x

i

Autor: il. archiwum m.st. Warszawy Projekt neonu kina Atlantic, 1959

Polecamy

2020-02-27 10:03

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy: wystawy o Bauhausie i kinach; konkurs dla projektantów wnętrz; Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz inAW w Krakowie; nagrodę Lider Dostępności 2020.

Cały świat to Bauhaus. Wystawa

Cały świat to Bauhaus – słowa studenta słynnej szkoły projektowania – stały się tytułem wystawy, która bada historię ruchu awangardowego jako łącznika między kulturą, sztuką i przemysłem. Pokazuje jak z pracy projektanta stworzono obszar namysłu nad produktem i jego masowym odbiorem. Bo według twórców Bauhausu, projektowanie nie jest kwestią czysto intelektualną czy materialną, ale stanowi część prozy życia. Polskim kuratorem wystawy przygotowanej przez Institut für Auslandsbeziehungen jest Grzegorz Stiasny.
6 marca - 10 kwietnia
Pawilon Wystawowy SARP, Warszawa www.sarp.org.pl

x

i

Autor: © VG Bild-Kunst, Bonn 2020, fot. A. Körner, bildhübsche Fotografie, IFA Bauhausowskie szachy, 1924, proj. Josef Hartwig, Joost Schmidt

Projekt pełen ciepła. Konkurs

VASCO Group zaprasza do udziału w dwunastej edycji konkursu VASCO Integracja 2020. Oprócz dotychczasowych kategorii, w tegorocznej edycji uczestnicy mogą spróbować swoich sił projektując kontenerowy domek letniskowy. Głównym celem konkursu jest promocja najlepszych projektów wnętrz – zrealizowanych, koncepcyjnych i studenckich – w których zostały zastosowane grzejniki dekoracyjne VASCO. W nowej kategorii Innowacje należy przedstawić wizualizacje kontenerowego domku letniskowego i jego wnętrza. Zastosowane w tym przypadku rozwiązania powinny mieć charakter ekologiczny i nie opierać się wyłącznie na aktualnie wykorzystywanych technologiach. Projekt musi wskazywać sposób ogrzania z podaniem realnego źródła energii. Na zwycięzców czekają między innymi nagrody finansowe i licencje programu do projektowania. Od 2006 roku w konkursie wzięło udział ponad 1200 pracowni, które łącznie zgłosiły około 1500 projektów.
Termin rejestracji 31 marca
Termin nadsyłania prac 30 kwietnia
www.vascoart.pl/konkurs

Kino w przekroju. Wystawa

x

i

Autor: il. archiwum m.st. Warszawy Projekt neonu kina Atlantic, 1959

W 2020 roku mija 90 lat od powstania kina Atlantic – najstarszego działającego kina Warszawy. Wystawa Przekrój kino! pokazuje architekturę przybytków X Muzy w kontekście zmieniających się potrzeb i oczekiwań widzów, wynikających z przemian społeczno-kulturalnych, gospodarczych i technologicznych: od Atlantiku, Iluzjonu i nieistniejącej już Skarpy po multipleksy. Organizatorzy: Miasto st. Warszawa we współpracy z OW SARP i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
14 marca – 31 maja
Zodiak Warszawski Pawilon Architektury
www.pawilonzodiak.pl

Perspektywa sztuki przestrzeni. Biennale

x

i

Autor: fot. serwis prasowy Jedna z prezentacji podczas piątej edycji krakowskiego biennale inAW 2018

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz inAW 2020 brzmi IN THE FUTURE Perspektywa sztuki przestrzeni. Szósta edycja wydarzenia poświęcona będzie myśleniu o przyszłości projektowania i projektowaniu przyszłości w kontekście zmieniających się relacji międzyludzkich i relacji człowieka z otoczeniem. Zaplanowano m.in. międzynarodową konferencję naukową, wystawę prezentującą działalność twórczą pedagogów krakowskiej ASP oraz konkurs studencki. Biennale stanowi część obchodów 70-lecia Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
7–31 marca
Małopolski Ogród Sztuki, Pawilon Wyspiańskiego, Kraków
www.inaw.pl

Lider Dostępności 2020. Nagroda

x

i

Autor: il. serwis prasowy Statuetki i logo konkursu

Trwa piąta edycja konkursu Lider Dostępności, w którym nagradzane są obiekty i przestrzenie zaprojektowane lub zmodernizowane z uwzględnieniem potrzeb wszystkich grup użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami. W 2020 roku kapituła konkursu, złożona z urbanistów i specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego oraz osób zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP, przyzna nagrody w ośmiu kategoriach: przestrzeń publiczna, duży obiekt usługowy, obiekt usług lokalnych, obiekt biurowo-handlowy, obiekt mieszkalny/hotelowy, obiekt zabytkowy, architekt/urbanista oraz GRAND PRIX. Udział w konkursie jest bezpłatny. Zgłoszenia mogą nadsyłać zarówno twórcy, jak i użytkownicy przestrzeni. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Towarzystwo Urbanistów Polskich.
Termin zgłoszeń 16 marca
www.integracja.org