Architektura MuratorBiblioteka2014Architektura-Murator 6/2014
06/2014
Na Powiślu: zespół mieszkaniowy i budynek usługowy projektu APA Kuryłowicz & Associates Zespół mieszkaniowy i budynek usługowy Na Powiślu to nowa realizacja pracowni architektonicznej APA Kuryłowicz & Associates. Autorom udało się połączyć zabudowę pierzejową ze swobodnym układem budynków mieszkalnych. "Perłą" założenia jest biurowiec o światłocieniowo ukształtowanej fasadzie z czarnego, żłobionego granitu
Pawilon plażowy nad Wisłą Sensacją największą jest chyba to, że budynek po czterech latach od konkursu powstał i cieszy swoją lekką i przyjazną formą w opozycji do gigantomanii najeżonego stalowymi szpicami stadionu, od którego oddziela go tylko ruchliwa ulica. Budynek przyjmuje formę zawiniętej kilkukrotnie, wspinającej się systemem ramp i schodów wstęgi.
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.
Architektura-murator
nr 6/2014
Zdjęcie wstępne

Bez balkonu, historia świata wyglądałaby zupełnie inaczej, to stwierdzenie Rema Koolhaasa przypomniał na łamach „Guardiana” Oliver Wainwright, opisując przesłanie 14. Biennale Architektury w Wenecji. Podniosłe przemówienia dyktatorów, despotów, rewolucjonistów i członków rodzin królewskich… czymże by były, gdyby nie mały podest unoszący wybrańców nad głowami wiwatujących tłumów? Tegoroczne biennale – Fundamentals – tylko pozornie skupi naszą uwagę na podstawowych, elementarnych, budowlanych składnikach architektury (podłoga, sufit, drzwi). Czy prawdą okaże się, iż na dwa miesiące przed otwarciem biennale kurator pawilonu Rosji Grigorij Revzin (według magazynów „Architect” i „The Moscow Times”) został odwołany z tej funkcji za krytykę działań Rosji na Ukrainie? Jak hasło…the face of my square ukraińskiej ekspozycji odwoła się do Majdanu, placu Niepodległości?

Fundamentals. Absorbing modernity – architektura na biennale jako scena współczesnych wydarzeń.

Ewa P. Porębska

Spis treści
  • CZYTELNIA
  • Nowe pozycje z własnego księgozbioru poleca pracujący w Polsce i Niemczech architekt Piotr Kuczia, autor min. miejskiego ośrodka sportów wodnych koło Pszczyny i wielokrotnie nagradzanego ekologicznego domu własnego. Zbiór tekstów Kształtowanie współczesnej przestrzeni miejskiej pod redakcją Mikołaja Madurowicza recenzuje Magdalena Staniszkis, a angielskojęzyczną publikację The Economy of Sustainable Construction poświeconą praktycznym zagadnieniom zrównoważonego projektowania – Sonia Prószyńska.

  • CO SIĘ PROJEKTUJE
  • Manggha: reaktywacja
    20 lat od otwarcia Centrum Manggha w Krakowie rozpoczyna rozbudowę. Projekt przygotował współautor obiektu Krzysztof Ingarden

  • 20 LAT “ARCHITEKTURY-MURATOR”
  • Ilustrowana historia miesięcznika: 1994-2014
    Odcinek piąty, poświęcony różnym spotkaniom architektonicznym organizowanym przez redakcję, narysował Łukasz Godlewski, grafik, ilustrator, autor takich komiksów jak “Spełniony sen – Rzecz o hrabim Witoldzie Skórzewskim i powstaniu Konstancina” czy dotyczące przedwojennej Gdyni “Miasto z widokiem”, z wykształcenia konserwator zabytków i europeista.