W procesie rewitalizacji poprzemysłowej krakowskiej dzielnicy Zabłocie, gruntownej renowacji poddano dawną fabrykę Telpod przy ulicy Romanowicza 4. Budynek zyskał nową funkcję — od paździerka ubiegłego roku mieści się w nim prywatny akademik LivinnX Kraków, należący do spółek deweloperskich i inwestycyjnych Golub GetHouse oraz CA Ventures International. Projekt akademika to efekt ścisłej współpracy dwóch krakowskich pracowni architektonicznych. Pierwsza z nich, IMB Asymetria, wykonała projekt kubaturowy, natomiast za wnętrza odpowiadali Tomasz Chruściel i Ewa Więcej z Make It Yours. W trakcie pracy nad projektem wykorzystano pomysły studentów Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Inwestorzy uwzględnili też wyniki badań preferencji przeprowadzonych wśród młodzieży szkolnej, studenckiej oraz rodziców.
Choć to nie pierwszy dom studencki zaprojektowany przez zespół architektów z IMB Asymetria, z pewnością jest to pierwsza i jedyna realizacja tego typu w Polsce. Spośród wielu innych prywatnych akademików, LivinnX Kraków wyróżnia się licznymi udogodnieniami dostępnymi w rozbudowanej, wielofunkcyjnej przestrzeni wspólnej. Zgodnie z ideą inwestorów, mają one zachęcać lokatorów do integracji i wspólnego spędzania czasu. W strefie rekreacyjnej mieszczącej się na parterze, architekci zaaranżowali salę gier z Playstation i Xboxem, ścianę wspinaczkową, miejsce relaksu z licznymi kanapami i pufami, a także przestronną kuchnię, w której studenci wspólnie przygotowują i jedzą posiłki. Piętro niżej, w podziemiach budynku mieści się sala nauki z licznymi stanowiskami pracy indywidualnej i grupowej oraz wydzielona strefa kreatywna przeznaczona dla osób uzdolnionych artystycznie. W piwnicy dostępna jest też siłownia wyposażona w sprzęt Technogym, sala do jogi, bieżnia i sauna.
Dodatkowym atutem akademika jest rozległy taras z jacuzzi na dachu, z którego rozlega się widok na największe atrakcje Krakowa takie jak Kopiec Krakusa, zamek na Wawelu czy kościół Mariacki. Skala udogodnień dopasowana jest do liczby użytkowników obiektu — w 290 mieszkaniach rozmieszczonych na sześciu piętrach budynku mieszka ponad 700 lokatorów. Jednostki, bo takim mianem określa się w LivinnX Kraków mieszkania studenckie, dostępne są w wariantach 1-,2-,3- i 4-osobowych, a część z nich dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Architekci starali się maksymalnie wykorzystać metraż budynku, dlatego lokale te są niewielkie. Mimo to, dzięki dobremu rozplanowaniu przestrzeni, po całym dniu spędzonym ze znajomymi w przestrzeni wspólnej, studenci mogą w zaciszu własnego pokoju odpocząć w prywatnej sypialni, ugotować posiłek w odrębnej kuchni lub skorzystać z łazienki dzielonej jedynie z innymi lokatorami danej jednostki.
Wszystkie mieszkania są w pełni umeblowane, a większość ich wyposażenia pochodzi z IKEA. Zdaniem architektów wybór popularnych produktów szwedzkiej marki stanowi gwarancję funkcjonalności zastosowanych rozwiązań, szczególnie w przypadku realizacji przeznaczonej dla osób młodych. Jednostki urządzone są kompaktowo, a poszczególne elementy gotowego zestawu można w razie potrzeby w prosty sposób wymienić. Architekci zdecydowali się na ujednolicony wystrój mieszkań, wychodząc z założenia, że za pomocą tekstyliów i drobnych dekoracji każdy lokator będzie mógł spersonalizować wnętrze dostosowując je do swoich potrzeb. Nie ma tu jednak miejsca na indywidualność młodej jednostki wyrażaną poprzez własny styl, gdyż standaryzacja pomieszczeń eliminuje elementy charakterystyczne, konstytuując tym samym prestiż jako główną cechę reprezentatywną obiektu. Ten szczególny rodzaj transparentności widać również w części wspólnej, gdzie brakuje odniesień do oryginalnej tkanki budynku, historii zakładów Telpod, dzielnicy Zabłocie i samego miasta, co z kolei sprawia, że krakowski akademik nie wyróżnia się na tle innych obiektów należących do międzynarodowej sieci LivinnX. Warto jednak mieć na uwadze jakość udogodnień i standard wykończenia budynku, które wysoko stawiają poprzeczkę podobnym inwestycjom w Polsce.
Prywatny akademik LivinnX Kraków
Kraków, ul. Romanowicza 4
Autorzy: IMB Asymetria oraz Make It Yours, architekci Marek Borkowski (IMB Asymetria), Witold Gilewicz (IMB Asymetria), Ewa Więcek (Make It Yours), Tomasz Chruściel (Make It Yours)
Architektura wnętrz: Make It Yours
Architektura krajobrazu: IMB Asymetria
Konstrukcja: Firma konstrukcyjna Lech Sobieszek
Generalny wykonawca: Unibep SA
Inwestor: Golub GetHouse i CA Ventures International
Powierzchnia terenu: 7155 m2
Powierzchnia użytkowa: 16 478 m2
Powierzchnia całkowita: 21 419 m2
Kubatura: 91 916 m3
Liczba mieszkań: 290 jednostek mieszkalnych (1-,2-,3- i 4-osobowych)
Powierzchnia mieszkań: 22 m2-79 m2
Projekt: 2017
Realizacja: 2019
Koszt inwestycji: 150 000 000 PLN
Motywem przewodnim projektu jest multifunkcjonalność, która sprzyja integracji. Mieszkańcy akademika więcej czasu spędzają w przestrzeni wspólnej, niż w pokojach, co pozwala im tworzyć międzynarodową społeczność LivinnX.
W LivinnX Kraków mieści się blisko 300 mieszkań studenckich. Wszystkie jednostki mają uniwersalny wystrój wnętrz