Okładka Miesięcznik Architektura 06/2011

i

Autor: Archiwum Architektury

Miesięcznik Architektura 06/2011

2011-05-20 13:58

Wydanie Miesięcznika Architektura Murator - czerwiec 2011

Ewa Porębska

i

Autor: Archiwum Architektury

Kaplica jest prywatna, a jej popularność pewnie dość środowiskowa – zauważa Ewa Kuryłowicz, komentując publikowany w tym numerze „Architektury” projekt drewnianego kościoła w Tarnowie. I choć zapewne ma na myśli przede wszystkim pewną niedostępność obiektu za względu na jego położenie, dotyka tym stwierdzeniem dodatkowej kwestii – bywają takie budynki, których znaczenie docenia głównie środowisko architektoniczne. W tym przypadku architekt dostrzeże nie tylko piękno formy, ale też wiele znanych z historii architektury wątków. Wyjątkowy obiekt do wielopłaszczyznowej kontemplacji.Ewa P. Porębska

SPIS TREŚCI

Dom igloo we Wrocławiu

Dom własny Witolda Lipińskiego można zaliczyć do osiągnięć architektonicznych połowy lat 60. XX. Był poligonem doświadczalnym dla projektanta badającego zagadnienia fizyki budowli i energooszczędności.

INFORUM

Muzea sztuki w ofensywie

Od niedawna mamy w Polsce kilkanaście nowych instytucji muzealnych, które będą zajmować się sztuką najnowszą. O programach, możliwościach finansowania i znaczeniu dla rozwoju miast czterech największych dyskutowali podczas marcowego spotkania ich dyrektorzy i przedstawiciele magistratów: z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Łodzi.

Autor tekstu: Tomasz Żylski, il. MCSW Elektrownia w Radomiu, projekt: Kikowski architekci, termin realizacji: 2012

TECHNIKA

Architektura poprzez technikę. Opera w Kantonie w Chinach

(autorzy: Zaha Hadid Architects)

Zespół budynków opery w Kantonie, trzecim co do wielkości mieście Chin, składa się z gmachu teatralnego na 1800 miejsc i wielofunkcyjnego obiektu na 400 miejsc. W ich obudowie zintegrowano dach ze ścianami. Konstrukcja została ściśle dopasowana do wytycznych architektonicznych. Ze względów estetycznych odrzucono system ramowy i dwuwarstwową strukturę prętową, a zdecydowano się na przestrzenną tarczownicę z płaskich kratownic trójkątnych, których elementy mają bardzo zbliżone przekroje.

Autor tekstu: Maciej Lewandowski, na podstawie materiałów od biura Zaha Hadid Architects,  fot. copyright Iwan Baan

OKŁADKA

Prace Patryka Mogilnickiego można znaleźć w niemal wszystkich większych polskich wydawnictwach, m.in. „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Przekróju”, „Newsweeku”, „Playboyu” i „Podróżach”. Absolwent poznańskiej ASP (dyplom z litografii, 2001) zajmuje się ilustracją, plakatem i komiksami. W swoim dorobku ma także opracowania graficzne książek (Dorota Masłowska, Dwa Dramaty zebrane) i płyt (Shame on you, Kill all the comics). Z łatwością porusza się w rozmaitych stylistykach, tworząc zarówno nasycone kolorem i narracją portrety, jak i proste, kreślone niemal dziecięcą kreską rysunki obyczajowe opatrzone przewrotnymi komentarzami. Narysowany przez niego wizerunek Oskara Niemeyera został nagrodzonym srebrnym medalem na Krajowych Targach Reklamy (2008). W ubiegłym roku jego sylwetka i prace zostały opublikowane w albumie PICTOGRAPHIC INDEX 1, prezentującym najciekawszych ilustratorów z całego świata. Mieszka i pracuje w Warszawie.

patrykmogilnicki.com

PREZENTACJE

Kaplica w Tarnowie na Mazowszu

Skromność, prostota, szczerość, minimalizacja środków i kosztów to cechy dotychczas prawie niespotykane w polskiej architekturze sakralnej. Najmłodsze pokolenie projektantów redefiniuje stylistykę miejsca kultu, odwołując się do uniwersalnych, pozareligijnych symboli, ale wykorzystując lokalną tradycję, budulec i zaangażowanie użytkowników.