Rewitalizacja i rozbudowa kwartału zabudowy w centrum Szczecina

i

Autor: archiwum serwisu Wizualizacja; il. serwis prasowy

Rewitalizacja i rozbudowa kwartału zabudowy w centrum Szczecina

2016-09-30 11:29

Kolejny kwartał w śródmieściu Szczecina zostanie poddany rewitalizacji. Projekt przygotowała Grupa Architektoniczna Domino.

Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przy wsparciu urzędu miasta już od kilku lat prowadzi rewitalizację śródmiejskich kamienic wraz z kompleksową przebudową ich otoczenia. Dotychczas udało się odnowić i zagospodarować tzw. kwartał nr 27, ograniczony ul. Bolesława Śmiałego, Chodkiewicza, Pocztową i Ściegiennego, kwartał 23, w obrębie ul. Wojska Polskiego, Bohaterów Getta, Królowej Jadwigi i Ściegiennego, oraz fragment kwartału 33, gdzie wkrótce oddane do użytku będą kamienica oraz przebudowane oficyny przy ul. Chodkiewicza 8-9.

W ramach inwestycji podnoszony jest ogólny standard mieszkań, likwidowane są podwórkastudnie, powstają zielone dziedzińce i place zabaw. W tym roku przystąpiono do modernizacji 10-hektarowego kwartału 36, między ul. Wojska Polskiego, Bohaterów Getta, Królowej Jadwigi, Małkowskiego i Księcia Bogusława X. Przedsięwzięcie, w ramach programu Rewitalizacja „Bliżej przestrzeni 2016— 2022”, podzielono na kilka etapów. W pierwszym przeprowadzono badania wśród mieszkańców i użytkowników na temat dotychczasowych sposobów korzystania z przestrzeni wspólnych.

Rewitalizacja i rozbudowa kwartału zabudowy w centrum Szczecina

i

Autor: archiwum serwisu Wizualizacja; il. serwis prasowy

Pytano też o największe problemy i propozycje zmian. Na podstawie wyników ankiet powstały założenia konkursu na nowe zagospodarowanie kwartału. Uczestnicy musieli m.in. uwzględnić realizację parkingu podziemnego na 150 miejsc, zaproponować rozbudowę trzech obiektów, w tym istniejącej siedziby STBS, oraz przewidzieć miejsce na niewielki żłobek oraz przestrzeń integrującą mieszkańców. Zwycięska praca zakłada, że w centrum zespołu powstanie ogólnodostępny plac z niewielkim amfiteatrem, fontanną w formie posadzkowych dysz, siedziskami i zielenią. Zlokalizowana tu siedziba STBS zyska nową elewację, w miejscach okien przesłoniętą mobilnymi panelami z siatki cięto-ciągnionej.

Ten sam materiał architekci zaplanowali w osłonie balkonów rozbudowywanego obiektu mieszkalnego. Doklejona do niego parterowa bryła żłobka została lekko wycofana, dzięki czemu powstanie ogródek dla dzieci. Dodatkowy plac zabaw przewidziano na dachu pawilonu. W północnej i południowej części kwartału, między budynkami frontowymi, oficynami i rozbudowywanymi obiektami, zaplanowano małe placyki, stanowiące przestrzenie półpubliczne i prywatne.

Projekt konkursowy: 2016