Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Szymborski i Szymborski
Szymborski i Szymborski
Szymborski i Szymborski
Architekci
ul. Hlonda 2/108
02-972 Warszawa
tel. 22 6465235
22 6465235
e-mail: info@szymborskiarchitekci.pl
www.szymborskiarchitekci.pl

Firma Szymborski i Szymborski Architekci kontynuuje tradycję architektoniczną trzech pokoleń rodziny Borawskich i Szymborskich oraz działającej w latach 1991-2007 firmy Szymborski i Zielonka Architekci. Prowadzą ją ojciec i syn: Wojciech Szymborski (dyplom WA PW 1976) i Lech Szymborski (dyplom WA PW 2001). Najbardziej spektakularnym dziełem pracowni jest realizowana od 10 lat Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie. Szymborscy wygrali zamknięty konkurs na jej projekt w 2001 roku (wcześniej wraz z Jackiem Zielonką zwyciężyli w otwartym konkursie na projekt świątyni ex aequo z dwiema innymi pracowniami, jednak konkurs unieważniono). Monumentalna świątynia jest współczesną interpretacją tradycyjnej bazyliki centralnej z kopułą. Pracownia zrealizowała w Wilanowie także sporo założeń mieszankowych, wszystkie łączy perfekcyjny detal i wysmakowana, neomodernistyczna stylistyka: Park Wilanowski (2001), Ostoja Wilanów (2006) i Wilanów One (2009). Jednak najciekawszy wydaje się budynek mieszkalny w samym centrum historycznej Warszawy, przy ul. Oboźnej (we współpracy z Zielonka Architekci). To współczesna kamienica z abstrakcyjną grą kamiennych pilastrów, które nadają budynkowi monumentalny wyraz, współgrający z sąsiednim zabytkowym Teatrem Polskim projektu Czesława Przybylskiego. Obok w 2008 roku ten sam zespół zrealizował budynek Sceny Kameralnej Teatru Polskiego. I tu również, jak w wielu realizacjach Szymborski i Szymborski, pojawia się motyw majestatycznego portalu.

Lech Szymborski

Lech Szymborski

Wojciech Szymborski

Wojciech Szymborski

Świątynia Opatrzności Bożej: wyniki konkursu na projekt wystroju wnętrz Świątyni Opatrzności Bożej Choć budowa Świątyni Opatrzności Bożej została zakończona, prace wykończeniowe nadal trwają. Trwa również dyskusja nad ostatecznym projektem wystroju. Prezentujemy nagrodzone koncepcje aranżacji wnętrz Świątyni Opatrzności Bożej, w tym szkice Stanisława Niemczyka.
Od A do Z – alfabet architektury według Grzegorza Stiasnego Z okazji przypadającego w 2019 roku 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła wyróżnić szczególne osiągnięcia polskich architektów. Nagrodę za Tekst 25-lecia przyznano artykułowi Grzegorza Stiasnego „Od A do Z – alfabet architektury”, który ukazał się w numerze 10/2004 „A-m”.
Biurowiec Nowa Fabryczna w Łodzi Budynek stanowi pierwszy element przyszłej siatki ulic i placów Nowego Centrum Łodzi. Tworząc fragment wielkomiejskiej pierzei alei poznańskich, architektom udało się osłabić wrażenie pustki wokół nowo powstałego dworca fabrycznego – pisze Jerzy S. Majewski.
Warszawskie konserwacje. Śladem odnowionych zabytków Cykl czterech spacerów, organizowanych w weekendy 14-15 IV oraz 21-22 IV, będzie niecodzienną okazją do poznania wyremontowanych warszawskich zabytków, w tym wnętrz nie udostępnianych na co dzień publiczności.