Fort Śliwickiego, zabudowa

i

Autor: Marcin Czechowicz Zespół budynków komunalnosocjalnych z funkcją usługowohandlową na terenie zabytkowego Fortu Śliwickiego – II etap, Warszawa,ul. Jagiellońska, projekt: Zespół Projektowo-Inwestycyjny Kontrapunkt V-Projekt, prowadzenie projektu: Aleksander Mirek, Ewa Dobrucka, inwestor: m.st. Warszawa Dzielnica Praga Pn., pow. użytk.: 25 899 m2, pow. mieszkań: 30 m2-67 m2, projekt i realizacja: od 2004 do teraz, koszt inwestycji (oba etapy – w sumie 303 mieszkania, z czego drugi etap – 228 mieszkań w 4 budynkach): ok. 76 mln zł (bez parkingu i zagospodarowania terenu). Fot. Marcin Czechowicz.

Konkurs na modelowy dom w programie Mieszkanie Plus – trwają konsultacje

2017-03-16 13:37

Tylko do piątku 17 marca można zgłaszać uwagi do regulaminu konkursu architektonicznego na projekt modelowego domu w programie Mieszkanie Plus. Według założeń koszt budowy metra kwadratowego nie może przekroczyć 2000 zł

Mieszkanie Plus jest rządowym programem zakładającym m.in. budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności, skierowanym do osób, które nie mogą sobie pozwolić na lokal deweloperski ze względu na brak zdolności kredytowej. Za jego realizację odpowiada BGK Nieruchomości S.A., spółka Banku Gospodarstwa Krajowego, która wkrótce ogłosić ma konkurs architektoniczny na projekt modelowego budynku mieszkalnego. Przy organizacji konkursu BGK Nieruchomości współpracuje z Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Tradycją naszego wydziału jest łączenie pierwiastków teoretycznych i praktycznych w poszukiwaniu najdoskonalszych rozwiązań przestrzennych. Od chwili powstania, czyli od ponad stu lat, staramy się poszerzać wiedzę oraz tworzyć innowacyjne projekty w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego – mówił 7 marca dziekan WA PW Jan Słyk podczas podpisania listu intencyjnego dotyczącego współpracy uczelni z BGK Nieruchomości. Jest też już dostępny wstępny regulamin konkursu na projekt wzorcowego domu, do którego do 17 marca 2017 roku można jeszcze zgłaszać uwagi.

Modelowe zespoły zabudowy powinny być wykonywane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, zmniejszających czas realizacji budowy z jednoczesnym obniżeniem nakładów robocizny. Całkowity koszt budowy wraz z instalacjami wewnętrznymi (bez kosztów działki, sieci i przyłączy oraz zagospodarowania terenu) nie może przekroczyć kwoty 2000 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkań w stanie deweloperskim – czytamy w roboczej wersji wytycznych.

Listy intencyjne i porozumienia na budowę domów w programie Mieszkanie Plus podpisano dotychczas w 18 miastach. Są to: Biała Podlaska, Chorzów, Dębica, Gliwice, Kobyłka, Nowa Dęba, Pelplin, Radom, Stalowa Wola, Skawina, Starogard Gdański, Trzebinia, Tychy, Września, Wałbrzych, Katowice, Poznań i Kraków. Większość działek pod inwestycje przekazały PKP. Formularz do zgłaszania uwag oraz wstępna wersja regulamin konkursu dostępne tu.