Architektura Muratorarchitektura25Terminal Kraków-Balice z systemami Aluprof

Terminal Kraków-Balice z systemami Aluprof

Odwrócony szklany pryzmat stał się wizytówką terminalu pasażerskiego TR 4 lotniska Kraków-Balice. Ten przyciągający uwagę budynek o prostych formach, widowiskowych przeszkleniach i funkcjonalnym wnętrzu powstał według projektu APA Czech Duliński Wróbel z udziałem innowacyjnych systemów aluminiowych Aluprof.

Terminal Kraków-Balice z systemami Aluprof

Oddany do użytku w 2015 roku terminal T4 to część dużej inwestycji związanej z rozbudową i modernizacją portu lotniczego Kraków-Balice. Budynek zaprojektowany przez pracownię APA Czech Duliński Wróbel z Krakowa zaskakuje formą w postaci odwróconego szklanego pryzmatu. Spektakularna fasada, będąca gładką taflą szkła, szybko stała się wizytówką najważniejszego lotniska w Polsce południowej. Szklana elewacja nie tylko przykuwa uwagę i wyróżnia ten obiekt spośród innych budynków transportu publicznego, ale też spełnia szereg funkcji, zapewniając m.in. doskonały dopływ światła i naturalne oświetlenie wnętrz, jak również ochronę przed nasłonecznieniem. Budynek nowego terminalu ma ponad 250 m długości, a wysokość w najwyższym punkcie osiąga ponad 4 m.

Fasada w postaci szklanej tafli wizytówką lotniska

Tak widowiskowe przeszklenia, jak te zastosowane na lotnisku Kraków-Balice nie byłyby możliwe bez funkcjonalnych i nowatorskich systemów aluminiowych od europejskiego lidera w tej branży – marki Aluprof.

Projekt nowego terminalu Portu Lotniczego Kraków wymagał zastosowania systemu przeszkleń cechującego się wysoką estetyką i dającego dużą swobodę w realizacji konstrukcji przestrzennych. W tym celu wykorzystaliśmy zaawansowane rozwiązania, dzięki którym możliwe było uzyskanie prostej, a przy tym spektakularnej konstrukcji, która od strony zewnętrznej tworzy jednolitą, gładką taflę szkła, będącą znakiem rozpoznawczym tej inwestycji – mówi Bożena Ryszka, Dyrektor Marketingu i PR Aluprof SA.

Wykorzystany w obiekcie system aluminiowy to MB-SR60N EFEKT marki Aluprof, przeznaczony do ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji przestrzennych. Fasady wykonane w systemie MB-SR60N EFEKT wyróżniają się zarówno dużą estetyką, jak i doskonałymi parametrami – wysoką izolacyjnością termiczną, wodoszczelnością (klasa RE 1200 Pa), odpornością na uderzenia (klasa I5/E5) oraz obciążenia wiatrem (1200 Pa w przypadku terminalu Kraków-Balice). Projekt nowego terminalu Portu Lotniczego Kraków wymagał zastosowania systemu przeszkleń cechującego się wysoką estetyką i dającego dużą swobodę w realizacji konstrukcji przestrzennych. W skład systemu wchodzą słupy połówkowe, dzięki którym możliwa jest budowa konstrukcji nośnej w postaci modułów kratownic.

Bogate portfolio Aluprof

Terminal 4 Portu Lotniczego Kraków-Balice to jeden z wielu obiektów transportu publicznego, w których sięgnięto po wysokiej jakości systemy aluminiowe marki z Bielska-Białej. W portfolio Aluprof są również tak prestiżowe realizacje, jak np. największy w Polsce dworzec PKP – Łódź Fabryczna, Dworzec Warszawa Wschodnia i odnowiony Wrocław Główny oraz porty lotnicze w innych miastach, m.in. Terminal pasażerski nr 3 lotniska w Łodzi, Port Lotniczy Warszawa-Modlin, Port lotniczy im. Fryderyka Chopina czy Lotnisko Poznań-Ławica.

Aluprof SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA. Firma jest jednym z czołowych producentów systemów aluminiowych w Europie. Spółka posiada swoje oddziały w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych. Aluprof jest też jednymz  Partnerów 25-lecia „Architektury-murator”.

 


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


 

Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia:

Solidarni z Ukrainą – stanowisko Aluprof SA w związku z wojną w Ukrainie W związku z wojną w Ukrainie i dramatycznymi doniesieniami zza naszej wschodniej granicy Aluprof SA postanowił podjąć działania mające na celu wsparcie swoich ukraińskich pracowników, partnerów oraz wszystkich obywateli Ukrainy w tym trudnym czasie. Firma pozostaje w stałym kontakcie z oddziałem w Ukrainie, na bieżąco reagując na zgłaszane potrzeby, a dodatkowo uruchomiła zbiórkę finansową na rzecz pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy.
Dom z widokiem na komfort – zalety dużych przeszkleń Wybierając miejsce na wypoczynek, zazwyczaj szukamy obiektów z malowniczym widokiem. Dostęp do naturalnego światła, daleka i szeroka perspektywa oraz poczucie nieograniczonej przestrzeni pomagają się odprężyć i wpływają na lepsze samopoczucie. To dlatego domy z dużymi przeszkleniami są synonimem komfortu i luksusu, a nowoczesna stolarka daje w tym zakresie coraz więcej możliwości.
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian, w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Biurowiec Green2Day we Wrocławiu Biurowiec zaprojektowany przez Maćków Pracownię Projektową zdobył pierwsze miejsce w ubiegłorocznym konkursie Obiekt Roku w Systemach Aluprof. Budynek w centrum Wrocławia to ekologiczna, energooszczędna i przyjazna użytkownikom inwestycja, w której dużą rolę odgrywają atrakcyjnie rozplanowane przeszklenia, tworzone z wykorzystaniem systemów aluminiowych polskiej marki.
Nowy system MB-Skyline Aluprof na targach Warsaw Build 3 października w Warszawie rozpoczyna się Ogólnopolskie Forum Stolarki 2019 – najważniejsze wydarzenie w branży, któremu towarzyszą m.in. targi, wystawy i prelekcje. Jednym z wystawców będzie marka Aluprof, która w ramach Warsaw Build zaprezentuje innowacyjny system drzwi przesuwnych z ukrytą ramą.
Zespół Sky View Parc w Nowym Jorku Sky View Parc to zespół trzech 17-piętrowych apartamentowców projektu kanadyjskiego studia architectsAlliance. Zlokalizowany w nowojorskiej Queens, oferuje atrakcyjne widoki na przepływający w pobliżu Flushing Creek, a także liczne udogodnienia dla mieszkańców.