Bęc Zmiana Logo

i

Autor: Archiwum Architektury

Przeorani miastowi. Dyskusja w warszawskiej Galerii Raster

2012-03-26 11:59

Fundacja Bęc Zmiana zaprasza w poniedziałek 26 marca na dyskusję z udziałem Andrzeja Ledera, Jana Sowy i Dariusza Gawina. Co przestrzeń miejska mówi o kształtującym ją społeczeństwie? 

Bęc Zmiana Logo

i

Autor: Archiwum Architektury

Czy poznając ukryte źródła naszych wyobrażeń o sobie, uda nam się stworzyć lepsze miasta, lepsze przestrzenie wspólnoty?  W Polsce w latach 1939-1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja. Ta rewolucja niesłychanie głęboko przeorała tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki dla dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli mieszczaństwa, do najgłębszej być może od wieków zmiany mentalności Polaków: odejścia od mentalności określonej przez wieś i folwark ku zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia - taką tezę stawia w tekście Kto nam zabrał tę rewolucję? ("Krytyka Polityczna" nr 29/2011) filozof Andrzej Leder. Wciąż popularne pseudodworki "szlacheckie", fascynacja architekturą i stylem życia Zachodu, boom budowlany - jak rozwijają się polskie miasta i jak abędzie ich przyszłość? Galeria Raster zaprasza na dyskusję. GościeDariusz Gawin (ur. 1964) - historyk idei, filozof, socjolog i publicysta. Od maja 2005 pełni funkcję zastępcy dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego oraz szefa Instytutu Stefana Starzyńskiego. Współpracuje z krakowskim Ośrodkiem Myśli Politycznej. Opublikował m.in. Spór o Powstanie. Powstanie Warszawskie w powojennej publicystyce polskiej 1945-1981 (2004), Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku (2005), Granice demokracji liberalnej. Szkice z filozofii politycznej i historii idei (2007).

Andrzej Leder (ur. 1960) - filozof kultury, psychoterapeuta. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk. Zajmuje się filozoficznymi założeniami kultury współczesnej. Opublikował takie prace, jak Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku (1997), Nieświadomość jako pustka (2001), Przemiana mitów druga, czyli wojna o obraz (2004), Nauka Freuda w epoce "Sein und Zeit" (2007).

Jan Sowa (ur. 1976) - studiował filologię polską, psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Paryż VIII w Saint-Denis. Doktor socjologii, pracownik naukowy Katedry Kultury Współczesnej UJ. Jest autorem około stu tekstów opublikowanych w Polsce i zagranicą oraz książek: Sezon w teatrze lalek i inne eseje (2003) i Ciesz się, późny wnuku. Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna (2007) oraz Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą (2012).

Przeorani miastowi26.03.2012 (poniedziałek), godz. 18.30Galeria Rasterul. Wspólna 63, Warszawa