Dwupoziomowy salon marki VOX z lat 90. przy ulicy Bukowskiej w Poznaniu został zmodernizowany i rozbudowany o dodatkowe piętro. Głównym celem projektu było zintegrowanie zespołów trzech spółek VOX, dotychczas pracujących w różnych budynkach, a także stworzenie innowacyjnej i dizajnerskiej głównej siedziby firmy dostępnej również dla klientów z zagranicy. Za koncepcję i realizację wnętrza odpowiadali architekci z pracowni Bidermann+Wide, blisko współpracujący na każdym etapie z właścicielem marki Piotrem Witem Voelkelem. Punktem wyjścia do pracy projektantów była idea, którą kieruje się VOX: Wolność zaczyna się w domu.
Ze względu na różnorodne potrzeby 115-osobowego zespołu przestrzeń zorganizowano tak, aby pojawiły się w niej pomieszczenia umożliwiające różne sposoby pracy. W efekcie powstało miejsce, które zapewnia pracownikom dużą swobodę w wielu obszarach związanych z realizacją firmowych zadań, a także domowy klimat sprzyjający wyciszeniu i relaksowi. Główne wejście znajduje się na parterze, skąd można przejść do kolorowego bistro Spiżarnia (po lewej stronie od wejścia) lub obejrzeć salon z meblami i produktami VOX (po prawej stronie od wejścia). Do biur prowadzą schody z oryginalnymi płytkami jeszcze z początków budowy salonu (koniec lat 90.), uzupełnione nowymi, które udało się znaleźć na rynku.
Architekci starali się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów budynku, na przykład prefabrykowane żelbetowe płyty na suficie (pierwsze piętro). Nowe drugie piętro konsekwentnie nawiązuje do stylu industrialnego, ma sufit z trapezowanej blachy, z widocznymi izolacjami kanałów wentylacyjnych. Na obu piętrach mieszczą się recepcje z informacją na ścianie o lokalizacji poszczególnych działów. Do części biurowej prowadzą dwa wejścia. Przy jednym zaaranżowano wyciszoną wnękę do rozmów telefonicznych, przy drugim za niewidocznymi drzwiami (bezościeżnicowymi) ukryte są gabinety członków zarządu. W całym biurze znajdziemy wiele schowanych, intymnych, a zarazem otwartych, zespołowych przestrzeni do pracy. Do wyposażenia centrali firmy VOX wykorzystano meble z jej asortymentu. Na pierwszym poziomie biura w jego centralnym punkcie zaprojektowano „domowy salon” – miejsce, w którym można testować produkty, przyjmować gości oraz organizować spotkania ze współpracownikami. Są tam też dwie sale konferencyjne, open space przedzielony ażurowymi regałami, małe przeszklone gabinety oraz wolne biurka, np. dla pracowników regionalnych. Stworzono tam również kilka nowatorskich formatów sal, m.in. salę kinową czy 15-minutowe laboratorium szybkich idei.
Na drugim poziomie oprócz nowoczesnych przestrzeni biurowych znajduje się łóżko z kolekcji 4 You (VOX) z baldachimem, ulubione miejsce do pracy z laptopem szczególnie dla kobiet - opowiada architekt Maciej Bidermann oraz multifunkcjonalna sala do jogi wyposażona w tablicę do pisania i ekran do prezentacji. Ponadto na wszystkich piętrach powstały kuchnie z ekspresami i stołami, co w naturalny sposób łączy aktywności biurowe z przyjemnościami. Domowy klimat podkreślają zabudowane, wyciszone panelami akustycznymi wnęki do rozmów telefonicznych z rolkami papieru do notowania oraz modułowe szafki typu locker, po których można pisać markerami.
Na ścianach klatki schodowej i w ciągach komunikacyjnych widnieją cytaty i sentencje, które przyświecają pracownikom firmy VOX. Zostały wyselekcjonowane z wywiadów i anegdot, których bohaterami byli sami właściciele marki. Grafik Szymon Skrzypczak z biura Bidermann+Wide wybrał czcionki, którymi posługuje się firma VOX. Rdzeniem całego budynku jest winda, łącząca piętra biurowe z salonem sprzedaży VOX na parterze. Wnętrze biura zostało nagrodzone w konkursie OFFICE SUPERSTAR 2018 w kategorii Najlepsze Biuro w Poznaniu, a także wyróżnione nagrodą European Property Award w kategorii Office Interior Poland.
Siedziba firmy VOX
Poznań, ul. Bukowska 148
Autorzy: Bidermann+Wide, architekci Maciej Bidermann (architekt prowadzący), Marta Fibich, Szymon Skrzypczak (projekt identyfikacji graficznej)
Architektura wnętrz: Bidermann+Wide
Generalny wykonawca: BiB Systems
Inwestor: Grupa VOX
Powierzchnia użytkowa: 1400 m2
Projekt: 2017
Realizacja: 2017
Nie podano kosztów inwestycji
Bistro Spiżarnia mieści się na parterze budynku. Architekci z pracowni Bidermann+Wide wypełnili je meblami marki VOX, uzupełniając przestrzeń o autorskie projekty jak ażurowa konstrukcja pod sufitem
Architekci starali się konsekwentnie nawiązać do stylu industrialnego – na sufitach użyto trapezowej blachy, pozostawiając widoczne izolacje kanałów wentylacyjnych