Szkoła przy Świderskiej w Warszawie
Na warszawskiej Białołęce powstanie nowa szkoła według projektu Bujnowski Architekci
Konkurs na projekt nowej szkoły podstawowej władze dzielnicy Białołęka ogłosiły na początku roku. Budynek przewidziano na ponad trzyhektarowej działce przy ul. Świderskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie wałów wiślanych. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie obiektu dla około 800 uczniów wraz z infrastrukturą sportową i rekreacyjną oraz czterooddziałowym przedszkolem dla 100 dzieci. Przestrzenie edukacji powinny być elastyczne, wielofunkcyjne, a parametry wielkościowe pomieszczeń optymalne pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym. Projektując szkołę powinno się pamiętać o możliwości wykorzystania części budynku oraz terenów zewnętrznych po godzinach pracy na rzecz społeczności lokalnej – czytamy w regulaminie. W projektowanej placówce należało ponadto uwzględnić wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, wody szarej do spłukiwania toalet i rozwiązań zapewniających wysoką efektywność energetyczną budynku. Pierwsze miejsce zajęła koncepcja biura Bujnowski Architekci. Autorzy zaproponowali wykończony szarą cegłą dwukondygnacyjny obiekt rozdzielony zielonymi dziedzińcami, który – jak uzasadniali sędziowie – nawiązuje właściwe relacje z otoczeniem i jest otwarty na przyszłe jego zmiany. Bryły połączonych ze sobą w jeden obiekt: przedszkola, szkoły i sali gimnastycznej nie przekraczają wysokości 12 metrów nad poziomem terenu i zorganizowane są wokół wydzielonego placu. Elewacja frontowa od strony ul. Świderskiej, wyrównując linie zabudowy, tworzy jednocześnie ramę – portal wejściowy przedłużający i wciągający strefę placu wejściowego do wnętrza założenia – tłumaczą architekci.
Projekt konkursowy: 2020
Hala 100-lecia AGH w Krakowie
Nową halę sportową Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprojektowało biuro ARP Manecki
Z okazji przypadającej w ubiegłym roku 100. rocznicy Akademia Górniczo-Hutnicza zaplanowała wiele uroczystości i wydarzeń, w tym także budowę nowoczesnej hali sportowej na terenie uczelnianego kampusu w rejonie ulic Buszka, Tokarskiego i Armii Krajowej. Realizacja pięciokondygnacyjnego obiektu właśnie się rozpoczyna. Nowy gmach, o powierzchni ponad 7000 m², od północy sąsiadować będzie z budynkiem przychodni, od wschodu z domami studenckimi, od południa z istniejącym basenem AGH, a od zachodu z budynkiem Spółdzielni Mieszkaniowej Pracowników Nauki. Będzie się składał z trzech części, mieszczących kolejno zaplecze biurowe, dużą halę z widownią na blisko 600 miejsc i halę treningową z pełnowymiarowym boiskiem, ale bez trybun. Pomyślano też o ofercie dla lokalnej społeczności. Zaprojektowaliśmy foyer z przestrzenią gastronomiczną, powstaną też dwie siłownie, sale fitness, baza do gry w squasha i sauna – wyjaśnia Mateusz Manecki z ARP. Podkreśla, że jednym z większych wyzwań było zachowanie rosnących na działce drzew. Ostatecznie architekci wraz z inwestorem podjęli decyzję o ich przesadzeniu. Jedno znajdzie się na półotwartym patio w narożniku budynku.
Rozpoczęcie realizacji: 2021
Osiedle Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią
W Nakle wkrótce ma rozpocząć się realizacja osiedla Mieszkanie Plus według projektu pracowni Atelier Tektura
Zespół zaplanowano przy ul. Mroteckiej w północnej części miasta. Od zachodu sąsiadować będzie z osiedlem Łokietka, od południa i wschodu z ogródkami działkowymi i zabudową jednorodzinną. W ramach założenia przewidziano cztery pięciokondygnacyjne bloki ze 190 mieszkaniami o średniej powierzchni 51 m². Wszystkie obiekty wykończone zostaną białym tynkiem. Dla kontrastu autorzy zaproponowali stolarkę okienną w czarnym kolorze, podkreśloną szarymi płytkami imitującymi cegłę. Tym samym materiałem obłożone zostaną także wiaty śmietnikowe i wolno stojące garaże dla rowerów. W skrajnych częściach działki powstaną dwa mniejsze, jednoklatkowe budynki, a pomiędzy nimi dłuższe, dwuklatkowe. Projekt osiedla wyłoniono w formie zapytania ofertowego.
Rozpoczęcie realizacji: 2021
Czytaj też: Mieszkanie Plus Katowice: Nowy Nikiszowiec projektu 22Architekci [GALERIA] |