 unikalnych świetlików – rozmowa z Małgorzatą Respektą-Paszkiewicz, starszym specjalistą ds. współpracy z architektami w firmie FAKRO.
Systemy okienne wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie Prezentujemy okna i schody firmy Fakro, które mogą być wykorzystane w projektach nadsyłanych na konkurs "Dach w wielkim mieście".
Energooszczędne rozwiązania FAKRO Z myślą o ograniczeniu kosztów eksploatacji budynków oraz o ochronie środowiska naturalnego firma FAKRO wprowadziła do sprzedaży linie energooszczędnych produktów. Znalazły się wśród nich okna dachowe, okna do dachów płaskich, schody strychowe, kolektory słoneczne, a także markizy do okien dachowych oraz fasadowych.