Ulice Dzika, Inflancka i Stawki to nowe, biznesowe centrum na mapie stolicy, które z roku na roku staje się coraz bardziej popularne. Nowocześnie zorganizowana infrastruktura przyciąga nie tylko zagranicznych inwestorów, ale także polskie firmy start-upowe, butiki czy restauracje. Przedstawiciele marki Centor wybrali lokal na uboczu, z dala od głównej ulicy Inflanckiej. Showroom to główna siedziba firmy w Polsce, który pełni kilka funkcji. Poza miejscem ekspozycji produktów jest także przystosowany do organizacji spotkań szkoleniowych dla montażystów czy biznesowych z architektami i dystrybutorami. Naszym zadaniem było przede wszystkim wytworzenie w lokalu wrażenia strefy wewnątrz-zewnątrz jak w prawdziwym domu – opowiada projektant Jakub Pstraś. Inwestorom zależało, żeby nie był to zwykły salon sprzedaży i ekspozycji produktów. Schowroom Centor to lokal świadomie projektowany z myślą o architektach i ich klientach. To tutaj mogą wyobrazić sobie zastosowanie drzwi w swoim domu, sprawdzić jak się zsuwają, poznać system otwierania. Warszawski adres to także prestiżowe miejsce dla marki, ponieważ spełnia rolę centrali na zachodnią część Europy.

i
Architekci zaproponowali podział przestrzeni na poszczególne, następujące po sobie części: strefę wejściową, wypoczynkową, ogród, recepcję ze schodami, biuro z salą konferencyjną oraz zaplecze socjalne. Od wejścia salon miał zaskoczyć odwiedzających, stąd „salonik” z kanapami, gdzie można wygodnie usiąść, napić się kawy. Nie ma lady, przestrzeni typowo sklepowej. Zamiast tego jest widok na wykreowany ogród – tłumaczy Jakub Pstraś.
Organizację dolnej części lokalu wyznaczają trzy obiekty o formie pozaginanych ścian, wstawione w zastaną, prostopadłościenną przestrzeń. Dwie stanowią jednocześnie główny nośnik ekspozycji drzwi przesuwnych w salonie. W tak rozplanowanych obiektach umieszczono cztery typy produktów Centor, lokując je w ten sposób by tworzyły wrażenie granicy między wnętrzem a zewnętrzem. Żeby wzmocnić ten efekt projektanci wykorzystali dwa rodzaje wykończenia. Jedna strona nawiązuje do rozwiązań materiałowych typowych dla wnętrz (drewno dębowe), a druga sugeruje wykończenia zewnętrzne (aluminium). Ta koncepcja jest konsekwentnie kontynuowana w pozostałych wnętrzach showroomu. W ogrodzie zaprojektowano trzy ruchome donice z roślinnością, dające możliwość szybkiej rearanżacji przestrzeni na potrzeby organizacji przyjęć, bądź też sprawnej wymiany ekspozycji. By spotęgować pomysł „wchodzenia na taras” architekci na ścianach zastosowali okładzinę z mchu naturalnego.

i
Recepcja umieszczona jest za ogrodem i połączona ze strefą biurową salonu. Granicę stanowi specjalnie zaprojektowana lada z matowego corianu osadzona na stalowej bazie. Pełni ona funkcję zarówno wygodnego miejsca do dyskusji na stojąco, jak i biurka do pracy. Za meblem umieszczono strefę biurowo-konferencyjną wraz z zapleczem socjalnym. Elegancję tego miejsca podkreśla okładzina z ciemnej sklejki, w którą wstawiono drzwi narożne będące ważnym elementem ekspozycji. W zależności od potrzeb drzwi można całkowicie zsunąć na bok i połączyć z recepcją, a nawet wykreowanym ogrodem. W ościeżnicach ukryto także tkaninowe rolety, które rozpraszają światło od wewnątrz, a z zewnątrz ukrywają pomieszczenie i sprzyjają pracy w skupieniu. Głównym elementem wyposażenia sali biurowo-konferencyjnej jest szafa na dokumenty oraz czarny stół konferencyjny w kształcie litery T. Stół to połączenie biurka managera salonu i stołu konferencyjnego dla sześciu osób. Razem z ladą recepcyjną tworzy serię mebli dwuzadaniowych zaprojektowanych przez Ligię Krajewską i Jakuba Pstrasia specjalnie do tego wnętrza.
Neutralne tło dla recepcji i strefy konferencyjnej stanowi balustrada z blachy perforowanej, za którą znajdują się dębowe schody prowadzące na antresolę. Na piętrze urządzono dodatkowe biuro oraz miejsce przygotowane do szkoleń dla montażystów. W showroomie Centor wszystkie dobrane elementy są proste, ascetyczne, a cała przestrzeń robi wrażenie nie tylko bardzo spójnej, ale także drobiazgowo dopracowanej. Tworzy delikatne tło do ekspozycji okien, które w takim kontekście wydają się naturalnym elementem wnętrza.
- Autorzy: exexe, architekci Ligia Krajewska, Jakub Pstraś
- Konstrukcja: Artur Więckus
- Kubatura: 632.5
- Inwestor: Centor C.E. Sp. z o.o.
- Adres obiektu: Warszawa, ul. Stawki 8
- Nazwa obiektu: Showroom firmy Centor
- Projekt: 2014
- Data realizacji (koniec): 2015
- Data realizacji (początek): 2014
- Powierzchnia użytkowa: 200.0