Kaplica jest prywatna, a jej popularność pewnie dość środowiskowa – zauważa Ewa Kuryłowicz, komentując publikowany w tym numerze „Architektury” projekt drewnianego kościoła w Tarnowie. I choć zapewne ma na myśli przede wszystkim pewną niedostępność obiektu za względu na jego położenie, dotyka tym stwierdzeniem dodatkowej kwestii – bywają takie budynki, których znaczenie docenia głównie środowisko architektoniczne. W tym przypadku architekt dostrzeże nie tylko piękno formy, ale też wiele znanych z historii architektury wątków. Wyjątkowy obiekt do wielopłaszczyznowej kontemplacji.Ewa P. Porębska
SPIS TREŚCI
INFORUM
Muzea sztuki w ofensywie
Od niedawna mamy w Polsce kilkanaście nowych instytucji muzealnych, które będą zajmować się sztuką najnowszą. O programach, możliwościach finansowania i znaczeniu dla rozwoju miast czterech największych dyskutowali podczas marcowego spotkania ich dyrektorzy i przedstawiciele magistratów: z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Łodzi.
Autor tekstu: Tomasz Żylski, il. MCSW Elektrownia w Radomiu, projekt: Kikowski architekci, termin realizacji: 2012
TECHNIKA
Architektura poprzez technikę. Opera w Kantonie w Chinach
(autorzy: Zaha Hadid Architects)
Zespół budynków opery w Kantonie, trzecim co do wielkości mieście Chin, składa się z gmachu teatralnego na 1800 miejsc i wielofunkcyjnego obiektu na 400 miejsc. W ich obudowie zintegrowano dach ze ścianami. Konstrukcja została ściśle dopasowana do wytycznych architektonicznych. Ze względów estetycznych odrzucono system ramowy i dwuwarstwową strukturę prętową, a zdecydowano się na przestrzenną tarczownicę z płaskich kratownic trójkątnych, których elementy mają bardzo zbliżone przekroje.
Autor tekstu: Maciej Lewandowski, na podstawie materiałów od biura Zaha Hadid Architects, fot. copyright Iwan Baan
OKŁADKA
Prace Patryka Mogilnickiego można znaleźć w niemal wszystkich większych polskich wydawnictwach, m.in. „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Przekróju”, „Newsweeku”, „Playboyu” i „Podróżach”. Absolwent poznańskiej ASP (dyplom z litografii, 2001) zajmuje się ilustracją, plakatem i komiksami. W swoim dorobku ma także opracowania graficzne książek (Dorota Masłowska, Dwa Dramaty zebrane) i płyt (Shame on you, Kill all the comics). Z łatwością porusza się w rozmaitych stylistykach, tworząc zarówno nasycone kolorem i narracją portrety, jak i proste, kreślone niemal dziecięcą kreską rysunki obyczajowe opatrzone przewrotnymi komentarzami. Narysowany przez niego wizerunek Oskara Niemeyera został nagrodzonym srebrnym medalem na Krajowych Targach Reklamy (2008). W ubiegłym roku jego sylwetka i prace zostały opublikowane w albumie PICTOGRAPHIC INDEX 1, prezentującym najciekawszych ilustratorów z całego świata. Mieszka i pracuje w Warszawie.