Nadmorski Park zlokalizowany jest w jednym z piękniejszych i spokojniejszych obszarów gdańskiego pasa nadmorskiego. Gdy tylko pojawiały się pomysły zabudowania szerokiego terenu zieleni oddzielającego plażę od miejskiej zabudowy, wzbudzały one protesty mieszkańców i ekologów. Obecnie niemal w całości pokryty jest planami miejscowymi, gwarantującymi zachowanie zieleni, ale dopuszczającymi w niektórych miejscach zabudowę o niskiej intensywności.

i
Kameralne osiedla apartamentowe koncentrowały się w ostatnich latach głównie w rejonie Jelitkowa (m.in. Bursztynowa, również projektu Marka Łańcuckiego: „A-m” 08/2017), lecz obecnie wypełniają się także ostatnie przeznaczone pod zabudowę działki pasa nadmorskiego w Brzeźnie. Znajdujący się w rejonie dawnego cmentarza, Nadmorski Park jest kolejnym etapem większej realizacji Invest Komfortu, trójmiejskiego dewelopera realizującego osiedla z wyższej mieszkaniowej półki, zwykle w atrakcyjnych lokalizacjach. Wszystkie projekty w ramach tej inwestycji dla tego obszaru zostały opracowane przez MAARTE.

i
Ogólne zapisy planistyczne nie ustalały układu kompozycyjnego ani komunikacyjnego, pozwalając na dużą swobodę w sytuowaniu zabudowy. Etapowanie wynikające z chronologii zakupów kolejnych gruntów przełożyło się na funkcjonalną, lecz mało atrakcyjną urbanistycznie obsługę transportową całości. Dwa sięgacze (typu cul-de-sac) pełnią wyłącznie rolę dojazdu i parkingu — rzadko widać tam pieszych, mimo że niedaleko znajduje się przystanek tramwajowy i koncentracja punktów handlowych. Chociaż wnętrze Parku zaprojektowane jest w sposób sprzyjający sąsiedzkim kontaktom, trudno zgadywać, ile osób mieszka tam na stałe. Inwestycyjna hossa w Gdańsku sprawia, że mieszkania w podobnych lokalizacjach kupowane są jako apartamenty wakacyjne lub z myślą o wynajmie.

i
Plany miejscowe w nadmorskich willowych częściach Gdańska zwykle wymagają skośnych dachów. Ta część Brzeźna, dzielnicy, w której z kameralną rybacką wioską sąsiadują peerelowskie bloki, jest jednak dość oddalona od jakiejkolwiek zabudowy. Zapisy planistyczne zapewniły dowolność kształtowania formy nowych obiektów w tym pokrytym zielenią rejonie, narzucając jednak niską intensywność zabudowy i dużo powierzchni biologicznie czynnych. Pozwoliło to na uzyskanie modernistycznej stylistyki i użycie typologii willi miejskich. Kompleks jest ogrodzony — został zaprojektowany przed przyjęciem uchwały krajobrazowej, która dwa lata temu wprowadziła w Gdańsku całkowity zakaz grodzenia osiedli mieszkaniowych.

i
Nieznaczne wyniesiona płyta hal garażowych i skarpa od strony zieleni nawet bez ogrodzenia zapewniłyby wystarczające wizualne oddzielenie i prywatność czterem obiektom. Budynki mają powtarzalne rzuty, lecz różnią się układem parteru, dopasowanego do kompozycji przestrzeni między budynkami: wejścia do wszystkich klatek dostępne są z wewnętrznego dziedzińca. Z klatek schodowych, dziedzińca i mieszkań rozpościerają się widoki na okoliczną zieleń, w tym dziki las, kadrowane bryłami budynków. Jak we wszystkich realizacjach MAARTE zieleń stanowi integralną część całości — jest zaprojektowana z uwzględnieniem zmienności pór roku i wskazuje płynną granicę między naturalnym charakterem pasa nadmorskiego a zurbanizowanym wnętrzem inwestycji. Duże balkony wychodzą w zieleń, a spiralne zewnętrzne schody zapewniają dostęp do tarasów dachowych z mieszkań położonych na najwyższej kondygnacji.

