Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie

i

Autor: serwis prasowy Muzeum będzie się składało z dwóch brył. W jednej znajdzie się przestrzeń ekspozycyjna, w drugiej pomieszczenia pomocnicze

Co się projektuje

2019-12-19 16:54

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu OVO Grąbczewscy, Heinle, Wischer und Partner Architekci i Maćków Pracownia Projektowa.

Nowe TBS-y w Katowicach

Przebudowa trzech kamienic na TBS-y w Katowicach

i

Autor: serwis prasowy Część kamienicy pod nr 30 (z charakterystycznym układem poczwórnych świetlików dachowych) architekci przeznaczyli na cohousing

Pracownia OVO Grąbczewscy zwyciężyła w konkursie na projekt adaptacji trzech kamienic na zespół TBS w Katowicach

Konkurs na zlecenie katowickiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego przeprowadził lokalny SARP. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji przebudowy trzech XIX-wiecznych kamienic przy ul. Mariackiej w śródmieściu. Z uwagi na zły stan techniczny, budynki zostały wysiedlone już jakiś czas temu. Konserwator zabytków zalecił m.in. zachowanie elewacji frontowych, dopuścił jednak rozbiórkę trzech oficyn oraz twórcze nawiązanie do istniejącego kontekstu w zakresie nowej zabudowy, a także rozbudowy obiektów istniejących. W budynkach należało ponadto przewidzieć ok. 40 mieszkań o powierzchni od 35 do 50 m2, przy czym połowę dla osób starszych, powyżej 60 roku życia, połowę dla osób młodych, w tym jedno o charakterze cohousingu z przeznaczeniem dla wychowanków domu dziecka. Pierwszą nagrodę zdobyła pracownia Ovo Grąbczewscy. Wszystkie wymagane funkcje projektanci postanowili zmieścić w istniejących kamienicach, natomiast program uzupełniający, czyli miejsca integracji, zlokalizować w przebudowanych oficynach. Aby doświetlić i powiększyć przestrzeń naszych i sąsiednich podwórek zdecydowaliśmy o rozbiórce górnych kondygnacji oficyn, przy jednoczesnym przekształceniu ich w niezwykle atrakcyjne, ceglane struktury, częściowo zadaszone, częściowo otwarte. Przy wykonywaniu nowych fasad oraz wystroju wnętrz wykorzystana zostanie cegła z rozbiórki, natomiast drewniane belki stropowe posłużą do konstrukcji dachów, trapów, kładek oraz wież będących częścią placu zabaw – tłumaczą autorzy.

Rozpoczęcie realizacji: 2021

TBS w Katowicach projektu OVO Grąbczewscy

i

Autor: serwis prasowy Architekci zdecydowali się zachować oficyny i przekształcić je w częściowo zadaszone przestrzenie integracyjne. Powierzchnia biologicznie czynna wyniesie ok. 25%

Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie

Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie

i

Autor: serwis prasowy Muzeum będzie się składało z dwóch brył. W jednej znajdzie się przestrzeń ekspozycyjna, w drugiej pomieszczenia pomocnicze

W Krakowie powstanie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego według projektu biura Heinle, Wischer und Partner Architekci

Dwuetapowy konkurs na projekt obiektu przeprowadziło Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku stanowiącego uzupełnienie pierzei pomiędzy gmachem głównym MN oraz znajdującym się od zachodu domem studenckim Żaczek.

Ostatecznie pierwszą nagrodę zdobyła pracowania Heinle, Wischer und Partner Architekci. Jury pod przewodnictwem Macieja Miłobędzkiego zwróciło m.in. uwagę na klarowną strukturę i tektonikę budowli, uniwersalne, modułowe przestrzenie wystawiennicze oraz udaną kompozycję dwóch przesuniętych względem siebie podłużnych bloków, tworzących bardzo dobre relacje z gmachem Muzeum Narodowego. Architekci zaproponowali obiekt w formie dwóch smukłych prostopadłościanów, ustawionych tak, aby nie przesłaniać zanadto zachodniej fasady Muzeum. Na dachach obu brył przewidzieli ogólnodostępny ogród, w części przesłonięty ażurową strukturą umożliwiającą oglądanie widoków Starego Miasta z Wawelem, panoramy Błoni czy kopca Kościuszki. Powierzchnia użytkowa całego budynku wyniesie ok. 6000 m2.

Zakończenie realizacji: 2024

Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu

Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu

i

Autor: serwis prasowy Szeregowce usytuowano w głębi działki. Do każdego segmentu przynależeć będzie prywatny ogród, a do tych po zewnętrznych stronach budynków dodatkowo także loggie na trzeciej kondygnacji.

Na wrocławskim Borku rozpoczęła się budowa nowego osiedla według projektu pracowni Maćków

Nowy zespół powstaje na blisko hektarowej działce u zbiegu ul. Ślężnej i al. Dębowej w sąsiedztwie parków Południowego i Skowroniego. W ramach inwestycji przewidziano siedem obiektów: cztery bloki z 30 mieszkaniami o powierzchni od 27 do 76 m2 i trzy szeregowce, w których znajdzie się w sumie 11 trzypoziomowych segmentów o powierzchni od 143 do 197 m2. Pod całym założeniem zaplanowano podziemny parking, a na każdym budynku – panele fotowoltaiczne. W budynkach wielorodzinnych powstaną zarówno kawalerki, jak i mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe. Przy wszystkich lokalach przewidziano tarasy, przy czym część z tych położonych najwyżej będzie miała dostęp do niewielkich ogrodów na dachu. Inwestorem osiedla jest firma Nacarat Polska.

Zakończenie realizacji: 2021