Architektura MuratorKrytyka15. Biennale Architektury w Wenecji – warsztaty studenckie Udane Przedsięwzięcia / Success Stories

15. Biennale Architektury w Wenecji – warsztaty studenckie Udane Przedsięwzięcia / Success Stories

W trakcie tegorocznego biennale „Architektura-murator” wraz z Międzynarodowym Centrum Kultury zorganizowały w Wenecji warsztaty dla studentów polskich uczelni. W nawiązaniu do hasła wystawy, Raport z frontu, uczestnicy podsumowali prezentacje wszystkich 63 krajów biorących udział w wydarzeniu. Publikujemy najciekawsze historie zebrane podczas warsztatów. Odnoszą się one do tematów takich, jak oddolne działania, problemy uchodźców czy przystępne mieszkalnictwo. W numerze także podsumowanie tutorów: Macieja Siudy, Agaty Twardoch, Michała Wiśniewskiego i Ewy P. Porębskiej, zestawienie realizacji uznanych przez kuratorów poszczególnych pawilonów za najbardziej znaczące dla architektury reprezentowanych przez nich krajów oraz wykresy opracowane na podstawie zebranych danych wraz z ich analizą przygotowaną przez koordynatotkę warsztatów Beatę Tylec.

Success Stories
Uczestnicy warsztatów przed wejściem do Arsenału; od lewej górny rząd: Maciej Siuda, Wojciech Motyka, Agata Twardoch, Michał Wasielewski, Anna Gajowiec, Filip Strzelecki, Karolina Tatar, Magdalena Brzuska, Dagmara Pasińska, Agata Skórka, Magda Koźluk, Natalia Piesik, Ewa P. Porębska, Michał Wiśniewski, Agnieszka Chromiec, Beata Tylec; od lewej dolny rząd: Jakub Andrzejewski, Bartosz Girek, Przemysław Chimczak, Grzegorz Krzemień; fot. serwis prasowy warsztatów
Śmieci i śmieciówki, czyli Polska w Wenecji Dwa główne polskie projekty – „Let’s talk about garbage” oraz „Fair Building” w polskim pawilonie – próbowały w uniwersalny sposób mówić o bardzo konkretnych problemach. Podczas gdy większość zachodnich wystaw prezentowała albo studia przypadku rozwiązań dla Trzeciego Świata, albo eksperymentalne koncepcje, Polacy skupili się na kwestiach globalnych i interdyscyplinarnych – recenzja Moniki Arczyńskiej.
Bardzo architektoniczne biennale. Wybrane tematy 15. międzynarodowej wystawy architektury w Wenecji Jeszcze do 27 listopada potrwa 15. Międzynarodowe Biennale Architektury kuratorowane przez Alejandro Aravenę. Tematy i prezentacje, na które warto zwrócić uwagę w ramach tegorocznej wystawy wybiera Hubert Trammer.
Złoty Lew 15. Biennale Architektury w Wenecji dla Pawilonu Hiszpanii Ogłoszono zwycięzców 15. Międzynarodowego Biennale w Wenecji. Złotego Lwa otrzymał Pawilon Hiszpanii za projekt UNFINISHED, kolejne nagrody przypadły Japonii, Peru oraz pracowni NLÉ & Gabinete de Arquitectura.
Mieszkania dla uchodźców w Pawilonie Niemiec na 15. Biennale Architektury w Wenecji Wystawa w Pawilonie Niemiec podejmuje temat kryzysu uchodźczego - prezentuje największe społeczności imigrantów w Niemczech tzw. "Arrival Cities" oraz przegląd tymczasowych siedzib dla nowo przybyłych mieszkańców.
Alejandro Aravena o "Raportach z frontu" Alejandro Aravena, kurator 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, opowiada o czym jest tegoroczna wystawa i co oznaczają tytułowe "Raporty z frontu".  
KAMJZ na Biennale Architektury w Wenecji Pracownia Macieja Jakuba Zawadzkiego weźmie udział w wystawie "Time Space Existence" uznawanej za jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń towarzyszących Biennale Architektury w Wenecji. Ale to nie jedyny projekt, w ramach którego zaprezentowane zostaną koncepcje biura KAMJZ.