Najlepsze realizacje 2016 na Śląsku

i

Autor: Archiwum Architektury Przedszkole w Paniówkach, proj. jojko+nawrocki architekci, Grand Prix w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2015 i Nagroda Marszałka w kategorii Obiekt użyteczności publicznej w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2016, fot. Michał Jędrzejowski

Najlepsze realizacje 2016 na Śląsku

2016-12-19 18:44

Rozstrzygnięto konkursy na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2016 i Architekturę Roku Województwa Śląskiego 2015. Najwięcej laurów zdobyła katowicka pracownia jojko+nawrocki architekci.

Konkurs Architektura Roku Województwa Śląskiego organizowany jest przez katowicki SARP. Nagrody przyznawane są w kategoriach: Obiekt, Dom jednorodzinny, Wnętrze, Mała forma, za projekty zrealizowane na terenie województwa, a także w kategorii Dzieło eksportowe, za projekt zrealizowany poza jego granicami. Dodatkowo początkujących projektantów jury honoruje nagrodą Młodego twórcy śląskiej architektury, a spośród laureatów pierwszych czterech kategorii wyłania zdobywcę Grand Prix.

W tym roku w jury pod przewodnictwem Marleny Wolnik znaleźli się Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Łukasz Zagała, Radosław Fikus, Mariusz Komraus i Arkadiusz Płomecki. Grand Prix sędziowie przyznali pracowni jojko+nawrocki architekci za budynek przedszkola w Paniówkach.

Pomimo kontrastu użytych materiałów, budynek doskonale wpisuje się w otoczenie. Wygospodarowanie wartości dodanej, jaka jest taras na dachu, powiększa przestrzeń rekreacyjną przeznaczona dla dzieci, a znajdujące się tam świetliki dodatkowo uatrakcyjniają im zabawę. (...). Klarowność układu funkcjonalnego, duże przeszklenia i prosta, ale jednocześnie niebanalna bryła kreuje przyjazną przestrzeń nie tylko dla użytkujących je dzieci, ale i dla mieszkańców, dla których możliwość obcowania z tak dobrej jakości architekturą przybliża im dobrze pojmowaną współczesność – uzasadniali swój wybór.

To nie jedyna nagroda w konkursie dla Marcina Jojko i Bartłomieja Nawrockiego. Architekci zwyciężyli też w kategorii Dom jednorodzinny za realizację domu letniskowego w Żywcu, a ponadto zdobyli wyróżnienie w tej kategorii za dom w Świerklańcu i kolejne w kategorii Dzieło eksportowe za dom pod Warszawą.

W kategoriach Wnętrze i Mała forma nie przyznano głównych nagród. Wyróżnienie w tej pierwszej otrzymało biuro TTAT za wnętrze budynku biurowego Porcelana Śląska Park 2 w Katowicach, a w kategorii Mała forma – JRK 72 za stolik komodę z kolekcji mebli modern craft. Najlepszym dziełem eksportowym śląskich architektów okazało się Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu KWK Promes, a najlepiej zapowiadającą się młodą pracownią: BAAR Biuro Architektoniczne Adam Radzimski.

Pracowni TTAT przypadły też dwa wyróżnienia: w kategorii Obiekt za wspomniany już biurowiec Porcelany Śląskiej i w kategorii dom jednorodzinny za dom podmiejski w Tychach. Z kolei najlepiej zapowiadająca się młoda pracownia, czyli BAAR Biuro Architektoniczne Adam Radzimski, zdobyło wyróżnienie za rozbudowę domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej.

Podczas ogłoszenia wyników tradycyjnie poznaliśmy też zwycięzców w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego, organizowanym przez Urząd Marszałkowski.  Tu Grand Prix otrzymało Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach projektu JEMS Architekci. Nagrodę przyznano m.in. za kompozycję przestrzenną budynku i jego otoczenia, realizującą najwyższe standardy i oczekiwania od współczesnych przestrzeni publicznych i obiektów użyteczności publicznej. W kategorii Zrewitalizowana przestrzeń publiczna zwyciężyło nowe zagospodarowanie terenu zabytkowych wież wyciągowych kopalni Polska w Świętochłowicach (proj. Bogusław Pilch, Elwu Leszek Woźniak), w kategorii zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach (Przedsiębiorstwo Ekologiczne Marco) oraz Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarskach (firma Tu), a w kategorii Obiekt użyteczności publicznej... przedszkole w Paniówkach.