Otoczenie jeziora Ukiel z licznymi przystaniami, dzikimi plażami i trasami spacerowo-rowerowymi od lat stanowi letnie centrum rekreacyjne Olsztyna. Od lat trwają też dyskusje nad możliwymi wariantami większego wykorzystania jego walorów, tak by było atrakcyjne o każdej porze roku. Już w 2009 roku władze miasta zorganizowały konkurs na opracowanie koncepcji programowo- -przestrzennej dla trzech stref w obrębie nabrzeża: tzw. Słonecznej Polany, plaży miejskiej i terenów Olsztyńskiego Klubu Sportowego. Przy czym każdy z zespołów biorących udział w konkursie miał opracować projekt jedynie dla wybranej lokalizacji. Jury pod przewodnictwem Anny Rokity, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa, postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników.
Trzy pierwsze wyróżnienia otrzymali Katarzyna i Grzegorz Dżusowie (obszar plaży miejskiej), zespół Rafała Jacaszka (Słoneczna Polana) i Ryszarda Bąka (tereny OKS-u). Wyróżnienia drugiego stopnia przypadły zespołom Magdaleny Rafalskiej, Tomasza Lelli i Zbigniewa Patalasa. W tym samym czasie trwały prace nad przygotowaniem Strategii Rozwoju Olsztyna na lata 2006–2020 (przyjętej ostatecznie w styczniu 2010 roku). Zapisano w niej m.in. konieczność rozbudowy i modernizacji infrastruktury turystycznej wokół jeziora Ukiel oraz zdefiniowania relacji między jeziorem i miastem. Zawarte w strategii wytyczne znalazły odbicie w opracowaniach planistycznych dla tego rejonu: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz planach miejscowych (Olsztyn-Dajtki, Olsztyn- Likusy).
Na początku 2010 roku Ośrodek Sportu i Rekreacji, zarządzający częścią terenów nad jeziorem, ogłosił przetarg na opracowanie jednolitej koncepcji urbanistycznej wraz z projektem zagospodarowania nabrzeży. Wybrano konsorcjum firm Biuro Projektowo-Inżynierskie Redan i Metropolis. Podniosły się jednak głosy, że przygotowanie tak skomplikowanej i prestiżowej inwestycji nie powinno się opierać na opracowaniu wyłonionym w przetargu. W wyniku dyskusji, w którą zaangażował się lokalny SARP, ogłoszono konkurs na opracowanie projektu architektonicznego całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jeziorem Ukiel.
Organizatorem konkursu, działającym na zlecenie OSiR, został olsztyński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Uczestnicy mieli przedstawić całościową koncepcję zagospodarowania jeziora wraz z jego linią brzegową, podkreślić najważniejsze osie i kierunki powiązań funkcjonalno-użytkowych z pozostałymi obszarami miejskimi oraz zaproponować nowe obiekty infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej w rejonie plaży miejskiej, Zatoki Miłej, Słonecznej Polany i Olsztyńskiego Klubu Sportowego przy ul. Jodłowej. Jury pod przewodnictwem Stefana Kuryłowicza za najlepszą uznało pracę konsorcjum trzech firm, które zdobyły wyróżnienia pierwszego stopnia w konkursie z 2009 roku.