Biurowiec Green2Day we Wrocławiu

i

Autor: Archiwum Architektury Biurowiec Green2Day we Wrocławiu

Biurowiec Green2Day we Wrocławiu

2019-10-14 19:05

Biurowiec zaprojektowany przez Maćków Pracownię Projektową zdobył pierwsze miejsce w ubiegłorocznym konkursie Obiekt Roku w Systemach Aluprof. Budynek w centrum Wrocławia to ekologiczna, energooszczędna i przyjazna użytkownikom inwestycja, w której dużą rolę odgrywają atrakcyjnie rozplanowane przeszklenia, tworzone z wykorzystaniem systemów aluminiowych polskiej marki.

Budowę Green2Day zakończono w IV kwartale 2017 roku. Oficjalne otwarcie odbyło na początku września 2018 roku. Obiekt biurowy dysponuje 18 000 m2 powierzchni, składa się z 7 kondygnacji naziemnych i dwóch pięter podziemnych. Green2Day, wraz ze stojącym obok budynkiem Green Day, tworzą kompleks nowoczesnych biurowców w rewitalizowanej wrocławskiej dzielnicy. Oba zaprojektował architekt Zbigniew Maćków wraz z zespołem. Autorzy zrobili wszytsko, co w ich mocy, aby obiekt uzyskał ekologiczny certyfikat LEED na poziomie Gold. Zastosowane rozwiązania mają zapewnić m.in. mniejsze zużycie mediów w odniesieniu do polskich norm: energii na poziomie 25%, a wody na poziomie 45%. W obu bryłach wykorzystano nowoczesne systemy aluminiowe Aluprof, które także przyczyniły się do uzyskania energooszczędnych parametrów.

W obiekcie zastosowano m.in. system fasady słupowo-ryglowej o wysokiej izolacyjności termicznej MB-SR50N HI+, który pozwala na tworzenie fasad z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji. System posiada bardzo dobrą izolację termiczną (Uf od 0,6 W/m2K), co potwierdza certyfikat Instytutu PHI Darmstadt w najwyższej klasie A+ (dla budynków pasywnych i energooszczędnych). Korzystając z fasady MB-SR50N HI+, architekci zrealizowali bardzo śmiały projekt oparty w ogromnym stopniu na dużej ilości niestandardowo zaprezentowanych przeszkleń. Sięgnęli także po system okienno-drzwiowy z izolacją termiczną – MB-86 SI. Cechuje go wysoka izolacja termiczna, a także wytrzymałość profili, co w przypadku wielkogabarytowych konstrukcji i przy wielu rodzajach szkła doskonale sprawdziło się w tej realizacji.

We wnętrzach wykorzystano system stałych i otwieranych przeziernych ścian działowych MB-45 Office. Jest on przeznaczony do konstruowania lekkich i jednocześnie solidnych ścianek w pomieszczeniach konferencyjnych i biurowych z wyraźnie zaznaczonymi drzwiami. Dzięki dużym przeszkleniom system ten pozwala na powiększenie optyczne wnętrza. Aluprof dostarczył także nowoczesne rozwiązania przeciwpożarowe: ścianki bezszprosowe MB-78EI oraz przegrody MB-78EI z drzwiami o wysokiej klasie odporności ogniowej. Systemy te pozwoliły na swobodne zaprojektowanie lekkich konstrukcji, które oddzielają tzw. strefy pożarowe i gwarantują odpowiednie warunki do ewakuacji w razie pożaru.

To między innymi imponujące przeszklenia zastosowane w Green2Day zwróciły uwagę jury konkursu Obiekt Roku w Systemach Aluprof, które przyznało budynkowi pierwsze miejsce w tegorocznej edycji plebiscytu. Wrocławska realizacja została wybrana spośród ponad 170 obiektów. Przewodniczący jury, architekt Tomasz Konior, uzasadnił werdykt słowami: Piękny, powtarzalny motyw okna, który czerpie z absolutnie archetypicznych wzorców, czym jest okno w budynku. Nie mam wątpliwości, gdzie jest wejście do tego domu. Pięknie budowana jest także hierarchia, która tworzy strukturę funkcjonalnego, dość pragmatycznego, a jednak niezwykłej urody budynku w centrum Wrocławia.


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia: