Architektura MuratorKrytykaWilla Wolfa w Gubinie

Willa Wolfa w Gubinie

W Niemczech toczy się debata na temat rekonstrukcji pierwszego, nowoczesnego budynku Miesa van der Rohe, jedynej realizacji architekta na terenie obecnej Polski – przytaczamy głosy zwolenników i przeciwników odbudowy obiektu.

Willa Wolfa
Willa Wolfa w latach 20.; widok z ogrodu w stronę willi; fot. © 2016. digital image, The Museum of Modern Art, New York/Scala, Florence
Willa Wolfa – rekonstrukcja
Gubin
Projekt oryginalnyLudwig Mies van der Rohe
Realizacja1926
Rok zburzenia1945
Planowane rozpoczęcie odbudowy2018
Szacunkowy koszt rekonstrukcji2 000 000 EUR
Kto się boi kolumn? Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego Rozstrzygnięto konkurs na projekt tymczasowej rekonstrukcji kolumn, które górowały nad słynnym pawilonem Miesa van der Rohe w Barcelonie w 1929 roku. Pierwszą nagrodę przyznano hiszpańskiemu architektowi, który wyraził jeden z najbardziej palących problemów współczesności, jednocześnie podkreślając tymczasowy charakter instalacji.
Fear of columns Z okazji 30. rocznicy rekonstrukcji pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie, fundacja jego imienia ogłasza konkurs architektoniczny na projekt tymczasowej rekonstrukcji najbliższego otoczenia oryginalnego pawilonu z 1929 roku.
Polskie akcenty na krótkiej liście Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe Pośród czterdziestu obiektów zakwalifikowanych do kolejnego etapu Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury znalazły się trzy obiekty z Polski. Ale to nie jedyne polskie akcenty na krótkiej liście ogłoszonej wczoraj przez Fundację im. Miesa van der Rohe.
Mówi Nowoczesność: Mies van der Rohe [FILM] Mies van der Rohe jest ostatnią postacią, której przyglądamy się w cyklu Mówi Nowoczesność. Dzięki archiwalnym nagraniom i wywiadom ze współpracownikami, mamy okazję na nowo poznać i zrozumieć projekty architekta. Osią narracji jest jedna z jego najbardziej znanych realizacji - pawilon barceloński z 1929 roku - pisze Adam Przywara, dyrektor artystyczny Beton Film Festival.
Współczesna architektura skandynawska: encyklopedia Eliassona Współlaureat nagrody Miesa van der Rohe, artysta tworzący prace z pogranicza land artu, współczesnej architektury i rzeźby - Olafur Eliasson. Monografię skandynawskiego artysty poleca architekt Maciej Miłobędzki
Wiel Arets Architects: nowy biurowiec firmy Allianz w Zurychu Biurowiec firmy Allianz w Zurychu to najnowsza realizacja pracowni architektonicznej Wiel Arets Architects. Abstrakcyjny wzór marmuru zastosowany na szklanej fasadzie, to odwołanie do słynnego pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie