La Samaritaine w Paryżu_SANAA_01

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 1 | Szklana elewacja nowego budynku od strony rue de Rivoli

La Samaritaine. Paryska perła stylu art déco

2024-01-12 13:23

Obiekt był jednym z ważniejszych domów handlowych w tej części miasta. Można w nim było kupić wszystko i chętnie tu przychodzono od 1869 roku, kiedy to kupiec Ernest Cognacq i jego żona Marie-Louise Jaÿ założyli La Samaritaine. Nazwali go tak na cześć pompy hydraulicznej przy Pont Neuf, na której widniał biblijny wizerunek Samarytanki podającej Jezusowi szklankę wody. Architektem głównego budynku był Frantz Jourdain, a późniejszej rozbudowy – Henri Sauvage. O historycznej realizacji SANAA pisze Wiktor Kowalski.

Artykuł z archiwum Architektury. Pierwotnie opublikowany we wrześniu 2021 roku

Kiedy w czerwcu 2005 roku ogłoszono informację o konieczności zamknięcia kultowego domu towarowego La Samaritaine, wielu mieszkańców Paryża przyjęło tę wiadomość z wielkim smutkiem. Niektórzy porównywali to wydarzenie do zburzenia wieży Eiffla. W grupie najbardziej oburzonych tą wiadomością były setki pracowników domu towarowego, obawiających się, że właściciel sklepu – dom dóbr luksusowych LVMH Louis Vuitton Moët Hennessy – zdecyduje się nie otwierać go ponownie po zakończeniu pilnych prac renowacyjnych. Wszystko działo się w atmosferze podejrzeń o zamiar przekształcenia domu towarowego w biurowiec w związku ze spadkiem sprzedaży odnotowywanym od końca ostatniej dekady XX wieku. Takie zakusy wobec wpisanego na listę zabytków budynku w stylu art déco, położonego w centrum miasta, budziły wiele emocji wśród paryżan, również z powodu wielowiekowej historii i tradycji tego miejsca.

Pałac Ślubów w Częstochowie. 40 lat później

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_02

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES 2, 3 | Główny budynek autorstwa Frantza Jourdaina powstał w latach 1903-1907. Podczas przebudowy architekci z pracowni SANAA i SRA Architects starali się odrestaurować lub odtworzyć historyczne elementy obiektu, m.in. charakterystyczne markizy. Od południa do La Samaritaine przylega secesyjna rozbudowa autorstwa Henriego Sauvaga, aktualnie mieszcząca hotel

15 lat później, po renowacji i rozbudowie, która według wyliczeń LVMH kosztowała 750 mln euro, nowy kompleks był praktycznie ukończony, jednak jego otwarcie zostało przesunięte na rok 2021 z uwagi na pandemię COVID-19. La Samaritaine ma obecnie 20 tys. m2 powierzchni handlowych (przed remontem było to 30 tys. m2), ale mieści także biura (15 tys. m2), a nawet mieszkania socjalne i żłobek (ok. 7 tys. m2). Wszystko to mieści się w dwóch budynkach znajdujących się przy rue Baillet – jednym historycznym w stylu art déco i drugim współczesnym, ale nawiązującym swoją falującą szklaną fasadą do genezy „Samarytanki” oraz popularnego w XIX wieku stylu secesyjnego. Od południa do La Samaritaine przylega jeszcze ekskluzywny hotel, który stanowi osobną inwestycję.

La Samaritaine w Paryżu_SANAA_03

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES 2, 3 | Główny budynek autorstwa Frantza Jourdaina powstał w latach 1903-1907. Podczas przebudowy architekci z pracowni SANAA i SRA Architects starali się odrestaurować lub odtworzyć historyczne elementy obiektu, m.in. charakterystyczne markizy. Od południa do La Samaritaine przylega secesyjna rozbudowa autorstwa Henriego Sauvaga, aktualnie mieszcząca hotel

La Samaritaine w Paryżu. Metamorfoza wymuszona przez zagrożenie pożarem

Z punktu widzenia bezpieczeństwa odwiedzających decyzja o remoncie budynku była jedyną możliwą, zwłaszcza po tym, jak inspektorzy stwierdzili, że stuletni budynek nad Sekwaną nie spełnia zupełnie norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Miał przestarzałe obwody elektryczne, niesprawne systemy oddymiania i łatwopalne drewniane podłogi. Do tego wszystkiego jego ukształtowanie z centralnym atrium łączącym wszystkich 7 kondygnacji nadziemnych stanowiłoby śmiertelną pułapkę w razie wybuchu pożaru. Opinie ekspertów od bezpieczeństwa pożarowego wobec tych faktów były i są jednoznaczne – dym byłby w stanie szybko rozprzestrzenić się w budynku pozbawionym specjalnych przegród, wentylacji oddymiającej czy systemu wczesnej detekcji, a temperatura i ogień roznoszący się po łatwopalnych elementach wykończenia szybko doprowadziłyby do utraty nośności konstrukcji stalowej, nie dając wystarczająco dużo czasu na skuteczną ewakuację. Prezes La Samaritaine Philippe de Beauvoir wyraził te obawy w dosyć dosadny sposób, odnosząc się do katastrofy pożarowej pod Alpami, która zabiła 39 osób w 1999 roku: Nie chciałbym być dyrektorem zarządzającym tunelu Mont Blanc. Późniejsze wydarzenia z kwietnia 2019 roku, kiedy spłonął dach katedry Notre-Dame, potwierdzają słuszność tej decyzji, przypominając skalę zagrożenia pożarem, zwłaszcza w obiekcie historycznym.

Bloki, które nie boją się jaskrawych kolorów

La Samaritaine w Paryżu_SANAA_04

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 4 | Południowa elewacja hotelu (budynek stanowi odrębną inwestycję). Za jego przebudowę odpowiadała pracownia Maison Édouard François, za nadzór konserwatorski (podobnie jak w przypadku pozostałych budynków) – Lagneau Architectes

La Samaritaine w Paryżu. Dach w Magasin - ikona przebudowy

Od inauguracji w 1870 roku aż do dziś La Samaritaine zostało rozbudowane do czterech części. Największy z budynków - Magasin 2 (Verrière), zbudowany między 1903 a 1907 rokiem przez architekta Frantza Jourdaina - jest chroniony jako zabytek historyczny. Każda ingerencja w obiekt musiała być przedmiotem ścisłej konsultacji z Ministerstwem Kultury. W przeciwieństwie do obiektu Magasin 4, który jest całkowicie nowy, program Magasin 2 musiał być dostosowany do budynku w taki sposób, aby zachować elementy dziedzictwa, przy jednoczesnym dostosowaniu do obecnych standardów i wymagań bezpieczeństwa.

Biblioteka w Helsinkach. Piękna, choć nikt w Polsce nie wymówi jej nazwy

La Samaritaine w Paryżu_SANAA_05

i

Autor: La Samaritaine 5 | La Samaritaine tuż po otwarciu w 1870 roku

Dzięki swojemu wystrojowi i sposobowi wykonania Magasin 2 jest wyraźnym reprezentantem swoich czasów – naznaczony jest przez secesję i art déco, a także początki konstrukcyjnej obróbki żelaza. Jego szklane podłogi umożliwiały przenikanie światła wpadającego przez świetlik nad atrium aż do poziomu piwnic. Na uwagę zasługują też bogate zdobienia ze sztucznego kamienia, którymi udekorowana była konstrukcja stalowa. Główny hol odzyskał swój splendor dzięki odnowieniu świetlika i starannemu odrestaurowaniu żółto-ochrowych emaliowanych kamieni, eleganckich napisów, ceramiki, złoceń, tłoczonej miedzi i rzeźbionego drewna, które tworzą harmonijną grę kolorów na tle oryginalnej szarobłękitnej konstrukcji. Przywrócenie spektakularnego szklanego dachu z 1907 roku do jego dawnej świetności jest jednym z kluczowych elementów projektu renowacji La Samaritaine. Prostokątny dach (37 x 20 m), ze spadzistymi sekcjami na dwóch poziomach, był wielokrotnie przebudowywany. W latach 70. pokryto go siatką, aby zaciemnić wnętrza a także zmodyfikowano rozstaw i kolorystykę konstrukcji.

Kamienica przy Stalowej w Warszawie

La Samaritaine w Paryżu_SANAA_06

i

Autor: La Samaritaine 6 | Dom handlowy podczas pierwszej rozbudowy (1905, proj. Frantz Jourdain). Widok od rue de la Monnaie

La Samaritaine w Paryżu. Nowa fasada

Podobnym pracom konserwatorskim zostały poddane fasady pozostałych klasycznych budynków, natomiast w przypadku nowego Magasin 4, powstałego w miejscu dawnego, architekci z SANAA zaproponowali bardziej nowoczesne rozwiązanie. Ich koncepcja przewidywała wykonanie fasady w postaci pofalowanych szklanych paneli, tworzących tzw. drugą skórę budynku. Falująca elewacja rozciąga się na szerokość budynku w odległości od 0,3 do 1,3 m przed przegrodą termiczną, dając dodatkową ochronę przed promieniami słonecznymi. Z uwagi na bliskość innych budynków La Samaritaine, zlokalizowanych po drugiej stronie Pont Neuf, fasada ta pełni także funkcję przeciwpożarową, zapewniając półgodzinną szczelność i izolacyjność ogniową. Ten wymóg miał istotny wpływ na podkonstrukcję wsporczą, do której w czterech punktach zamocowany jest każdy szklany panel. Te wyeksponowane zamocowania wykonano ze smukłych, spawanych laserowo profili ze stali nierdzewnej. Aby dodatkowo ukryć punkty mocowania, wykonano je z materiału odbijającego światło. Dzięki zastosowaniu szklanych paneli o wysokości jednej kondygnacji (ok. 3,3 m), dyskretnej podkonstrukcji oraz wąskim uszczelkom na łączeniach ta wyjątkowa fasada sprawia wrażenie tafli jeziora, w której odbijają się okoliczne budynki.

La Samaritaine w Paryżu_SANAA_07

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES 7 | Widok od strony Sekwany – obiekt zlokalizowany jest w centrum Paryża, bezpośrednio przy quai du Louvre i rue de la Monnaie

La Samaritaine w Paryżu. Dôme i Ombrelle

Szkło odgrywało znaczącą rolę w budynkach historycznych autorstwa Frantza Jourdaina, ponieważ przy małej dostępności energii elektrycznej pozwalało na doświetlenie wnętrz handlowych. Podejmując zainteresowanie wykorzystaniem światła, SANAA wykorzystała ten motyw również w innych obszarach projektu. Obok istniejącego, wspomnianego dachu, architekci wprowadzili dwa nowe przeszklone zadaszenia: Dôme – sklepienie w kształcie prostokąta o wymiarach około 18 x 20 m w budynku Jourdain, oraz Ombrelle – szklane atrium na dziedzińcu przy Rue de Rivoli, które dzięki konstrukcji cięgnowej pokonuje rozpiętość 13 m bez podpór pośrednich. Poza znaczną rozpiętością konstrukcja dachu musiała spełnić wymagania architektów dotyczące tego, by żadne z połączeń nie było widoczne. Skutkowało to niespotykanie wysokimi tolerancjami w kwestii wykonania podkonstrukcji. W rezultacie zadaszenia te musiały zostać w całości sprefabrykowane, a następnie poszczególne elementy przewieziono na plac budowy, gdzie zamontowano je w miejscach docelowych.

La Samaritaine w Paryżu_SANAA_08

i

Autor: Cyrille Thomas 8 | Sytuacja. Oznaczenia: 1 – nowo projektowany budynek (Magasin 4); 2 – odrestaurowany i przebudowany Magasin 2; 3 – hotel

La Samaritaine w Paryżu. Środowisko

Zgodnie z celami Paryskiego Planu Klimatycznego lokale mieszkaniowe w zmodernizowanym La Samaritaine cechują się niskim zapotrzebowaniem na energię (80 kWh/m2/rok). Obiekt podłączony jest do miejskiej sieci ciepłowniczej, natomiast chłodzenie i klimatyzacja wspomagane są przez energię geotermalną oraz magazyny lodu. Aby obniżyć zapotrzebowanie na chłód w szczytach letnich, świetliki pokryto szkłem elektrochromatycznym, które pozwala kontrolować ilość przenikającego do wnętrza promieniowania słonecznego.

La Samaritaine w Paryżu_SANAA_12

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES 12 | Falująca elewacja została zamontowana w odległości 0,3 do 1,3 m przed przegrodą termiczną
Metryka

La Samaritaine Paryż, Francja

Koncepcja: SANAA

Współpraca: SRA Architectes

Nadzór konserwatorski: Lagneau Architectes

Projekt części mieszkalnej i żłobka: FBAA | François Brugel Architectes Associés

Konstrukcja: RFR GO+, AEDIS Ingénierie, EGIS Bâtiments

Akustyka: Acoustique & Conseil

Konsultant ds. fasad: RFR

Generalny wykonawca: Petit, Vinci Construction

Inwestor: Grands magasins de la Samaritaine Maison Ernest Cognacq

Powierzchnia budynku: 70 000 m2 (20 000 m2 – powierzchnia handlowa; 15 000 m2 - biura; ok. 7000 m2 - mieszkania socjalne i żłobek)

Realizacja: 2021

Koszt inwestycji: 750 mln euro

La Samaritaine w Paryżu_SANAA_15

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 15-17 | Fasada w formie pofalowanych szklanych paneli, tworzy tzw. drugą skórę budynku
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_16

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES 15-17 | Fasada w formie pofalowanych szklanych paneli, tworzy tzw. drugą skórę budynku
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_17

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES 15-17 | Fasada w formie pofalowanych szklanych paneli, tworzy tzw. drugą skórę budynku
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_26

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES 25, 26 | Na dziedzińcu budynku przy rue de Rivoli architekci zaprojektowali szklane atrium o rozpiętości 13 m, które dzięki konstrukcji cięgnowej nie wymaga podpór pośrednich
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_18

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 18-21 | Fasada składa się z 343 zakrzywionych szklanych paneli o wymiarach 2,7 x 3,5 m i wadze od 600 do 1250 kg
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_19

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 18-21 | Fasada składa się z 343 zakrzywionych szklanych paneli o wymiarach 2,7 x 3,5 m i wadze od 600 do 1250 kg
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_20

i

Autor: ©Takashi Homma 18-21 | Fasada składa się z 343 zakrzywionych szklanych paneli o wymiarach 2,7 x 3,5 m i wadze od 600 do 1250 kg
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_21

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 18-21 | Fasada składa się z 343 zakrzywionych szklanych paneli o wymiarach 2,7 x 3,5 m i wadze od 600 do 1250 kg
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_22

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 22, 24 | Prostokątne, szklane sklepienie zlokalizowane w budynku Jourdain
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_24

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES 22, 24 | Prostokątne, szklane sklepienie zlokalizowane w budynku Jourdain
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_25

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES 25, 26 | Na dziedzińcu budynku przy rue de Rivoli architekci zaprojektowali szklane atrium o rozpiętości 13 m, które dzięki konstrukcji cięgnowej nie wymaga podpór pośrednich
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_27

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 27-29, 31, 32 | Wyzwaniem inżynierskim był montaż wszystkich konstrukcji stalowych. W projekcie trzeba było uwzględnić zarówno nową konstrukcję, jak i naprawę i wzmocnienie starszych elementów przy użyciu nowoczesnych metod, takich jak nitowanie na gorąco
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_28

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 27-29, 31, 32 | Wyzwaniem inżynierskim był montaż wszystkich konstrukcji stalowych. W projekcie trzeba było uwzględnić zarówno nową konstrukcję, jak i naprawę i wzmocnienie starszych elementów przy użyciu nowoczesnych metod, takich jak nitowanie na gorąco
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_29

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 27-29, 31, 32 | Wyzwaniem inżynierskim był montaż wszystkich konstrukcji stalowych. W projekcie trzeba było uwzględnić zarówno nową konstrukcję, jak i naprawę i wzmocnienie starszych elementów przy użyciu nowoczesnych metod, takich jak nitowanie na gorąco
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_30

i

Autor: ©SANAA 30, 33-35 | Budowa szklanego zadaszenia nad historycznym budynkiem wraz z montażem szklanych paneli elektrochromowych. Przywrócenie spektakularnego szklanego dachu z 1907 roku do jego dawnej świetności jest jednym z kluczowych elementów projektu renowacji La Samaritaine
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_31

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 27-29, 31, 32 | Wyzwaniem inżynierskim był montaż wszystkich konstrukcji stalowych. W projekcie trzeba było uwzględnić zarówno nową konstrukcję, jak i naprawę i wzmocnienie starszych elementów przy użyciu nowoczesnych metod, takich jak nitowanie na gorąco
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_32

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 27-29, 31, 32 | Wyzwaniem inżynierskim był montaż wszystkich konstrukcji stalowych. W projekcie trzeba było uwzględnić zarówno nową konstrukcję, jak i naprawę i wzmocnienie starszych elementów przy użyciu nowoczesnych metod, takich jak nitowanie na gorąco
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_33

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 30, 33-35 | Budowa szklanego zadaszenia nad historycznym budynkiem wraz z montażem szklanych paneli elektrochromowych. Przywrócenie spektakularnego szklanego dachu z 1907 roku do jego dawnej świetności jest jednym z kluczowych elementów projektu renowacji La Samaritaine
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_34

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 30, 33-35 | Budowa szklanego zadaszenia nad historycznym budynkiem wraz z montażem szklanych paneli elektrochromowych. Przywrócenie spektakularnego szklanego dachu z 1907 roku do jego dawnej świetności jest jednym z kluczowych elementów projektu renowacji La Samaritaine
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_35

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 30, 33-35 | Budowa szklanego zadaszenia nad historycznym budynkiem wraz z montażem szklanych paneli elektrochromowych. Przywrócenie spektakularnego szklanego dachu z 1907 roku do jego dawnej świetności jest jednym z kluczowych elementów projektu renowacji La Samaritaine
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_36

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES 36-39 | Imponujące wnętrza Magasine 2 udało się przywrócić do ich pierwotnej formy. Na uwagę zasługują m.in. bogato zdobione stalowe elementy konstrukcji, ogromny świetlik, ślusarka autorstwa Edouarda Schencka, w tym choćby balustrady i poręcze z kutego żelaza wokół monumentalnych schodów, oprawy lamp czy ogromny fresk autorstwa Francisa Jourdaina o wysokości 3,5 m i długości 115 m
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_37

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES 36-39 | Imponujące wnętrza Magasine 2 udało się przywrócić do ich pierwotnej formy. Na uwagę zasługują m.in. bogato zdobione stalowe elementy konstrukcji, ogromny świetlik, ślusarka autorstwa Edouarda Schencka, w tym choćby balustrady i poręcze z kutego żelaza wokół monumentalnych schodów, oprawy lamp czy ogromny fresk autorstwa Francisa Jourdaina o wysokości 3,5 m i długości 115 m
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_38

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES 36-39 | Imponujące wnętrza Magasine 2 udało się przywrócić do ich pierwotnej formy. Na uwagę zasługują m.in. bogato zdobione stalowe elementy konstrukcji, ogromny świetlik, ślusarka autorstwa Edouarda Schencka, w tym choćby balustrady i poręcze z kutego żelaza wokół monumentalnych schodów, oprawy lamp czy ogromny fresk autorstwa Francisa Jourdaina o wysokości 3,5 m i długości 115 m
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_39

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES 36-39 | Imponujące wnętrza Magasine 2 udało się przywrócić do ich pierwotnej formy. Na uwagę zasługują m.in. bogato zdobione stalowe elementy konstrukcji, ogromny świetlik, ślusarka autorstwa Edouarda Schencka, w tym choćby balustrady i poręcze z kutego żelaza wokół monumentalnych schodów, oprawy lamp czy ogromny fresk autorstwa Francisa Jourdaina o wysokości 3,5 m i długości 115 m

Projekt renowacji pozwolił na ochronę niezwykłego dziedzictwa architektonicznego, tworząc jednocześnie współczesną przestrzeń handlowo-biurową, uzupełnioną o mieszkania socjalne i żłobek

La Samaritaine w Paryżu_SANAA_40

i

Autor: Vladimir Vasilev 40-44 | Architektom zależało na odrestaurowaniu elementów zdobniczych zarówno na elewacjach (m.in. tablice z kutego żelaza i mozaiki z podświetlonymi literami, glazurowane panele z kamienia lawowego, dekoracje ceramiczne), jak i w zabytkowych wnętrzach (m.in. klatka schodowa, szklany dach, freski, tynki, kute balustrady)
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_41

i

Autor: © Stéphane ABOUDARAM | WE ARE CONTENT(S) 40-44 | Architektom zależało na odrestaurowaniu elementów zdobniczych zarówno na elewacjach (m.in. tablice z kutego żelaza i mozaiki z podświetlonymi literami, glazurowane panele z kamienia lawowego, dekoracje ceramiczne), jak i w zabytkowych wnętrzach (m.in. klatka schodowa, szklany dach, freski, tynki, kute balustrady)
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_42

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 40-44 | Architektom zależało na odrestaurowaniu elementów zdobniczych zarówno na elewacjach (m.in. tablice z kutego żelaza i mozaiki z podświetlonymi literami, glazurowane panele z kamienia lawowego, dekoracje ceramiczne), jak i w zabytkowych wnętrzach (m.in. klatka schodowa, szklany dach, freski, tynki, kute balustrady)
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_43

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 40-44 | Architektom zależało na odrestaurowaniu elementów zdobniczych zarówno na elewacjach (m.in. tablice z kutego żelaza i mozaiki z podświetlonymi literami, glazurowane panele z kamienia lawowego, dekoracje ceramiczne), jak i w zabytkowych wnętrzach (m.in. klatka schodowa, szklany dach, freski, tynki, kute balustrady)
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_44

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU 40-44 | Architektom zależało na odrestaurowaniu elementów zdobniczych zarówno na elewacjach (m.in. tablice z kutego żelaza i mozaiki z podświetlonymi literami, glazurowane panele z kamienia lawowego, dekoracje ceramiczne), jak i w zabytkowych wnętrzach (m.in. klatka schodowa, szklany dach, freski, tynki, kute balustrady)
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_45

i

Autor: ©David Boureau/FBAA 45 | W obiekcie oprócz części handlowej i biurowej zaprojektowano 96 mieszkań socjalnych oraz żłobek. Za ich projekt odpowiadała pracownia FBAA/François Brugel Architectes Associés
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_46

i

Autor: ©David Boureau/FBAA 46 | Widok z mieszkania zlokalizowanego na ostatniej kondygnacji
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_47

i

Autor: ©David Boureau/FBAA 47 | Żłobek zajmuje dwa piętra
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_48

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_49

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_50

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_51

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_52

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_53

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_54

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_55

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes, projekt przebudowy hotelu: Maison Édouard François
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_56

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes, projekt przebudowy hotelu: Maison Édouard François
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_57

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes, projekt przebudowy hotelu: Maison Édouard François
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_58

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_59

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_60

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_61

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_62

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_63

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_64

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_65

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_66

i

Autor: La Samaritaine Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_67

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_68

i

Autor: Jared Chulski/ SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_69

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_70

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_71

i

Autor: ©Pierre-Olivier Deschamps, Agence VU Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_72

i

Autor: ©SANAA Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_73

i

Autor: ©SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_74

i

Autor: ©SRA ARCHITECTES Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_75

i

Autor: ©David Boureau/FBAA Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_76

i

Autor: ©David Boureau/FBAA Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_77

i

Autor: ©David Boureau/FBAA Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_78

i

Autor: ©David Boureau/FBAA Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_79

i

Autor: ©David Boureau/FBAA Przebudowa domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, projekt: SANAA, współpraca: SRA ARCHITECTES, FBAA, Lagneau Architectes
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_11

i

Autor: ©SANAA 11 | Przekrój A-A z oznaczeniami poszczególnych funkcji: – sklepy – biura – żłobki – mieszkania – część wspólna Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-6g3F-DokS-RyZX_la-samaritaine-w-paryzu-sanaa-11.jpeg
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_13

i

Autor: ©SANAA 13, 14 | Detal przekroju przez szklaną elewację. Oznaczenia: 1 – sufit podwieszony; 2 – wewnętrzna żaluzja; 3 – aluminiowa maskownica; 4 – wspornik ze stali nierdzewnej; 5 – uchwyt mocujący; 7 – zestaw okienny trójszybowy; 6 – faliste szklane panele; 8 – fasada wewnętrzna o 30-minutowej szczelności ogniowej; 9 – podłoga podniesiona Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-5mHd-YBNJ-Xx6T_la-samaritaine-w-paryzu-sanaa-13.jpeg
La Samaritaine w Paryżu_SANAA_14

i

Autor: ©SANAA 13, 14 | Detal przekroju przez szklaną elewację. Oznaczenia: 1 – sufit podwieszony; 2 – wewnętrzna żaluzja; 3 – aluminiowa maskownica; 4 – wspornik ze stali nierdzewnej; 5 – uchwyt mocujący; 7 – zestaw okienny trójszybowy; 6 – faliste szklane panele; 8 – fasada wewnętrzna o 30-minutowej szczelności ogniowej; 9 – podłoga podniesiona Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-D6S7-acpi-25xQ_la-samaritaine-w-paryzu-sanaa-14.jpeg