i
Niskie budynki charakteryzują się czystą w formie architekturą opartą na horyzontalnych liniach. Elewacje wykończono głównie tynkiem, częściowo oblicowano drewnem (prawdziwym, w odróżnieniu do popularnych ostatnio drewnopodobnych okładzin) i wykończono prostymi, grafitowymi obróbkami blacharskimi. Wprawne oko rozpozna detale znane z innych realizacji MAARTE. Pracownia znalazła przepis na uzyskanie w prostych rozwiązaniach efektu elegancji pozbawionej pretensjonalności, jaka cechuje wiele „luksusowych” inwestycji. W przestrzeniach wspólnych — klatkach schodowych, niewielkiej sali klubowej i fitnessie — dominują proste, jednobarwne płaszczyzny, uzupełnione drewnem, kamieniem i subtelnym podświetleniem. Wnętrza zaprojektowało współpracujące regularnie z MAARTE trójmiejskie P/B Studio.

i
Założenia autorskie
Osiedle Nadmorski Park powstało jako rozwinięcie wcześniej zrealizowanego osiedla Nadmorski Dwór w Gdańsku-Brzeźnie, w bliskim sąsiedztwie plaży i gdańskiego molo. Jest kameralnym zespołem, w którym znajduje się 66 mieszkań i strefa fitnessu. Bryły budynków podzielone zostały horyzontalnie przez uskoki elewacji i szerokie płyty balkonów. Komponując fasady, łączyliśmy „twardą” kubaturę z „miękką” roślinnością pnącą. Zastosowaliśmy materiały elewacyjne w naturalnym wykończeniu: drewno, beton, stal ocynkowana. Windy i klatki schodowe są przeszklone. Wybrane elewacje pokryte są w całości stalowymi konstrukcjami wsporczymi dla roślin pnących. Wraz ze wzrostem roślin, budynek coraz bardziej wtapia się w krajobraz. Założeniem ukształtowania krajobrazu było podkreślenie zgeometryzowanego układu ścieżek i różnych nawierzchni. Wyróżniliśmy dwa kierunki. Wzdłuż osi północ-południe, między zielonym dachem fitness a pergolą rekreacyjną roślinność została nasadzona w wyniesionych donicach i podkreślona rytmem drzew. Wzdłuż osi wschód-zachód zieleń jest niska, tuż przy nawierzchni chodników i płynnie przechodzi w miękko ukształtowane siedziska z naturalnego drewna. Pomiędzy zielenią i ścieżkami wije się zgeometryzowane założenie wodne. Bieg wody zaczyna się od dachu budynku fitness, skąd spływa wodospadem do kanału biegnącego w poziomie chodnika. W drugiej części założenia woda spływa kaskadą do dolnego zbiornika, położonego obok pergoli i placu zabaw. Stopnie kaskady wodnej są przedłużeniem stopni siedzisk i biegu schodowego. Współgranie wyrazu architektury, wnętrz i krajobrazu ma sprzyjać rekreacji i dobrym warunkom mieszkaniowym. Marek Łańcucki

i
Zespół budynków wielorodzinnych Nadmorski Park
Gdańsk, ul. Hallera
Autorzy: MAARTE, architekci Marek Łańcucki, Piotr Becla
Współpraca autorska: architekci Weronika Chojnacka, Dorota Detlaf, Alan Klingiert, Alicja Rusowicz-Rospondek, Agnieszka Skrzyńska-Elert
Architektura wnętrz: PB/Studio
Architektura krajobrazu: RS AK
Konstrukcja: BDF
Generalny wykonawca: Invest Komfort Inwestor: Invest Komfort
Powierzchnia terenu: 5 659 m2
Powierzchnia zabudowy: 1 419 m2
Powierzchnia użytkowa: 4 223 m2
Powierzchnia całkowita: 5 632 m2
Kubatura: 17 998 m3
Powierzchnia mieszkań: od 44 m2 do 129 m2
Projekt: 2014-2018
Realizacja: 2019
Nie podano kosztów inwestycji

i

i

i

i

i

i

i

i
The Seaside Park estate is located close to the beach and the Gdańsk pier. It is a small-scale complex of four multi-family buildings and a fitness club. The volumes are horizontally broken up by stepping facades and broad slabs of balconies. This fragmentation is further emphasized by the balcony elongated glazed railings, contrasted with steel stairs leading to roof terraces. Greenery is a vital element of the project—large balconies offer a view of green areas while spiral external staircases provide access to roof terraces from the top storey apartments. Elevations of the low-rise buildings were plastered, partially faced with genuine timber and finished with plain aluminium profiles. The facades are composed of “hard” finishes and “soft” rambling greenery covering the staircases and glazed elevator shafts. The Seaside Park estate is yet another development by Invest Komfort; it was designed by MAARTE Architectural Studio. Tri-City- based P/B Studio was commissioned to design the building interior.